Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Грижа за детето Учени разработват нов метод за изчисляване дозировката на лекарства за деца

Учени разработват нов метод за изчисляване дозировката на лекарства за деца

от 29 юни 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Учени разработват нов метод за изчисляване дозировката на лекарства за деца  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Когато предписват медикаменти на деца, лекарите често разчитат на дозировката за възрастни, като я коригират по своя преценка. Тази обичайна, но недостатъчно прецизна, процедура пренебрегва някои много важни аспекти от детското развитие, включително скоковете в растежа.

Изследователи от университета в Бъфало решават да усъвършенстват лекарската практика, като разработват линейно математическо уравнение, с което изчисляват как се променя теглото на органите и скоростта на кръвотока към тях с възрастта. И двете взаимовръзки са от ключово значение за абсорбцията на лекарствата и последващото пречистване от тях. Развитието на органите в детските години определя до голяма степен времето и начина, по който децата усвояват предписаните им медикаменти*.

Фронт за създаването на усъвършенствани фармакокинетични модели

Публикуваното в списание „The AAPS Journal“ уравнение улеснява значително както учените, така и клиничните специалисти в оценката на ефекта от дозировката на определено лекарство в зависимост от възрастта, теглото и пола на детето. Изчисленията ще позволят на експерти да създадат нови, по-добри фармакокинетични модели, които да демонстрират какъв път изминават химичните съставки от даден медикамент в тялото.

Давал Шах, доцент по фармацевтични науки към училището по фармация, пояснява: „Децата не са умалени копия на възрастните. Човешката физиология претърпява промени в хода на развитието на организма и тези промени трябва да бъдат взети под внимание, когато се определя дозировката на дадено лекарство, предназначено за лечение на дете.

Оптималната доза се променя с възрастта на детето

Много лекари използват в своята практика добре познатия метод за намаляване на дозата за възрастен, като се базират на телесното тегло и ръста. Той обаче не гарантира прием на оптимална концентрация, която в различните възрасти също е различна.

Важно е да уточним също, че много от медикаментите не са преминали изпитания за безопасност и ефективност при деца. Получава се така, че дадено одобрено лекарство се предписва за неодобрени цели.“

В екипа на Шах са още Хсуан Пинг Чанг, Се Джин Ким и Ди Ву от същото училище по фармация към университета в Бъфало.

Не за първи път се правят опити да се създадат фармакокинетични модели. До момента техните недостатъци бяха свързани с използването на остаряла информация, липсата на достъп за широката общественост или необходимостта от индивидуално уравнение за всяка променлива величина, което усложняваше изключително много целия процес.

Изследователският екип разчита на последните данни от Центровете за превенция и контрол на заболяванията, СЗО и други 50 изследвания, фокусирани върху промените в теглото на органите и кръвотока към тях по време на детското развитие.

Линейното уравнение може да бъде модифицирано така, че да изчисли зависимостта между теглото на различните органи и възрастта на момичетата и момчетата от раждане до 2 години и възрастта на децата и младежите от 2 до 20 години. Изчисленията предоставят важна информация и за скоростта на кръвотока и възрастта при пациенти от 0 до 20 години.

Първите 2 години - период на засилен растеж и динамични промени в детския организъм

С оглед на факта, че през първите две години детският организъм се развива много бързо, учените създават отделна формула за тази възрастова група. До втората година мазнините в тялото и размерът на мозъка се увеличават значително, а теглото на бъбреците спада с 25%. При разработването на математическото уравнение те отчитат и половия фактор, тъй като органите на момчетата тежат повече от тези на момичетата.

По отношение на скоростта на кръвотока екипът не наблюдава резки промени в различните възрасти. 

* Chang, H.P., Kim, S.J., Wu, D. et al. Age-Related Changes in Pediatric Physiology: Quantitative Analysis of Organ Weights and Blood Flows. AAPS J 23, 50 (2021).

Източник:
  • Study: Drug dosage for children could be improved with new method under development: https://www.newswise.com/articles/study-drug-dosage-for-children-could-be-improved-with-new-method-under-development
  • Age-Related Changes in Pediatric Physiology: Quantitative Analysis of Organ Weights and Blood Flows: https://link.springer.com/article/10.1208/s12248-021-00581-1
Още по темата:
  • Ниските дози химиотерапия са по-ефективни Ниските дози химиотерапия са по-ефективни
  • Трябва да се внимава с дозировката на витамин D Трябва да се внимава с дозировката на витамин D
  • Какво по колко би ни убило Какво по колко би ни убило
  • Оцетът – хитрини за използването му Оцетът – хитрини за използването му
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СИСТЕЙН УЛТРА UD овлажняващи капки за очи без консерванти дози 0.7 мл * 30 АЛКОН
36.00лв.

СИСТЕЙН УЛТРА UD овлажняващи капки за очи без консерванти дози 0.7 мл * 30 АЛКОН

ФАРМАКОЛОГИЯ - УЧЕБНИК И УЧЕБНА ТЕТРАДКА ЗА СТУДЕНТИ - СТЕФКА ВЪЛЧЕВА - КУЗМАНОВА - ВТОРО ИЗДАНИЕ
14.00лв.

ФАРМАКОЛОГИЯ - УЧЕБНИК И УЧЕБНА ТЕТРАДКА ЗА СТУДЕНТИ - СТЕФКА ВЪЛЧЕВА - КУЗМАНОВА - ВТОРО ИЗДАНИЕ

РЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА
18.00лв.

РЕИМБУРСНА ЛЕКАРСТВЕНА ПОЛИТИКА - Д-Р АЛБЕНА ЗЛАТАРЕВА

РЕЗАЧКА ЗА ТАБЛЕТКИ
11.30лв.

РЕЗАЧКА ЗА ТАБЛЕТКИ

ОХЛАДИТЕЛ ЗА ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН EB 09.007
5.70лв.

ОХЛАДИТЕЛ ЗА ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН EB 09.007

ИГЛА МИНИ СПАЙК ЗА БАНКИ С ФИЛТЪР СИНЯ * 50 4550234
89.00лв.

ИГЛА МИНИ СПАЙК ЗА БАНКИ С ФИЛТЪР СИНЯ * 50 4550234

Коментари към Учени разработват нов метод за изчисляване дозировката на лекарства за деца

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Учени разработват нов метод за изчисляване дозировката на лекарства за деца
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 10:06
    Коментирайте "Учени разработват нов метод за изчисляване дозировката на лекарства за деца "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа за детето
  • Видове лекарствени форми
  • Лечение на бактериална вагиноза
  • Лекарства, увреждащи черния дроб
  • Лечение при ларингит
  • Лечение на анална фисура
  • Лечение при аспергилоза
  • Правилен прием на лекарства - преди, по време, след хранене, на празен стомах
  • Перорално приложение на медикаментите
  • Лечение при баланит
  • Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 10 часа и 58 мин.

Нестероидни противовъзпалителни лекарства: Важни взаимодействия с храни и напитки

преди 242 дни, 21 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 22 часа и 7 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 18 часа и 17 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 17 часа и 50 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 23 дни, 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival