Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Психология Пет доказателства, че сте пристрастени към Фейсбук и как да излекувате зависимостта

Пет доказателства, че сте пристрастени към Фейсбук и как да излекувате зависимостта

от 20 фев 2017г., обновено на 13 сеп 2020г.
Редактор: Ивайло Тончев
Пет доказателства, че сте пристрастени към Фейсбук и как да излекувате зависимостта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Колко често проверявате социалните мрежи? А забелязали ли колко често го правят приятелите ви и хората, с които се разминавате по улиците, в метрото? Спокойно може да наречете случващото се масово зомбиране, нали? Според Даниел Вален от LifeHack подобно поведение си е чиста диагноза. Той обаче предлага и начин да се "излекуваме", отбелязвайки че подобно на хората със зависимост към алкохола и наркотиците, и тук се започва с думите: "Аз съм… и съм пристрастен към Фейсбук".

Вижте петте психологически причини да развием зависимост към Фейсбук и начините да елиминираме пристрастяването.

Постоянното скролване във Фейсбук e симптом на прокрастинация (отлагане)

Социалната мрежа разчита на склонността ви да отлагате, предлагайки безкраен поток от новини. Няма значение колко дълго ще скролвате, винаги ще има още статуси, още снимки и видеа, които ще отвличат вниманието ви от истинските ви задачи. Време е просто да промените начина, по който възприемате Фейсбук – вижте мрежата не като възможност за социализация или начин да убиете времето, а като враг на продуктивността, целите и мечтите ви. Още ли ви изглежда примамлива?

Прекаленото споделяне във Фейсбук е сигурен знак за самота или нерешителност

Стремежът да снимате всичко около вас

Социалната мрежа е като едно много скучно телевизионно риалити, което върви през целия ден и през цялата нощ. Хайде, помислете малко и си признайте толкова много ли държите всички да разберат какво сте яли за обяд? Не, нали? Всъщност вие не споделяте тези банални подробности, за да добавите стойност към живота на хората. Правите това, защото сте самотни и отчаяно търсите одобрение. От друга страна, според Даниел Вален, постоянното търсене на одобрението на нашите приятели може да е признак за нерешителност или ниско самочувствие. Ако получим лош съвет, ще обвиним друг за неуспеха си и ще предпазим егото си, нали?

Воайорството във Фейсбук е знак за неуместна привързаност или нездравословни личностни сравнения

Фейсбук като непрекъснато воайорство

Социалната мрежа е рай за воайорите. А причините за подобно поведение са две и не са особено приятни: Ако често надничате в профила на бившето си гадже, то вие вероятно все още живеете в миналото и е време да потърсете професионална помощ. Ако постоянно влизате в профила на някой, по когото си падате, то време е за конкретни действия – пратете му съобщение, започнете диалог, поканете го на среща.

Воайорството обаче би могло да бъде и вид самоналожено нещастие. Много е трудно да устоим на необходимостта да се сравняваме с другите, а Фейсбук е най-удобният и достъпен начин да го правим.

Обсебени ли сте от идеята постоянно да проверявате известията си във Фейсбук? Това може да е симптом на нетърпеливост или нагаждане

Колко често проверявате известията си във Фейсбук?

Социалната мрежа се възползва от желанието ни да получаваме незабавно удовлетворение. Всеки път, когато видите, че имате ново известие, мозъкът ви получава прилив на допамин - химичното вещество, което ни кара да търсим удоволствие от неща като секс, храна, алкохол и т.н. В същото време допаминът е отговорен и за саморазрушителното човешко поведение. Изключително лесно е да се превърнем в роб на известията, което от своя страна ще унищожи напълно самоконтрола ни. На всичкото отгоре в целия този процес е замесено и вроденото човешко желание да се харесваме и да бъдем приемани, тоест, всеки път, когато някой "лайкне" наш пост, мозъкът ни автоматично ще приеме това за знак, че някой ни харесва. Подхранвайки всичко това, просто един ден ще се превърнете в наркоман, отчаяно нуждаещ се от поредната доза.

