Facebook може да отключи депресия и зависимост у хората
Социалната мрежа Facebook може да се отрази върху психичното здраве на човек, твърди ново изследване. Според авторите му хората могат да получат депресивни симптоми, тъй като започват да сравняват своя живот с дейността и постиженията на своите приятели.
Макар че Facebook е ефективно средство за свързване с нови и стари приятели, някои потребители могат да прекарват доста време в мрежата, следейки какво се случва с живота на другите. Експертите от Университета в Хюстън са на мнение, че именно тези усещания за сравнение и неудовлетвореност от своя живот могат да отключат депресия у хората.
Тинейджърите не са защитени
Социалните мрежи вредят на тийнейджърите, сочи ново изследване от Шотландия.
То хвърля светлина върху използването на социалните медии от подрастващите, като твърди, че напрежението да бъдат онлайн постоянно нарушава техните модели на съня и може да доведе до проблеми с психичното здраве, тревожност и депресия.
Изследователският екип от университета в Глазгоу наскоро представи своите констатации в Британското Дружеството на психолозите на годишна конференция в Манчестър, Великобритания.
За да достигне до тях, екипът анкетира 467 тийнейджъри на възраст 11-17 години.
Изследователите установяват, че тийнейджърите, които използват социалните медии и имат висока емоционална обвързаност с тях, имат по-лошо качество на съня, по-ниско самочувствие и високи нива на тревожност и депресия, отколкото тийнейджърите, които са по-малко емоционално свързани със социалните медии.
Прекаляването с Фейсбук в коледните дни може да направи хората нещастни, показва ново изследване
Според учените от Копенхагския университет всички "перфектни" семейни снимки и трапези могат да повлияят негативно на потребителите, вместо да ги ободрят и настроят позитивно.
"Прекомерното използване на социалните мрежи създава чувство на завист, тъга, неудовлетвореност", коментират още учените, в чието изследване са участвали над 1300 души, повечето от които жени. Участниците в проучването са споделили още, че сърфирането в социалните мрежи ги прави нещастни и уврежда емоционалното им здраве.
По тази причина изследователите съветват да ограничим достъпа си до интернет поне в празничните дни. Неотдавна друго изследване с подобна насоченост доказа, че Фейсбук може да накара потребители си да се чувстват социално изолирани и отчаяни, тъй като гледката на снимки на щастливи приятели предизвиква чувство на завист. Според учените всеки трети се чувства по-зле, след като се порови в мрежата, а недоволството от живота му се засилва.
Факт е, че Facebook създава много силна зависимост
Склонността на индивида към интензивно общуване във Фейсбук вече може да бъде предсказана. Тя зависи от активността на nucleus accumbens (т.нар. прилежащо ядро в главния мозък), в което се намира центърът на удоволствието. До този извод са стигнали невробиолози от Свободния университет в Берлин, изучаващи връзката между активността на главния мозък и зависимостта към социалните мрежи. Изследването е публикувано в Frontiers in Human Neuroscience.
В него са участвали 31 души, чието влечение към Фейсбук е измерено по Facebook Intensity Scale.
Тази скала отчита броя на приятелите на участника, времето, което той прекарва там, броя на коментарите, които прави и др. С участниците е направено видео интервю, по време на което с магнитно-резонансна томография е изследвана активността на различните мозъчни поленца. След това им е съобщено първо, че тяхното видео има изключителен успех и второ, че те ще получат парична награда.
При съобщението за успеха на видео интервюто някои от участниците реагирали с много висока активност на прилежащото ядро. И тази активност директно корелилара с точките, получени по Facebook Intensity Scale. Интересното в случая е, че тя няма връзка с информацията за паричната награда.
Изследването показва, че според това как един човек реагира на информация, свързана с укрепване на неговата репутация в обществото, може да се предскаже до колко той може да стани зависим от социалните мрежи.
"Получените резултати увеличиха нашите знания за функциите на прилежащото ядро и неговата връзка със сложните поведенчески модели", коментира авторът на изследването Дар Меши.
Професор Офир Турел от Калифорнийския държавен университет изследва мозъците на 20 доброволци. Той открива, че системата на амигдалата и стриатума е засегната, когато хората виждат свързани с Facebook неща. Това е частта на мозъка, отговорна за пристрастяването към дрога.
Зависимостта от Facebook e вече лечима
В клиника в република Черна гора вече лекуват зависимост от Facebook, Twitter и други социални мрежи. Профили във Facebook имат повече от половината от жителите на Черна гора. Мнозинството от тях са млади хора, които са буквално пристрастени към социалната мрежа. Досега от зависимост са излекувани едва двама тийнейджъри. С нестандартното лечение се е захванал психотерапевтът Данило Йокич.
"Тези млади хора имаха проблем и се радвам, че им помогнах. Висенето по цял ден във Facebook е противопоказно на всякакви норми за здравословен живот", отбелязва Йокич.
"Повечето от моите пациенти прекарват по 15 часа във Facebook през уикендите, а в останалите дни - от 5 до 7 часа. Това са интровертни личности, които в повечето случаи нямат приятели и компенсират това с намирането на виртуални такива", коментира психотерапевтът.
Снимки: Pixabay.com
Статията е допълнена и осъвременена на 12.09.2020 г
Коментари към Facebook може да отключи депресия и зависимост у хората