Ежедневно къпане – необходимо ли е и крие ли рискове

Един от най-често задаваните въпроси, когато става въпрос за хигиена, е: Колко често трябва да се къпем? Повечето хора имат установена рутина, която всъщност не поставят под въпрос, което означава, че не са много тези, които се замислят колко често взимат душ и по какъв начин го правят.
Според редица проучвания средностатистическият човек се къпе веднъж на ден. Има обаче учени, които казват, че ежедневното взимане на душ е ненужно и дори може да бъде вредно за здравето. Други пък са на мнение, че къпането е важна част от хигиената, поради което е нужно да се извършва всеки ден.
И така, каква е присъдата? Колко често трябва да се къпе човек? Необходимо ли е ежедневното взимане на душ?
- Какво може да причини честото взимане на душ?
- Какви рискове крие рядкото къпане?
- Кога е необходимо да се взима душ по-често?
- Ползи от честото къпане
Какво може да причини честото взимане на душ?
Ежедневното къпане не е непременно нещо лошо, а и понякога начинът на живот го изисква. Твърде честото взимане на душ обаче може да наруши микробиома и бариерата на кожата на някои хора, което може да има отрицателни ефекти.
Микробиомът представлява съвкупност от микроорганизми като бактерии, гъбички и вируси, които естествено живеят върху кожата. Той помага в борбата с болестотворни патогени и защитава кожната бариера – най-външният слой на епидермиса, състоящ се от кожни клетки, липиди и естествени хидратиращи фактори като амино- и мастни киселини. Отстраняването на микробите в резултат на твърде често взимане на душ може да повиши значително риска от инфекции.
>>> Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас
Ежедневното къпане, особено с гореща вода, може също да премахне мазнините, от които кожата се нуждае, за да поддържа здрава кожна бариера. Загубата на влага неминуемо води до суха, сърбяща и лющеща се кожа.
Твърде дългият престой в банята също може да има отрицателно въздействие върху кожата. Продължителното взимане на душ може да бъде особено неблагоприятно за кожни заболявания, за които е характерна липсата на влага, като псориазис и екзема. Това се дължи на факта, че продължителното излагане на вода може да увеличи притока на кръв и да влоши възпалението на епидермиса.
Според експертите хората с екзема и псориазис могат да се къпят всеки ден, но трябва да ограничат времето под душа до под 15 минути. Използването на нежен почистващ препарат, вземането на душ с хладка вода, избягването на търкането на кожата и нанасянето на овлажнител след баня могат да предотвратят увреждането на кожната бариера.
Какви рискове крие рядкото взимане на душ?
Въпреки че няма нищо нездравословно в неприятната телесна миризма, тя със сигурност може да попречи на изграждането на здрави взаимоотношения у дома, в училище и на работното място.
И това не е всичко. Рядкото взимане на душ може да причини някои здравословни проблеми. Натрупването на мастен секрет може да доведе до струпване на бактерии, които причиняват акне. Мръсотията и мъртвата кожа могат да влошат допълнително проблем, запушвайки порите на кожата. В крайна сметка твърде рядкото къпане може да означава повече пъпки по кожата.
Натрупването на мастен секрет и мръсотия може да причини и други кожни проблеми – лющене на кожата на скалпа и обостряне на съществуващи кожни заболявания.
>>> Кожните проблеми могат да бъдат признак на ревматологично заболяване
Кога е необходимо да се взима душ по-често?
Честотата на къпане е лично предпочитание. Някои хора взимат душ ежедневно, докато други се къпят през няколко дни. Няма грешен отговор и до голяма степен зависи от индивидуалните нужди.
Фактори като ниво на активност, тип кожа, климат и здравословно състояние могат да повлияят на честотата на къпане. Честото взимане на душ може да е необходимо при:
- Физическа активност – Всяка тренировка във фитнеса или по-тежка физическа дейност е свързана с натрупване на повече пот, мръсотия и себум върху кожата. Това означава, че хората, които са по-активни, трябва да се къпят по-често. Експертите препоръчват на хората, които не могат да се изкъпят веднага, поне да се преоблекат, тъй като потните дрехи увеличават риска от сърбеж и кожни инфекции като микоза.
- Работа с химикали или в лечебни заведения – Хората, които работят с тежки химикали или в лечебни заведения, е препоръчително да се къпят след всяка смяна, за да измият химичните вещества, бактериите и вирусите, които може да носят по тялото си.
- Мазна кожа – Хората с мазна кожа е препоръчително да взимат душ веднъж на ден или през ден. Подобна рутина ще да помогне за отмиване на излишната мазнина от кожата, която може да запуши порите и да доведе до появата на пъпки.
- Горещ климат – Горещият и влажен климат е причина за по-обилно потене. По-честото взимане на душ може да помогне за отмиване на потта и мръсотията, която неминуемо се натрупва по кожата.
- Кожна инфекция – При наличие на кожна инфекция като трихофития или целулит е важно кожата да се поддържа чиста и суха, за да може да заздравее по-бързо. В такива случаи може да се наложи ежедневно взимане на душ или миене на засегната зона всеки ден.
- Плуване – Често във водата се разпространяват микроби, които могат да доведат до диария, кожни обриви и ушни инфекции. Душът след плуване помага за намаляване на риска от подобни здравословни проблеми.
Ползи от честото взимане на душ
Основното предимство на взимането на душ е, че поддържа тялото чисто, отмивайки цялата мръсотия, натрупана през деня. Другите ползи включват:
- Предотвратяване на акне – Взимането на душ помага за премахване на мръсотията и себума от порите, които могат да причинят акне.
- Премахване на телесната миризма – Измиването на тялото премахва бактериите и потта по кожата, които допринасят за неприятната телесна миризма.
- Предотвратяване на гъбични инфекции по краката – Ежедневното миене на краката може да помогне за предотвратяване на гъбични инфекции между пръстите на краката. Поддържането на краката чисти и сухи също може да възпрепятства появата на гъбички по ноктите.
- Намаляване на риска от инфекции, свързани с диабет – Диабетът може да увреди нервните и да ограничи притока на кръв в стъпалата и краката, увеличавайки риска от кожни инфекции. Поддържането на тялото и краката чисти помага за намаляване на вероятността от възпалителни заболявания на кожата.
- Поддържане на скалпа здрав – Миенето на косата под душа помага за премахване на мазнината, потта и мъртвата кожа по скалпа, което от своя страна намалява неприятната миризма и риска от инфекция.
- Подобряване на психичното здраве – Взимането на душ може да помогне на човек да се отпусне, ако е стресиран. Изследванията показват също, че топлата вана може да намали тревожността и умората.
- How Often Do You Really Need to Shower?: https://www.health.com/how-often-should-you-shower-8400399
- How Often Should You Shower?: https://www.stone-stream.com/blogs/knowledgebase/how-often-should-you-shower?srsltid=AfmBOoqyM8ifKb8qNRzv8apqwuzfHUmmycAiy8T-u2360AijPx2cUyat
- How Often Should You Shower?: https://www.webmd.com/beauty/shower-how-often
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Студен душ - с какво е полезен и как се прави
- 5 неща, които да ви помогнат да се бръснете по-рядко (защото наистина е досадно понякога)
- Избягвайте да си взимате душ след хранене
- Омекотете кожата си с домашен душ гел от кастилски сапун, мед, зехтин и лавандулово масло
- Не допускайте тези 5 грешки, докато си взимате душ
- Сутрешен или вечерен душ. Кой е по-добрият избор
- Представа за детския плач и грижата за новородените в Англия през 17 век
- С какво да къпем новороденото?
- Всекидневният душ може да се окаже вреден за вашето здраве
- 5 изненадващи ползи от студения душ за вашето здраве
Коментари към Ежедневно къпане – необходимо ли е и крие ли рискове