1 на всеки 3-ма българи се определя като нежeн
Българите са сред най-убедените, че страната ни би била по-добро място за живеене, ако хората са по- мили помежду си - 54% (след унгарците и литовците). Но едва 40% споделят, че проявяват нежност и доброта повече от веднъж на ден. Това признание ни нарежда на 9-о място в Европа и с него повече се вписваме в групата на поляци, румънци, австрийци, белгийци и германци - те макар и по-назад от нас в класацията получават сходен резултат - между 37 и 39%.
Първото място по нежност в обноските държат унгарците - 58%, а на опашката са чехите с 28%.
Интересно, но 45% от сънародниците ни твърдят, че разголват душата си откъм светлата страна най-вече пред семейството, докато само 20% - пред приятелите. Еднакво мили към семейство и приятели твърдят, че са една трета от българите. Обратно обаче е съотношението например при белгийците. В равна степен нежни и любезни към семейство и приятели са унгарците (52%) и поляците (48%), показват данните.
Всеки втори българин посочва стреса като причина да не споделя достатъчно нежни моменти с роднини и близки (52%). Този е най-високият процент, получен в 17-те изследвани държави. Логично изследователите правят извода, че вероятно българите са подложени на най-много стрес от цяла Европа, макар това да е универсалната причина, посочвана от гражданите на всички изследвани държави. С най-близки до нашите резултати са Русия (46%), Полша и Германия (по 43%).
Любопитно, но сякаш за българина проявата на нежност и доброта не са в реда на нещата, ако няма подходящ момент за това - всеки 4-и го твърди. Също толкова признават, че предпочитат да "регулират" такива обноски според случая.
Изследователите намекват, че у нас мъжете сякаш са по-грубовати, цитирайки данни, че 28% сред тях предпочитат да бъдат нежни и добри с близките и околните само понякога, докато това се отнася само до 19% от жените у нас. Нещо повече - проявата на нежност в обноските вероятно се схваща като проява на слабост и липса на мъжественост, след като 35% сред мъжете на възраст 18-24 г. смятат за неуместно да се държат любезно и мило.
Има нещо странно и в това, че едва 35%, или 1 на всеки 3-ма българи се определят като нежни и добри хора, а цели 54% само подозират, че тези черти са заложени в тях.
Всъщност май важното е, че за груби и сурови хора се обявяват едва 8% от нас срещу 7% общо за 17-те изследвани държави. И че няма нито един българин в изследването, който да твърди, че никога не проявава нежност.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДОБРО МОМЧЕ И УМЕРЕНО НЕЖНО - ГАЛИН НИКИФОРОВ - СИЕЛА
ДИАГНОЗА: БЪЛГАРИН В ЧУЖБИНА - ДИМО РАЙКОВ - ХЕРМЕС
РАЗКАЗИ /ЗЛАТНО ПЕРО/ - ЙОРДАН ЙОВКОВ - ХЕРМЕС
ДНЕВЕН ПАТРУЛ - СЕРГЕЙ ЛУКЯНЕНКО - СИЕЛА
ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
ЗА ХРИСТОС И НОВОТО ЧОВЕЧЕСТВО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Притча за доброто и злото
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- Морален компас – какво представлява, как да го развиете и защо е важен за вас
- История на старобългарската медицина в периода на Възраждането
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 2 част
- Развитие на българската фармация от 1879 до 1944 година
- Добротата и нейната роля в еволюцията и психологията
- Личности, допринесли за развитието на българското акушерство от Средновековието до началото на 20 век
- Български лекар патентова електронно устройство за наблюдение на сърдечни заболявания
Коментари към 1 на всеки 3-ма българи се определя като нежeн