Щастието увеличава ефикасността на противогрипната ваксина

Щастието и доброто настроение в деня на поставяне на противогрипна ваксина са предпоставка за по-добрия й и позитивен ефект върху имунната система. До този извод са стигнали екип от специалисти от Университета в Нотингам.
Това е първото изследване разкриващо ефекта на поведенческите и психологични фактори върху действието на ваксините, се пише в "Сайънс дейли".
До интересното заключение учените са стигнали след редица изследвания с участието на 138 доброволци. Учените са анализирали настроението, хранителния режим, физическата активност, както и съня на участниците три пъти в седмицата в продължение на 6 седмици. След поставянето на ваксината в продължение на 16 седмици доброволците са наблюдавани и са измервани броя на антителата в кръвта им. Целта е била да се установи ефикасността на ваксината.
Резултатите от проучването са показали, че единствено доброто настроение е индикатор за успеха и ефикасността на ваксината през периода на изследването. Учените са установили, че колкото по-щастлив е бил човек, толкова повече антитела има в кръвта му – с до 14% повече.
„Ваксините са удобен и ефективен начин за предотвратяване на вероятността от заразяване с инфекциозни заболявания. Но тяхната способност да защитават се повлиява много от това колко добре работи имунната система на даден човек“, пояснява проф. Кавита Ведхара от Университета в Нотингам.
Специалистите подчертават, че доброто настроение оказва благоприятен ефект върху действието на ваксина. Отбелязва се също, че редица поведенчески и психологични фактори като хранене, физическа активност също оказват влияние на ефикасността на определена ваксината.
Проучването демонстрира, че за ефективни ваксините се смятат в периметъра от 18% до 54% сред възрастните и между 70% до 90% при младите хора.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: Proyecto Ana
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Лечение на грип
- Лечение на грип при деца
- 5 години ни делят от универсална ваксина срещу грип?
- Неочаквано висок интерес към противогрипните ваксини доведе до проблем със зареждането
- Сезонните ваксини срещу грип не създават траен имунитет
- Грипът продължава да е заплаха, а имунизацията е най-ефективната защита срещу него
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- „Pfizer” стартира клинично проучване на първата иРНК ваксина срещу грип
- Новата руска ваксина против грип „Ултрикс Квадри“ ще бъде на пазара през август 2019 г.
- Тревожно нисък е броят на хората, които си поставят противогрипна ваксина
Коментари към Щастието увеличава ефикасността на противогрипната ваксина