Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве 1 милиард души са застрашени от загуба на слуха: Какво е решението

1 милиард души са застрашени от загуба на слуха: Какво е решението

от 23 ное 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
1 милиард души са застрашени от загуба на слуха: Какво е решението - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Намаляването на звука е не само начин да се успокоят изнервените родители на тийнейджъри, но и да се предпазят над 1 милиард души по света, които са застрашени от загуба на слух.

Подрастващите обичат да слушат музика и да гледат филми със силно увеличен звук, при това за дълги периоди от време. Според ново изследване, публикувано в списание „BMJ Global Health“, между 0,67 и 1,35 милиарда души по света, на възраст 12-34 години, се излагат на въздействието на твърде високи децибели, което крие риск от глухота.

Дългото излагане на силен шум ни застрашава от загуба на слух и шум в ушите

Водещият автор Лорън Дилард, консултант към СЗО и постдокторант в Медицинския университет на Южна Каролина, пояснява, че излагането на силен шум изтощава сензорните клетки и ухото. Ако то продължи твърде дълго, увреждането може да е трайно и да доведе до загуба на слух, тинитус (шум в ухото) или и двете.

Учените провеждат метаанализ на научни статии, свързани с необезопасеното слушане на музика, филми и други, които са били публикувани между 2000 г. и 2021 г. Те събират данни за силата на звука в барове, клубове, по време на концерт или докато тийнейджърите слушат любимите си парчета със слушалки.

>>> Ще се превърне ли загубата на слуха в социалнозначим проблем

Безопасно ниво на шум - под 85 децибела

Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията посочва като безопасни нивата на звук до 85 децибела, но дори излагане на стойности, близки до граничната, за продължителен период от време (2 часа и половина на ден например), крие рискове за здравето.

Оказва се, че подрастващите често слушат музика от телефона си със слушалки, като нивото на шум достига 105 децибела. По време на музикални събития то е в диапазона 104 – 112 децибела.

Според Дилард е крайно време управляващите, работодателите, а и отделният човек да осъзнаят тежестта на проблема и да предприемат мерки за неговото разрешаване. Превенцията срещу загуба на слуха би трябвало да бъде приоритет в областта на общественото здраве.

„Музиката е дар, на който се радваме цял живот. Нека просто го правим по безопасен за нас начин“, призовава проф. Де Вет Суейнпоел, експерт по аудиология от Университета на Претория в Южна Африка.

пулт и ди джей

Как да слушаме любимата си музика безопасно?

Ако усещаме звънтене в ушите си, това е сигурен знак, че шумът е твърде силен, без значение дали сме на концерт или просто слушаме музика у дома.

Проследяване нивото на шум

За щастие, има начини, по които можем да предпазим слуха си, вместо да чакаме да се появят първите симптоми. Някои устройства позволяват да следим нивата на шум и дори предупреждават, когато те станат твърде високи за продължителен период от време.

Дилард допълва: „Ако устройството, от което слушате музика, ви извести, че силата на шума е опасна за вас, просто я намалете и съкратете времето за слушане.“

Слушалки, които изолират страничните шумове

Експертите не се ангажират да посочат кои слушалки са най-безопасни, но все пак препоръчват тези, които изолират страничния шум, защото тогава няма да се налага да увеличаваме звука. Ако нямаме такива, можем да се доверим и на най-обикновените, с пяна, които се поставят в ушите.

Далеч от тонколоните по време на концерт

Ако нямаме опция да контролираме силата на звука, например по време на концерт или друго събитие, бихме могли да изберем място, далеч от тонколоните.