Непрекъснатото обновяване на новинарския поток във Фейсбук е сигурен знак за страх от пропуск

Фейсбук е в състояние да унищожи фокуса ви, възползвайки се от страха ви да не пропуснете нещо. Проверявате новинарския поток по време на среща, тъй като не искате да пропускате важните неща, проверявате съобщенията си, докато шофирате, защото може приятел да ви е изпратил нещо интересно, без да си давате сметка, че това може да доведе до фатален за живота ви инцидент.

Време е да си върнете контрола. Ето как да стане това:

Признайте си, че сте пристрастени

Няма как да решим какъвто и да е проблем, ако не признаем, че той съществува. Няма причина да се срамувате. В подобна ситуация са хиляди други.

Помислете и открийте причините, провокиращи вашия навик

Не е необходимо и петте психологически мотива, споменати по-горе, да важат за вас. Концентрирайте се върху вашите причини, а ако не можете да ги конкретизирате, помогнете си с това упражнение: Вземете лист и химикал и се опитайте да отговорите писмено на следните въпроси:

  • Какво точно правя - шпионирам някого, скролвам или проверявам известия?
  • Кога го правя – по време на среща или преди да си легна?
  • Какво се е случило преди това – стресова ситуация?
  • Как ме накара да се почувствам това – опишете настроението си подробно преди и след инцидента.

Признайте пред себе си какво провокира навика ви 

Тази стъпка е от огромно значение, защото тя ще пречупи влиянието, което Facebook има върху вас, но трябва да бъдете последователни. Всеки път, когато изпитате нужда да обновите статуса си или да проверите новините си, помислете откъде идва това ваше желание, защото навикът не е съзнателно решение. С времето ще сведете до минимум ползването на социалните мрежи, защото ще го правите съзнателно, а не по навик или провокирани от неосъзнати нужди.

Проявявайте състрадание към себе си

Не се ядосвайте всеки път, когато не можете да устоите на желанието си да видите какво се случва във Фейсбук. Според психолозите отлагането представлява скрит механизъм за справяне, но самообвиненията ще ви накарат да се чувствате некомфортно със себе си, а това ще изостри още повече желанието да проверите фейсбука си. Самообвиненията ви обричат на провал, колкото повече си повтаряте, че няма да се справите, толкова повече неуспехи ще търпите. За да се справите с пристрастяването, бъдете състрадателни към себе си.

Намерете позитивна алтернатива, с която да замените вредния навик

Лошият навик се отстранява по-лесно, когато бъде заменен с друг, но добър. Може да пробвате да вземате книга всеки път, когато ви се прииска да влезете във Фейсбук, сами ще се убедите колко положителен ефект ще има това върху настроението ви. Междувременно записвайте постиженията си, например брой прочетени страници, и се връщайте към този списък всеки път, когато искате да се амбицирате.

Разбира се, целта на тази статия съвсем не е да демонизира Фейсбук, това всъщност е чудесен сайт, който ни помага да поддържаме връзка с важни за нас хора. За да постигнем целите си обаче и да бъдем пълноценни във всичко, което правим, е необходимо на първо място да се освободим от зависимостите си.

Тествайте отново зависимостта от Facebook след известно време

Според психолозите има група от признаци, чрез които се определя степента на зависимост при алкохолици, наркомани или хазартни зомбита. Някои от тях много напомнят на отношението, което имаме към социалната мрежа днес:

