8 мита за грипа
След топлото и слънчево лято неусетно се озоваваме в началото на грипния сезон. Много са методите за справяне с грипа и съпътстващите го усложнения, но за да можем по-лесно да се преборим с това заболяване трябва да бъдем информирани кои са основните митове за грипа.
1. Мит: Грипът се разпространява само при физически контакт на здрави хора със заразен човек.
Вярно: От грип никой не може да се зарази просто, защото е докоснал болния по ръката. Вирусите се разпростират най-вече когато носителят на вируса страда от кашлица и хрема, посредством които може да зарази околните. Често заразата се предава от предмет, който преди това е бил в ръцете на болния и след това се докосне носа или устата. При повечето възрастни първите симптоми се появяват ден след заразяването, а в следващите 5 дни болестта се развива.
2. Мит: Част от симптоматиката на грипа са стомашните проблеми
Вярно: Един от трима болни от грип може да има стомашно-чревни проблеми по време на болестта, в повечето случаи обаче не става дума за основни грипни симптоми. Прилошаването, повръщането и диарията обикновено се предизвикват от други вируси и бактерии, или чрез хранително натравяне, а не са неотменна част от клиничната картина на грипа.
3. Мит: Болните от грип трябва да лежат и да почиват.
Вярно: Това е метод за лечение, но за да се изкара грипа на крак обаче, трябва още през първите признаци да се посети лекар и той да предпише съответното лечение. Тогава първите симптоми могат да бъдат приглушени и грипа да се изкара по-леко.
4. Мит: С грип можем да се заразим ако сме навън в много студено време.
Вярно: Грипът и настинката лесно се разпространяват през зимата, но са две различни заболявания. От грип не бихме могли да се разболеем само, защото сме излезли на разходка в хладното време. Може обаче да си навлечем настинка, ако не сме в съответната зимна "екипировка" - шал, ръкавици и дебело яке.
5.Мит: Витамин С в големи дози се сигурен начин да не се заразим с грип и ако все пак се разболеем, с помощта на витамин С ще се излекуваме по-бързо.
Вярно: Това твърдение никога не е било потвърдено от научно изследване. Редовният прием на витамин С допринася за доброто здраве на човек, но влиянието му при предпазването от грип или при лечението му не е доказано.
6. Мит: Ако сме болни от грип, трябва да пием антибиотици.
Вярно: Това е много широко разпространене мит, който само подкрепя безсмисленото използване на антибиотици. Всъщност те са безполезни при лечението на вируси, предизвикващи грип.
7. Мит: Човек може да хване грип от противогрипна ваксина
Вярно: Ваксинацията против грип се прави с неактивен вирус, а от него не можете да се заразите с грип.
8. Мит: При грип най-доброто лечебно средство са пилешкатат супа и приема на алкохол.
Вярно: Каквата и да било топла течност помага при кашлица и болки в гърлото, неотменни симптоми на грипа - пилешката супа няма специална съставка или по-добър лечебен ефект от билковия чай например. По време на грип трябва да се избягва прием на какъвто и да било алкохол.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Грип
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Овлажнители за въздух
- Бяло подъбиче
- Сложете тампони с ракия в ноздрите си за отпушване на носа при хрема
Коментари към 8 мита за грипа