Професорът по аудиология Суейнпоел заключава: „Благодарение на умението си да чуваме и слушаме, ние можем да общуваме с хората, които обичаме. Затова е толкова важно да се грижим за слуха си ежедневно, ако искаме да запазим здравословните си отношения с тях и да бъдем щастливи. Наша е и задачата да осигурим ранна превенция сред подрастващите, която би ги предпазила от ускорена загуба на слуха в напреднала възраст.“

Източник:

Study shows 1 billion young people are at risk for hearing loss. This is how to prevent it: https://edition.cnn.com/2022/11/15/health/hearing-loss-headphones-study-wellness

Още по темата:
  • 20% от децата страдат от слухови халюцинации 20% от децата страдат от слухови халюцинации
  • Портативните музикални плейъри могат да доведат до загуба на слуха при децата Портативните музикални плейъри могат да доведат до загуба на слуха при децата
  • Защо заглъхват ушите и можем ли да го предотвратим Защо заглъхват ушите и можем ли да го предотвратим
  • Пукането на балони вреди на слуха на децата Пукането на балони вреди на слуха на децата
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХОРФИТ капсули за подобряване на слуха * 120 SANCT BERNHARD
51.08€ / 99.90лв.

ХОРФИТ капсули за подобряване на слуха * 120 SANCT BERNHARD

ЛАНАФОРМ СЛУХОВ АПАРАТ HEARING AMPLIFIER
35.10€ / 68.65лв.

ЛАНАФОРМ СЛУХОВ АПАРАТ HEARING AMPLIFIER

ДИВЕРТАЗА таблетки * 30
18.85€ / 36.87лв.

ДИВЕРТАЗА таблетки * 30

АУДИО КАЛМ капсули * 30
20.40€ / 39.90лв.

АУДИО КАЛМ капсули * 30

Коментари към 1 милиард души са застрашени от загуба на слуха: Какво е решението

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 1 милиард души са застрашени от загуба на слуха: Какво е решението
    www.framar.bg 
    на 14 January 2026 в 18:10
    Коментирайте "1 милиард души са застрашени от загуба на слуха: Какво е решението"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Как да облекчим болката в ушите без лекарства
  • Естествени средства за лечение на намаляване и загуба на слуха
  • Техники и средства срещу заглъхване на ушите
  • Сетивни системи
  • Шум в ушите – начини за справяне с негативното му въздействие
  • Хирургия на ухото
  • Слухът може да се увреди от внезапен силен звук
  • Функционална морфология на ухото
  • За подобряване на слуха правете уникален точков масаж на пръстите на ръцете
  • Тест за изследване на слуха (Аудиометрия)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
 Изучават процеса на имплантиране на ембрион чрез 3D модел на матка Изучават процеса на имплантиране на ембрион чрез 3D модел на матка

Изучават процеса на имплантиране на ембрион чрез 3D модел на матка

от 14 яну 2026г.Прочети повече
Склеротерапия – тайната на красивите крака без капиляри и белезиСклеротерапия – тайната на красивите крака без капиляри и белези

Склеротерапия – тайната на красивите крака без капиляри и белези

от 14 яну 2026г.Прочети повече
ДолихосигмаДолихосигма

Долихосигма

от 14 яну 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Лимоните миришат на мухъл - на какво се дължи това

преди 2 дни, 8 часа и 6 мин.

Да си поговорим честно за ПМС, хормоните и "онези дни"...

преди 35 дни, 5 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОБЛАС ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД И ПЪРХОТ С ЦИНК И МЕНТОЛ 360 мл

ДВОЙНОЗАЛЕПВАЩИ ХИПОАЛЕРГЕННИ ЛЕПЕНКИ ЗА ЕЛЕКТРОНЕН СМАРТ ТЕРМОМЕТЪР TUCKY * 15

БИОБЛАС ТЕЧЕН БАЛСАМ ЗА ТЪНКА И УВРЕДЕНА КОСА С КОЛАГЕН И КЕРАТИН 200 мл

МАГНЕ B6 таблетки * 60 САНОФИ

НОСКО ИЗОТОНИК спрей 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

УРИНАЛ ДРИНК саше * 12 ВАЛМАРК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 яну 2026г. в 17:18:49

ЦИПРАЛЕКС таблетки 10 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 яну 2026г. в 17:17:51

УРИНАЛ ДРИНК саше * 12 ВАЛМАРК

Коментар на: Анди от 14 яну 2026г. в 16:54:00

АЛУФУУД НЕО прах 500 г

Коментар на: Станимир Малинов от 14 яну 2026г. в 16:49:17

ЦИПРАЛЕКС таблетки 10 мг * 28

Коментар на: Тодор от 14 яну 2026г. в 15:36:40
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival