Чубрицата възпрепятства размножаването на бактерии
Чудодейните дарове от природата са много, една от тях е чубрицата. Нейните съставки помагат при редица заболявания и намира широко приложение както в кулинарията, така и в медицината.
Чубрицата съдържа лиофилизирани екстракти, които са изключително полезни, защото убиват вредните бактерии. Карвакролът в състава й възпрепятства размножаването на няколко вида бактерии като ешерихия коли и бацилус цереус. Затова се използва като добавка с антибактериално свойство, което придава и уникален вкус и мирис на ястията.
Листата на чубрицата съдържат фенолни масла – карвакрол, тимол и няколко други терпеноиди в по-малки количества. Тимолът е едно от най-важните есенциални масла. То е с доказани антисептични и противогъбични свойства.
Листата и стъблата на чубрицата съдържат много химични компонента, полезни за организма. Те са с изразено антиоксидантно действие и имат общооздравителен ефект. В чубрицата има голямо количество фибри и намира приложение в рецепти, свързани с намаляне на лошия холестерол и повишаване на добрия холестерол.
Билката е изключителен източник на минерали и витамини, важни за организма. В състава и се нареждат желязо, натрий, калций, цинк, манган и селен. Витанините са А, С, В1, В3 и В6.
Чубрицата има антибактериално и противогъбично приложение, поради есенциалните си масла. Като най-широко разпространен антисептик се използват цветовете на чубрицата за улесняване на храносмилането и като средство за намаляване на газове.
Снимка: EarthsBareOils
Коментари към Чубрицата възпрепятства размножаването на бактерии