  • Зависимите изпитват силно желание, влечение към дадено вещество. Вие не изпитвате ли понякога силно желание да отворите страницата си и да надзърнете, дори само за миг, какво се случва там?
  • Те отделят все повече време за хазартни игри. Вие не отделяте ли все повече време за Facebook, дори тогава, когато си кажете "Този път ще е за малко".
  • Нарушаване на способността за контрол към влечението. Това може да се изрази и с изречението „Ех-е-е-е, кога минаха два часа пред този компютър, дори не ги усетих!"
  • Приемане на дадено вещество с идеята, че то помага на съзнанието да се отърсиш от проблемите. Не засядате ли за повечко пред компютъра, когато нещо ви тормози - например намалелият бюджет, любовна драма, предстоящ изпит?
  • Отпадане на алтернативни удоволствия за сметка на влечението. Колко пъти сте отказвали за излезете, а сте стояли затворени сами - само вие и Facebook?
  • Продължителна употреба, въпреки очевидните неприятни последици. Понякога сте си казвали, че Facebook ви влияе зле, но въпреки това нямате сили да изтриете профила си...
  • Опитите за ограничаване на приема водят до раздразнителност. Има дни, в които си казвате, че днес няма да влизате във Facebook, но нещо постоянно ви човърка отвътре - какво ли се случва там сега?
  • Зависимият лъже близките и приятелите си за степента на своята зависимост. "Не, аз мога и без Facebook! Наистина!" - казвали сте го, нали?

Докъде може да ви доведе зависимостта?

Зависимостта към Facebook може да ви доведе далечЗадълбочаването на зависимостите според специалистите води до загуба на работа (навярно и до лоши резултати по време на сесията), прекъсване на приятелства, влошаване на паметта и дори до престъпно поведение. Може би и пристрастяването към Facebook би могло да доведе също до тези нарушения. Опитът за отказ събужда психични странични ефекти - тревога, безпокойство, раздразнителност, депресия.

Тревожно става и тогава, когато започнете да плащате интернета си, само за да ползвате Facebook. Или пък когато си купите телефон с вграден безплатен Facebook, за да бъде навсякъде с вас. Или пък когато на ден влизате в профила си по много пъти и очаквате да видите нещо ново и се разочаровате, когато всичко си е същото. Или пък когато имате 400 приятели в списъка, а няма и един, на когото да се обадите за по едно кафе.

Но не се тревожете, ако сте преминали границата и откривате в себе си повече от 3 признака. Все пак има лечение. При това много лесно - предвижвате мишката до стартовата линия, избирате „Изключи компютъра" и заживявате отново в реалния живот. Излизате с приятели, смеете се, купонясвате. А ако седнете в заведение с WiFi - не вадите телефона си в търсене на свещената връзка със социалната мрежа.

Източник:

Снимки: hanasuva.com, Harol's Blog, iceneuroscience.blogspot.com, Italian Food Academy

Още по темата:
  • Facebook може да отключи депресия и зависимост у хората Facebook може да отключи депресия и зависимост у хората
  • Изпращането на еротично съобщение е признак за сериозни отношения Изпращането на еротично съобщение е признак за сериозни отношения
  • Близо 50% от жените казват "да" първо във Фейсбук Близо 50% от жените казват "да" първо във Фейсбук
  • Facebook улеснява секса, но пречи на брака Facebook улеснява секса, но пречи на брака
4.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
12.95лв.

ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл
16.10лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ЗАВИСИМОСТИ 50 мл

Коментари към Пет доказателства, че сте пристрастени към Фейсбук и как да излекувате зависимостта

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Пет доказателства, че сте пристрастени към Фейсбук и как да излекувате зависимостта
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 06:14
    Коментирайте "Пет доказателства, че сте пристрастени към Фейсбук и как да излекувате зависимостта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология
  • Алкохолизъм
  • Лекарства срещу затлъстяване като Ozempic помагат и при алкохолна зависимост
  • Лечение с циталопрам
  • Клонидин
  • Алтернативни техники и средства за отказ от тютюнопушене
  • Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
  • Сексуална зависимост - причини и симптоми
  • Лечение на никотинова зависимост
  • Транстеоретичен модел за преодоляване на зависимост – същност и етапи
  • Зависимост – видове, причини и лечение
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Не съм съгласна приятелят ми да си пише с кифли във Фейсбук!

преди 2090 дни, 17 часа и 51 мин.

Дъщеря ми участва във фейсбук конкурс. Никога повече!

преди 2381 дни, 14 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 18 часа и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 9 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 9 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 9 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival