Метеопатите
Човекьт отдавна се е научил да предсказва времето: по поведението на птиците, насекомите, домашните животни и прочие живинки. И сред хората не са малко тези, които според промяната на състоянието си, могат доста точно да предугадят какво ще стане с времето - защото и на нас ни е присъща метеочувствителност.
За съжаление, никой метеочувствителен човек не е щастлив от това свое качество. Главоболието, скоковете на кръвното, болките в ставите, снижената работоспособност, сънливостта, лошото настроение и неоправданата тревога далеч не изчерпват целия списък от симптоми, които обикновено се провокират от резки колебания на атмосферните показатели. Всеки метеочувствителен реагира по своему. За някого причина за нездраве може да стане идването на топло ясно време, някой буквално се разболява преди дъжд или буря, трети пък изпитва душевен дискомфорт при силен вятър или пълнолуние и т.н.
По-младите по-леко се адаптират към всякакви метеокапризи и така оправдават твърдението, че „В природата лошо време няма". Но с възрастта повишената чувствителност към природните метаморфози все повече се усеща - това особено важи за хората с хронични заболявания. За тях всевъзможните атмосферни „шоу"-та са не само причина за рязък спад в качеството на живот, но понякога са си направо заплаха.
КОЙ КАК РЕАГИРА НА ВРЕМЕТО
При сърдечни и съдови заболявания причина за неразположение може да бъде влажното и неветровито време, когато във въздуха намалява съдържанието на кислород. Не no-малко опасни за сърдечноболните са и магнитните бури. В такива дни значително се повишава рискът от аритмии и съдови кризи, водещи до инсулти и инфаркти.
Хората, страдащи от проблеми с опорно-двигателната система, реагират най-болезнено на промените във влажността на въздуха. На тях им е противопоказен влажен климат.
Хипертониците пък ясно реагират на промените в атмосферното налягане, чиито резки колебания могат да станат причина за хипертонична криза. "Вълненията" на геомагнитното поле на Земята също влошават протичането на болестта.
Пристъпът на бронхиална астма е твърде вероятен в сухо и неветрввито време, когато във въздуха има много прах, замърсяващи вещества и полени.
КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗВАМЕ ОТ МЕТЕОСТРЕСА
Всеки метеочувствителен човек в критичните дни трябва: по възможност да се откаже от тежък физически или интелектуален труд; да избягва конфликтни ситуации; да намери време за дневна почивка или сън; да прекарва повече време на чист въздух, но не на директно слънце; строго да спазва режима на прием на лекарствата, предписани му от лекар, и да има под ръка средства за „бърза помощ".
КАК ДА СЕ ИЗБЕГНЕ МЕТЕОЗАВИСИМОСТ
Напълно очевидно е, че не е по силите на човека активно да влияе върху процесите, протичащи в атмосферата. Има само един път - да работи над... себе си. Оказва се, че е възможно да се „сдобиеш" с толерантност към резките промени на метеоусловията, с помощта на тренировки и закаляващи процедури. Но това трябва да се почне от по-млада възраст. Един от най-ефективните методи за закаляване на организма, повишаващ неговата устойчивост към въздействието на външните стресови фактори, са водните процедури.
Започни с контрастен душ, като постепенно увеличаваш температурната разлика между топлата и студената струя. Следващият етап е обливането със студена вода. Той е най-препоръчителен сутрин, във ваната, като рязко изливаш вода върху гърба, шията и раменете си. Най-издръжливите любители на силни усещания впоследствие могат да се присъединят към група моржове. Но не забравяй, че всяка закаляваща процедура дава резултат само при редовно прилагане. - Още един проверен начин за закаляване са сауната и турската баня. Резките смени на температурата и влажността на въздуха са отличен тренинг за съдовете и невро-ендокринната система.
ХРАНЕНЕТО
В дните на повишена метеочувствителност се препоръчва млечно-растителна диета, без мазно и пържено, пикантно и алкохол.
ФИТОСРЕДСТВА
На метеопатите се препоръчва настойка от следната смес: цветове от глог - 4 части плодове шипка - 4 части цветове от лайка -1 част листа от мента -1 част. 1 ч. л. от сместта се залива с чаша вряща вода и се пие като чай 3 пъти дневно.
Ароматотерапия: При повишена нервна възбуда помага вдишването на аромати от лавандула и розмарин. Повдигат настроението и преборват тъгата ароматите на евкалипт и лимон.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА ПРИРОДАТА - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС
БЪЛГАРСКАТА СЪКРОВИЩНИЦА / THE TREASURES OF BULGARIA - РУМЯНА НИКОЛОВА И НИКОЛАЙ ГЕНОВ - СИЕЛА
ЧЕПЪН - ТРИ УШИ - ВЪРТОП ПЛАНИНА - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
НАМЕРЕНИ ОТ ЧУДЕСАТА - НИКОЛАЙ Н. НИНОВ - СИЕЛА
ЖИВОТ НА НАШАТА ПЛАНЕТА - ДЕЙВИД АТЪНБЪРО - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Природни начини за борба със зимната депресия
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 1 част(видео)
- Как да определим посоките на света само с часовник?
- Ето какво се случва, когато вали дъжд в най-сухата пустиня на Земята
- Защо съм свръхчувствителен
- Как да отворим консерва без отварачка или нож?
- 6 климатични промени, които ще предизвикат световна катастрофа, ако се случат
- 15 уникални явления, които всеки човек трябва да види
- Дървета с причудливи човешки форми
Коментари към Метеопатите