ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА Е СВЪРЗАНА С ИМУНИТЕТА
Храносмилателната система, заедно с кожата и белия дроб, е с най-тесен контакт с външните фактори, които често са токсични. Организмът си притежава специфична защита срещу тези външни фактори, попадащи в тялото ни чрез храната. В лигавицата на червата съществуват колонии от микроорганизми, наречени чревна флора, които са изключително полезни, необходими и важни за здравето. Нормалното развитие на полезните микроорганизми в чревния тракт създава ефективна защита чрез стимулиране на имунитета. Освен това те подпомагат създаването, диференцирането и обновяването на клетките.
Практически защитата на стомашно-чревния тракт се осъществява на три нива. Първо това е произвежданият от лигавицата мукус, след това е епителният слой, който е втора бариера, и на трето място, но с водеща роля е локалната имунна система в самата чревна лигавица, която е уникална. Вече се знае, че тънкото черво е лимфоиден, т.е. имунен орган и голяма част от неговата маса е заета именно от елементи на имунната система.
Много е важно това биологично равновесие, тази вътрешна екосистема да не бъде нарушаване от външни фактори. Един такъв фактор е безконтролният прием на антибиотици. Те са много полезни лекарства, но когато са предписани от лекар при конкретни показания. В противен случай има риск от неблагоприятни въздействия, сред които е създаването на резистентност /нечувствителност/ на част от бактериалните причинители към антибиотика. Но по-голямата беда е унищожаването на нормалната микрофлора в червата. Това състояние ние определяме като дисбиоза - болестно състояние на микробната екосистема в червата. Тя довежда до редица клинични прояви - диария, метеоризъм, подуване на корема, нарушения в храносмилането и усвояването на храната. А тези проблеми, насложени към основното заболяване, допълнително утежняват състоянието на пациента. Освен това унищожаването на полезните чревни бактерии лишава организма от позитивния ефект върху имунната защита и дори имунната реактивност се нарушава.
Решението в тези случаи е приемът на пробиотици - нормалните, полезните микроорганизми, които се предлагат под формата на различни хранителни добавки. По този начин се овладява дисбиозата, предизвикана от различни фактори, но в масовата практика най-често от приема на антибиотици. Поради това, дори когато антибиотичното лечение е оправдано и необходимо, наред с него трябва да се провежда профилактика на дисбиозата чрез приема на пробиотични препарати.
Проф.Симеон СТОЙНОВ
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СИСТЕМА ЗА ГЛАДЕНЕ С ПАРА STEAM IRONING
Безплатна доставка за България!ЕЛЕКТРО ФИТНЕС СИСТЕМА ЗА ОФОРМЕНО ТЯЛО GYMFORM
Безплатна доставка за България!УРЕД ЗА ГЛАДЕНЕ С ПАРА ETA NAOMI
НовИНФУЗИОННА СИСТЕМА - ВНОС
СИСТЕМА ЗА РЕДУЦИРАНЕ НА ТЕЛЕСНОТО ТЕГЛО ZERO DIET
СИСТЕМА ЗА ГАСЕНЕ НА ПОЖАР OIL FIGHTER
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Мирта
- Алтернативно лечение на забавена чревна перисталтика
- Разграждане на белтъци
- Лечение с интерферон
- Регулация на слюноотделянето
- Базофили
- Сироп от черен бъз - полезни свойства и приготвяне у дома
Коментари към ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА Е СВЪРЗАНА С ИМУНИТЕТА