Физическата активност намалява пристъпите на мигрена
Повече от 2/3 от хората, които страдат от мигрена, не са достатъчно физически активни, гласи предварително проучване, публикувано на 23.02.2021 г. Заключенията на екипа ще бъдат представени по време на 73-та годишна среща на Американската академия по неврология, която ще се проведе виртуално през месец април тази година. Учените смятат, че ако си осигуряваме умерено до интензивно физическо натоварване минимум 2 часа и половина седмично, ще намалим значително стреса и риска от депресия и проблеми със съня, които обикновено са причина за появата на мигрена.
Спорт – ендорфини – по-малко болка
Авторът на проучването Мейсън Дайес от Вашингтонския университет в Сиатъл, който е и член на Американската академия по неврология, разкрива повече за връзката между упражненията и тежкото главоболие: „Мигрената е състояние, което засяга милиони хора само в САЩ. Оказва се, че редовните физически натоварвания могат да намалят както честотата, така и тежестта на някои видове мигрени. Спортът предизвиква отделянето на хормоните ендорфини, които не само преборват болката, но и ни помагат да се справим по-лесно със стреса и да спим пълноценно.”
Изследването обхваща 4647 души с потвърдена диагноза мигрена. При близо 3/4 от тях състоянието е хронично, което означава, че имат пристъпи 15 или повече пъти месечно. При останалите главоболието се появява от време на време, но не по-често от 14 пъти в месеца.
Участниците попълват анкета с въпроси за характера на мигрената, качеството на сън, депресията, стреса, тревожността и степента на физическа активност на седмична база. Упражненията, които попадат в категорията умерени до интензивни, са тичане, бързо ходене, упражняване на определен спорт, основно почистване на дома и колоездене.
СЗО: 150 минути физическа активност седмично намаляват пристъпите на мигрена
Експерти от СЗО препоръчват на хората да отделят минимум 2 часа и половина, или 150 минути седмично, за умерено до интензивно натоварване.
Доброволците са разделени в 5 групи според степента на физическа активност. Първата група води изцяло застоял начин на живот. Втората прекарва 1-30 минути седмично във физическа активност. Третата категория спортуват между 31 и 90 минути на седмица, четвъртата – 91-150 минути, а петата – над 150 минути.
Едва 1270 души (27%) отделят достатъчно време за физически упражнения.
Колкото по-малко се движат хората, толкова по-често се оплакват от симптоми на депресия, тревожност и нарушения в съня. |
От депресия страдат 47% от хората, които не извършват никаква физическа активност (377 от 806 души), докато при спортуващите процентът е едва 25, или 318 от 1270 души.
Симптоми на тревожност проявяват 39% от пациентите с нулево физическо натоварване на седмица, докато при представителите на петата, най-активна, група делът е само 28%.
77% от хората в първата група имат нарушения на съня в сравнение с 61% при активно движещите се.
Връзка между физическите упражнения и честотата на пристъпи на мигрена
Учените установяват връзка между физическите упражнения и честотата на пристъпите. 5% от пациентите, които имат нулева активност, споделят, че те са редки – между 0 и 4 в рамките на един месец, но цели 48% признават, че страдат от силното главоболие поне 25 пъти месечно. Сред хората с най-висока степен на физическо натоварване 10% се оплакват от болки много рядко, а 28% имат чести пристъпи.
Дайес споделя: „Има нови терапевтични методи за лечение на мигрена, но са скъпи. Затова би било добре пациентите да променят начина си на живота така, че да се движат повече. Високата активност не крие рискове и същевременно е евтин начин да се ограничат рисковете, които причиняват силното главоболие.“
Едно от ограниченията на изследването е, че участниците не използват смарт гривни, а сами посочват времето, прекарано във физически упражнения. Също така, то разкрива зависимостта между степента на активност и мигрената, без да търси причинно-следствена връзка.
newswise.com/articles/do-people-with-migraine-get-enough-exercise
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Мигрена
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- ЗАД ГЛАВОБОЛИЕТО СЕ КРИЯТ МНОГО БОЛЕСТИ
- Как да се справим с главоболието при деца у дома
- G43.1 Мигрена с аура [класическа мигрена]
- Главоболие по време на бременност - причини и средства за облекчение
- Магнезиево олио – приложение, ползи и противопоказания
- Моминска вратига, Танацетум
Коментари към Физическата активност намалява пристъпите на мигрена