Учени от Станфорд изследват влиянието на климатичните промени върху въоръжените конфликти
Активизирането на климатичните промени може да доведе до бъдещ риск от насилствени въоръжени конфликти между отделни държави според проучване, публикувано в списанието Nature. Обобщавайки изводите на експертите, изследването оценява, че климатът е повлиял между 3% и 20% на риска от възникване на световен конфликт през последния век и че въздействието вероятно ще се увеличи драстично през следващите години.
При предполагаем сценарий, при който температурите се покачат с 4 градуса, въздействието на промените върху въоръжените сблъсъци ще се увеличи повече от пет пъти, като скочи до 26%, смятат учени от Станфорд. Дори при минимално покачване с 2 градуса, този факт би удвоил възможността от бъдещи конфликти с до 13% - двойно на този в момента.
„Оценяването на ролята на климатичните промени и въздействията им върху сигурността е важно не само за разбирането на социалните разходи, вложени в продължаващото покачване на коефициента на топлинни емисии, но и за действията, които включват помощ и сътрудничество между отделните държави.“, казва Катарина Мах, водещ автор на изследването.
Екстремните изменения и свързаните с тях бедствия могат да навредят на икономиките, да намалят селското стопанство и животновъдство и да засилят неравенството между различните социални групи. Тези фактори, когато се комбинират с другите двигатели на конфликтите, могат да увеличат риска от световен сблъсък.
Първоначално изследователите не са на едно мнение дали климатът играе важна роля в избухването на граждански войни и други въоръжени конфликти. За да се разбере по-добре въздействието на измененията, анализът на учените включва интервюта и дебати сред експерти в областта на политическите науки, екологията, икономиката и други области, които са стигнали до различни заключения относно влиянието на климата върху сблъсъци в миналото.
Експертите достигат до единодушие, че промените засягат организираните въоръжени конфликти през последните десетилетия. Те обаче ясно показват, че и други фактори, като ниското социално-икономическо развитие, силата на правителството, неравенствата в обществата имат много по-голямо роля за бъдещото съперничество.
Намаляването на риска от избухване на сблъсъци и подготовката за променящия се свят могат да бъдат печеливш ход. Проучването обяснява, че стратегиите за адаптиране, като например застраховане на културите, съхранение след прибиране на реколтата, програми за обучение и други мерки могат да увеличат продоволствената сигурност и да разнообразят икономическите възможности, като по този начин се намалят шансовете за съперничество между държавите.
Експертите съветват посредничествата при възникнали конфликти да включват климатичните промени в своите стратегии, като разгледат начините, по които те могат да изострят враждебността между народите.
eurekalert.org, wsj.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- 6 климатични промени, които ще предизвикат световна катастрофа, ако се случат
- Кои са страните, които ще преживеят последствията от климатичните промени?
- Пресъхна соленото езеро Поопо (Снимки)
- Климатът движи еволюцията на човека
- ВНИМАВАЙТЕ ПРИ ПРОМЯНА НА ВРЕМЕТО
- Научете какво време ви очаква с тези 4 трика /3 част/
- Колко зле ще се отрази на планетата оттеглянето на Тръмп от Парижката климатична спогодба?
- Над 45 страни поеха ангажимент да преминат изцяло към енергия от възобновяеми източници
- Научете какво време ви очаква с тези 4 трика /2 част/
- Учените твърдят, че хората ще изчезнат от лицето на Земята през следващите 100 г.
Коментари към Учени от Станфорд изследват влиянието на климатичните промени върху въоръжените конфликти