Какъв ще е животът ни, когато изчерпим природните си ресурси?
Ето няколко идеи какво може да последва при този сценарий, който научната общност определя като най-реалистичен за климатичните промени, които се предвиждат.
Днес климатолозите са доста уверени при прогнозиране на бъдещите температури, но някои признават, че изобщо не могат да предвидят бъдещите валежи. Някои области на света ще станат по-влажни, а други ще станат още по-сухи от сега. Не е ясно обаче кои ще са тези зони.
Ще стане много трудно да се планира каквото и да е в селското стопанство и водоснабдяването. Това са два ресурса, които ще се окажат силно притиснати в условията на един по-топъл свят.
Рибните запаси ще бъдат засегнати от затоплянето на водите. Някои видове ще изчезнат.
Ние ще бъдем принудени да не горим повече изкопаеми горива, но ще сме в състояние на недостиг на средства, за да инвестираме във възобновяеми енергийни източници. Защото ще харчим тези пари за адаптиране към промените в климата.
Дори доставките на метали ще бъдат засегнати, тъй като минното дело изисква все повече и повече енергия, а тя в момента се осигурява от изкопаемите горива - които ще се опитваме да избегнем.
Акциите на много бизнеси ще се сринат заради намаляването на запасите от суровини.
Дивата природа ще бъде екзотика. Земите ще се използват все повече и повече за земеделие заради недостига на храни. Така дивите зони ще намаляват главоломно.
Някои диви райони ще бъдат заделени за туризъм. Те обаче ще бъдат претъпкани, тъй като над половин милиарда китайци вече имат нискобюджетни авиокомпании. Местата, където можете да видите естествената среда, ще са рядкост. Ще трябва да си направите ранна резервация, ако искате да видите лъв в полу-дива среда.
Обикновеното агнешко или телешко ще стане твърде скъпо и недостъпно за хора. Рибарите няма да могат да си позволят да ядат любимата си риба, защото ще е твърде скъпа.
Е, има и някои хубави страни на всичко това. Цифровите устройства ще стават все по-усъвършенствани, по-бързи и по-компактни.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
ТРЕСЕМЕ БОТАНИК ПОДХРАНВАЩ ШАМПОАН 400 мл
ТРЕСЕМЕ БОТАНИК ПОДХРАНВАЩ БАЛСАМ 400 мл
МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА ПРИРОДАТА - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС
БЪЛГАРСКАТА СЪКРОВИЩНИЦА / THE TREASURES OF BULGARIA - РУМЯНА НИКОЛОВА И НИКОЛАЙ ГЕНОВ - СИЕЛА
ЧЕПЪН - ТРИ УШИ - ВЪРТОП ПЛАНИНА - ДИМИТЪР ТОНИН - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Време и температура за печене на месо, птици, риба (таблица)
- Опасна ли е комбинацията между риба и мляко – традиционни вярвания и научни факти
- Как да приготвите перфектната риба на скара
- Природни начини за борба със зимната депресия
- Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
- Вижте 10-те най-известни психологически експеримента на миналия век, които разкриват универсални истини за човешката природа 1 част(видео)
- Как да изпържим риба така, сякаш е без кости?
- Филе от риба на тиган с масло и билки
- Гарум - римският сос, служещ за подправка и лекарство
- Как да определим посоките на света само с часовник?
Коментари към Какъв ще е животът ни, когато изчерпим природните си ресурси?