Как да преборим пролетната умора с помощта на храната
Със събуждането на природата за нов живот повечето от нас изпитват така наречената „пролетна умора“. С други думи, чувстваме се летаргични, изтощени и унили. Състоянието се дължи на стреса, който организмът ни изпитва при смяната на сезоните, и се характеризира още с отпадналост, сънливост, липса на апетит, безсъние, главоболие и отслабен имунитет.
Най-простото обяснение за появата на пролетната умора е нарушеният баланс на организма. Отслабването на имунната система се дължи на дългите зимни месеци, в които слънчевата светлина е много малко, и на намалената консумация на пресни плодове и зеленчуци, които осигуряват необходимите ни витамини и минерални соли.
Значение има и пренастройването на организма към променящите се климатични условия. Хората са засегнати в различна степен, тъй като са различни възможностите им да съхраняват минерални соли и витамини, различна е чувствителността към техния недостиг, различен е и начинът на хранене. Разбира се има и други фактори, като липсата на движение и боледуването през зимата, които водят и до натрупване на токсини в организма.
Промяната на хранителния режим може да помогне в борбата с пролетната умора и да ви върне тонуса и енергията. За целта трябва само да обърнете повече внимание на продуктите, които консумирате и да подсилите тялото си, като му осигурите витамини и важни хранителни вещества, които са му липсвали през зимата.
Как да се справим с пролетната умора чрез промяна на хранителния режим
Стомашно-чревният тракт е уязвим в началото на пролетта, затова диетолозите насочват към прием на по-леки храни.
- Ограничете месото и студените ястия. Но не изключвайте месото напълно от диетата си, защото то е необходимо за адаптирането на организма към промените. По-добре не консумирайте колбаси, наденици, кренвирши, пушени меса. Заложете на заешкото, агнешкото и пуешкото.
- Изключете мазните и пържени ястия, защото те ще ви накарат да се чувствате подути и ще засилят чувството на отпадналост. Колкото по-малко термично обработена храна има в менюто ви, толкова по-добре. Старайте се да консумирате в суров вид всичко, което позволява подобен прием. Така ще си набавите повече витамини и минерали.
- Не пропускайте закуската. Полезно е да изядете едно твърдо сварено яйце, а вместо кафе, изпийте чаша сок от моркови и до обяд ще бъдете бодри и енергични.
- Насладете се на обилен обяд за сметка на вечерята.
- Не вечеряйте в късните часове на деня. Не си позволявайте тестени изделия точно преди сън. За последното си хранене заложете на комбинации от зеленчуци, здравословни мазнини (зехтин, орехи) и протеини (пилешко или риба).
Приемът на точното количество протеин балансира нивата на кръвната захар. Хранителни източници на протеини са млечните продукти с ниска масленост, пилешкото и пуешкото месо, рибата, белтъците на яйцата. |
Какви храни да приемаме срещу пролетна умора
Когато избирате храна, си представете чиния, която изглежда като цветна картина. Природата изключително мъдро е обагрила здравословните храни в ярки и красиви цветове. Домати, боровинки, малини, броколи, сладки картофи, моркови, портокали и спанак са само част от растенията, богати на хранителни вещества и витамини, които ще ви заредят с енергия.
Увеличете приема на плодове
В плодовете се съдържат разнообразни витамини, които подсилват имунитета и помагат за възвръщането на изгубената през зимата енергия. Може да ги приемате пресни, сушени или под формата на сок.
Ударна доза витамини ще получите, смесвайки равни части сушени кайсии, сушени сини сливи, лимон (с кората), стафиди, фурми. Смелете всичко това, добавете мед, ако желаете, и взимайте по 1 чаена лъжица 3-4 пъти дневно.
Повече супи и пълнозърнести ястия
Добре е менюто да се състои основно от супи и пълнозърнести каши, приготвени без мляко и захар. Супите хидратират и засищат, а ястията от зърнени култури осигуряват редица ценни за организма вещества. Особено полезни са кашите от овесени ядки и елда, също ястия от трици, див ориз.
Пълнозърнестите продукти имат нисък гликемичен индекс и помагат за повишаване на енергийните нива на организма и за понижаване на телесното теглото.
>>> Как гликемичният индекс на храните влияе върху отслабването
Хапвайте салати, кълнове и коприва
Както плодовете, така и зеленчуците изобилстват от витамини и минерали, които дават енергия, подпомагат обмяната на веществата и пречистват организма.
Добре е салати да се хапват всеки ден, като подборът на съставките зависи изцяло от вашия вкус. Полезни са и зеленолистните растения като коприва, спанак и лапад, които са богати на желязо и помагат при състояние на анемия.
Организмът се нуждае от желязо, за да произвежда хемоглобин - основният компонент на червените кръвни клетки. Хемоглобинът транспортира кислорода до клетките в тялото, където се използва за производството на енергия. Ако нивото на желязо е ниско (желязодефицитна анемия), червените кръвни клетки доставят по-малко кислород, което значително понижава енергията в организма. |
Кълновете са добра добавка към храната, те подобряват работата на стомашно-чревния тракт и заздравяват ноктите, косата и кожата.
>>> Лечебната сила на покълналите зърна. Как да отслабнем и да бъдем здрави
Включете ядки и семена в диетата си
Друг задължителен компонент на трапезата през пролетта са ядките. В повечето от тях има високо съдържание на селен, който подобрява настроението и жизнеността, а лецитинът в състава им стимулира мисловната дейност.
Повече риба и морски дарове
В състава на рибата и морските дарове има мастни киселини Омега-3, което я прави много по-полезна от месото в този период от годината, когато организмът ни трябва да се настрои пролетно и да пребори умората. Освен това рибата е чудесна по-лека алтернатива на месото.
Напитки
Много от симптомите, които се проявяват в тялото, са признак на дехидратация, а не на здравословен проблем. Затова пийте по 6-8 чаши прясна вода на ден, приемайте билков чай, шипкова отвара или разреден плодов сок (100% съдържание на плодове).
>>> Колко вода трябва да пием на ден според теглото си – формули за изчисляване и таблица
Зеленият чай е много добър избор, защото е изключително богат на антиоксиданти и съдържа естествен кофеин, който успешно се бори с пролетната умора и предизвиква същия прилив на енергия, като този след чаша ободряващо кафе.
Знаете ли, че сокът от бреза се бори със сънливостта и повлиява благоприятно храносмилателната система? Това го прави подходящ за включване в пролетното меню. |
Що се отнася до сладките газирани напитки, по възможност ги изключете напълно от менюто си. Същото важи за алкохола и кафето – те изтощават нервната система.
Приемът на храна и вода е тясно свързан с нивата на енергия в организма. Избирайте здравословни продукти и приемайте достатъчно течности, за да не позволите на пролетната умора да ви пребори.
Коментари към Как да преборим пролетната умора с помощта на храната