Как сутрешното време се отразява на настроението и работоспособността ни
Времето има неподозиран за нас, хората, ефект върху начина, по който се чувстваме и преживяваме събитията от деня. То може да ни накара да мечтаем за глътка свеж въздух на открито или точно обратното – да нямаме желание да излезем. Сутрешната прогноза е в състояние да повлияе дори на мотивацията ни да отидем до офиса.
До момента са направени много изследвания на ефекта, който времето има върху тонуса и енергичността ни. Как обаче дъждът, слънцето или мъглата се отразяват на обстановката в офиса и работоспособността ни?
Екип от учени от университета „Leuphana“ в Люнебург, Германия, провежда изследване, за да изясни какви ефекти има времето рано сутрин върху настроението на хората през работния им ден. Докладът им е публикуван в списание „Applied Psychology“ на Международната асоциация за аналитична психология и включва нивото на енергичност, удовлетвореност от работата, бърнаут синдрома и ежедневния стрес като следствие от сутрешното време.
Лаура Венц, която участва в проучването, пояснява: „Идеята дойде съвсем спонтанно на среща на колегите ни в ден, когато времето навън беше много неприятно. Всички бяхме лениви и обсъждахме най-вече метеорологичните условия. Нашите изследвания обикновено са насочени към стресови фактори на работното място, като възникнал конфликт или претоварване. Точно тогава ни хрумна да разгледаме фактор, който сякаш не оказва силно влияние, какъвто е времето."
Първоначално целта на изследването на Венц и колегата й Александър Пундт е да проверят хипотезата, че сутрешното време се отразява на настроението и тонуса на служителите през целия ден. Така те се надяват да поставят началото на по-задълбочен анализ на ролята на факторите, свързани с околната среда, върху поведението на хората по време на работа.
Учените провеждат така нареченото проучване дневник, по време на което всеки работен ден служителите трябва да отговарят на два въпросника. Единия от въпросниците трябва да попълват сутрин, а другия – в края на деня. На следващия етап екипът разработва скала, която представлява диаграма с различни интервали или метеорологични условия, изобразени илюстративно със символи като слънце, слънце и облак, облак с дъжд и т.н.
Всеки от доброволците трябва да избере един от символите, който отговаря на времето в момента. След приключване на работния ден, те трябва да отговорят на въпроси, засягащи удовлетвореността им, тяхната енергичност, професионално прегаряне (бърнаут) и негативни емоции. Отговорите позволяват на експертите да свържат различните климатични условия с настроението на човек в края на деня.
Венц и Пундт провеждат изследването през април, когато времето в Германия е особено променливо. В него вземат участие 115 служители, които попълват изготвените въпросници в продължение на общо 457 работни дни.
Хубавото време сутрин е предпоставка за повишена работоспособност и енергичност
Наблюденията разкриват, че сутрешното време влияе само на доброто настроение, тоест колкото по-приятно е то, толкова по-мотивирани и удовлетворени са хората на работното си място. И обратно, когато метеорологичните условия се влошат, служителите се чувстват уморени и недоволни. В същото време някои показатели за лоша кондиция и понижен тонус, като бърнаут и стрес не се променят в зависимост от времето сутрин.
Венц споделя: „Бяхме изненадани, защото очаквахме, че времето по-скоро се отразява и задълбочава негативните емоции на хората. Наясно сме, че не можем да контролираме климатичните условия. Въпреки това смятаме, че е важно да не подценяваме външни фактори, които също оказват влияние върху работоспособността на служителите.“
Резултатите от изследването на Венц и екипа й могат да подтикнат работодателите към инициативи, с които да се повдигне настроението и да се подобри жизнеспособността на хората. Те могат да поощрят подчинените си да се придвижват с велосипед до работното място, когато времето навън е хубаво, или пък да им предлагат приятни занимания на закрито, когато е облачно или дъждовно например.
Венц уточнява: „За в бъдеще бихме искали да разгадаем самата връзка между хубавото време и настроението. Възможно е в слънчевите и топли дни служителите да са по-склонни да оказват подкрепа на колегите си, което от своя страна да ги кара да се чувстват по-удовлетворени и изпълнени с енергия.“
medicalxpress.com/news/2021-01-explores-effects-morning-weather-people
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
ГИНКОЛЕК ТРИО капсули * 60 ФОРТЕКС
ПРОМОНУТРИКОСТ СИБИРСКИ ЖЕН ШЕН капсули * 240 57247
НовПЮРВИТАЛ АДЕНОЗИН ТРИФОСФАТ (АТФ) капсули * 100
ХАЙЪР НЕЙЧЪР ЖЕЛЯЗО КОМПЛЕКС капсули * 60
ЧАЙ ИВАН 100 г VERDE VITA
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- 5-дневна тренировъчна програма за цялото тяло проектирана за жени
- Сутрешни упражнения за свежо начало на деня
- Упражнения с фитнес топка за отслабване и стягане на цялото тялото
- 5 упражнения тонизиращи цялото тялото, за които Ви е нужна само стена
- 5 йога пози, които трябва да са първото нещо, което правите сутрин
- Физическа активност
- Собствен съдов тонус
- 6 климатични промени, които ще предизвикат световна катастрофа, ако се случат
- Тонизирайте организма си със смути от бадемово мляко, спанак, конопени семена, зеолит и хималайска сол
- Сутрешните навици, които гарантират здраве и щастие
Коментари към Как сутрешното време се отразява на настроението и работоспособността ни