Природни начини за борба със зимната депресия
През зимата, когато дните са по-къси, когато много от нас тръгват за работа по тъмно и се прибират по тъмно, рискът от понижено настроение и мотивация, или дори от развитие на сезонно обусловено емоционално разстройство (известно още като зимна депресия) е особено висок. Д-р Джон Брифа, лекар и автор с интереси в областта на храненето и природната медицина, препоръчва на хората, които се чувстват унили през зимата, да се запознаят с потенциалното въздействие на липсата на светлина върху настроението.
"Това, което съветвам пациентите си, е да изполват обедната почивка, за да се разходят сред природата. Един от най-ефективните начини, по които можем да подобрим настроението си и да повишим тонуса си през зимния период, всъщност ни е осигурен от природата. Дори и в мрачни дни интензивността на светлината на открито в общия случай далеч надхвърля тази, която бихте могли да получите в офиса.", обяснява д-р Брифа.
В подкрепа на думите си той цитира проучване върху депресията и безпокойството (публикувано в "Drug and Therapeutics Bulletin", 2010 г.), изследващо ползите от светлинната терапия в борбата със зимната депресия. Един от изводите, направени от учените, е че синята част от спектъра е едно от най-силните "оръжия" срещу зимната депресия. Статията цитира системен анализ, публикуван и в "American Journal of Psychiatry", на осем опита с контроли с продължителност между 7 и 42 дни, които установяват положителни резултати в тази насока.
Д-р Джон Брифа цитира и анализа на Националния институт по здравословно и клинично благосъстояние (National Institute for Health and Clinical Excellence), според който терапията с ярка светлина предлага значителни предимства в сравнение с тази, при която липсва светлина, но при нея няма статистически значими преимущества в сравнение с методите чрез използване на контроли, като излагането на изкуствена или на приглушена червена светлина.
Вероятните изводи от този анализ са, че терапията с ярка светлина може да работи предимно чрез плацебо ефекта. Възможно е обаче да има действителни ефекти, които не са били отчетени в резултат на фактори като незадоволително планиране на проучването, неуместно използване на контроли и малък брой участници.
"Накратко, не бих се поколебал да препоръчам на страдащите от зимна депресия или подобни на нея състояния през зимата някаква светлинна терапия, която да продължава до пролетта", казва Брифа и пояснява, че една от причините да цитира анализа на Националния институт по здравословно и клинично благосъстояние е, че в него се споменава вид природно лечение на зимната депресия, с което не е бил запознат преди - използването на генератори на отрицателни йони.
Отрицателните йони могат да бъдат намерени в изобилие във въздуха след буря, във влажни, богати на растителност помещения и край морето. Някои смятат, че те се отразяват благоприятно на настроението и общото състояние на организма. Положителните йони, от друга страна, имат обратния ефект и са в изобилие в нагрята и климатизирана интериорна среда.
В изследване, публикувано в брой на "Journal of Alternative and Complementary Medicine" от 1995 г., страдащи от зимна депресия участници са подложени на генератори, излъчващи високи нива (2.7x106 йона/cm3) или ниски нива (104 йона/cm3) на отрицателни йони. 58% от изложените на високи нива отрицателни йони са получили облекчение на зимната си депресия, в сравнение с 15% от другата група. Резултатът е бил статистически значим.
Прочетете още:
Снимка: pxhere.com
Коментари към Природни начини за борба със зимната депресия