Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Ангиотензин-рецепторни блокери за контрол на артериалната хипертония

Ангиотензин-рецепторни блокери за контрол на артериалната хипертония

от 27 май 2011г.
Ангиотензин-рецепторни блокери за контрол на артериалната хипертония - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Ангиотензин-рецепторните блокери (ARB) са подходяща алтернатива за дългосрочно лечение на артериалната хипертония (АХ) – като монотерапия (средство на първи избор) или като част от комбинирана терапия, според статия, публикувана в списание Southern Medical Journal (1).

Резултатите от клинични изследвания показват, че монотерапията с ARB води до задоволителен контрол на артериалното налягане (АН) при 48-63% от пациентите.

Хипотензивният ефект на ARB е сходен при мъжете и жените, както и при по-младите и по-възрастните хора.

При равностойна степен на контрол на АН при пациенти с артериална хипертония и висок сърдечносъдов риск, ARB (valsartan), в сравнение с блокер на калциевите канали (amlodipine), води до намалена честота на хоспитализации по повод на сърдечна недостатъчност и на новопоявил се диабет тип 2 (данни от проучването VALLUE – Valsartan Anti-hypertensive Long-term Use Evaluation).

В проучването ONTARGET (ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial), проведено при хипертензивни пациенти със съдово заболяване или високорисков диабет, лечението с ARB (telmisartan) демострира еквивалентна на ramipril ефективност за намаляване на сърдечносъдовата смъртност и честотата на миокарден инфаркт, инсулт и хоспитализации по повод на застойна сърдечна недостатъчност, при по-добър профил на поносимост (по-ниска честота на кашлица и ангионевротичен едем).

При повечето пациенти с АХ се налага приемът на поне две антихипертензивни средства за осигуряване на адекватен контрол на АН. ARB успешно се комбинират с други класове антихипертензивни средства.

ARB и диуретици

Добавянето на хидрохлортиазид (HCTZ) към монотерапията с ARB увеличава броя на пациентите (до 70%), които постигат контрол на АН поради постиганото значимо понижение както на систолното (САН), така и на диастолното артериално налягане (ДАН).

При пациенти с лека до умерена хипертония осемседмичното лечение с telmisartan 80 mg/HCTZ 12.5 mg води до намаление на САН и ДАН, измерени в покой, съответно с 23.9 и с 14.9 mmHg или това означава допълнително понижение с 8.5/ 3.4 mmHg в сравнение с монотерапията с telmisartan и с 17.0/7.6 mm Hg в сравнение с прием на HCTZ.

Резултатите от 12-седмично, рандомизирано, двойно-сляпо проучване, включващо 538 пациенти с умерена хипертония, показват, че след 8-седмично лечение с irbesartan/HCTZ се постига по-добър контрол на АН (при 55%), отколкото със самостоятелното приложение на един от двата препарата (34% за irbesartan и 25% за HCTZ). Сходни са резултатите и при пациентите с тежка хипертония.

АRB и CCB

Комбинирането на ССВ (amlodipine) с ARB води до по-голямо понижение на АН в сравнение с комбинацията ACE инхибитор/HCTZ.

В проучване, включващо пациенти със стадий 2 на АХ (АН=/>160/100 mmHg), лекувани с комбинацията valsartan 320 mg/amlodipine 5 mg, за осем седмици е постигнато понижение на АН в седнало положение съответно с 28.5/16.6 mmHg, спрямо намаление с 19.8/13.6 mmHg и 17.7/11.6 mmHg респективно за монотерапията с valsartan или с amlodipine.

ARB и бета-блокер

Бета-блокерите (ВВ) също се комбинират с ARB и ACEI с цел да се подобри контролът на АН. ВВ намаляват ударния обем на сърцето и симпатикусовата активност, като допълват ефекта от инхибирането на ренин-ангиотензин-алдостероновата система (RAAS) за понижение на АН.

Данните от проучването GEMINI* сочат, че добавянето на ВВ към ACEI или ARB може да доведе до клинично значимо допълнително намаление на АН при пациентите с диабет тип 2. Първоначално само 4% от всичките 1235 участници са били с АН<135/85 mmHg при лечение с ACEI или ARB. Но при добавяне на ВВ към терапията при почти 65% е постигнат адекватен контрол на АН след период от седем седмици, през които е извършено титриране на дозата.

ARB и ACEI

Комбинирането на ARB и ACEI не води до допълнителни сърдечносъдови ползи при пациенти с АХ и съдово заболяване или високорисков диабет, но за сметка на това се увеличава честотата на нежеланите странични ефекти в сравнение с монотерапията с ramipril, показаха данните от проучването ONTARGET.

Толерантност към АRB

Като цяло, ARB се толерират добре. Мета-анализ на клинични проучвания, публикувани през периода 1966-2006, които директно сравняват ефектите на ARB и ACEI, установява значимо по-висока честота кашлицата при лечение с ACEI спрямо ARB (10 срещу 3%).

Прекратяването на терапията поради нежелани странични ефекти е по-често при лечение с ACEI, отколкото с ARB (8 срещу 4%).

Изследване, базирано на преглед на литературата през периода 1995-2008, установява, че за 12 месеца проследяване, комплайънсът на пациентите е най-добър три лечение с ARB отколкото с ACEI, CCB, ВВ или диуретици. На 12-ия месец делът на пациентите, спазващи предписаното им лечение с ARB, варира от 42 до 64%. (ЗВ)

* GEMINI – Glycemic Effects in Diabetes Mellitus: Carvedilol-Metoprolol Comparison in Hypertensives

Използван източник:

1. Catanzaro D., Frishman W. Angiotensin receptor blockers for management of hypertension. South Med J. 2010;103(7):669-673 http://journals.lww.com



3.8/5 6 оценки

Коментари към Ангиотензин-рецепторни блокери за контрол на артериалната хипертония

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ангиотензин-рецепторни блокери за контрол на артериалната хипертония
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 17:42
    Коментирайте "Ангиотензин-рецепторни блокери за контрол на артериалната хипертония"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 145 дни, 23 часа и 22 мин.

Силово трениране при хипертония

преди 2522 дни, 3 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 5 часа и 43 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 1 час и 53 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 18 часа и 34 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 1 час и 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival