Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Асоциирани с инфекции тумори и ваксини

Асоциирани с инфекции тумори и ваксини

от 27 май 2011г.
Асоциирани с инфекции тумори и ваксини - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Асоциираните с инфекции тумори представляват около 20% от всички злокачествени заболявания в световен мащаб, което съответства на повече от два милиона случая всяка година, предимно в развиващите се страни (1).

Например, инфекцията с Helicobacter pylori предразполага към карцином на стомаха. Хепатит B вирусът (HBV) и хепатит C вирусът (HCV) са асоциирани с карцином на черния дроб, а вирусът на Epstein-Barr (EBV) – причинител на инфекциозната мононуклеоза (снимка 1), е свързан с появата на малигнен лимфом на Burkitt и назофарингеален карцином.

Човешкият папиломен вирус (human papillomavirus – HPV) е водеща причина за карцином на маточната шийка, на пениса, както и на орофарингеален карцином.

Характерно за биологията на злокачествените заболявания е, че както липсата на имунна компетентност (например при HIV-позитивни), така и хроничното възпаление в резултат на персистираща инфекция, могат да доведат до развитието на неоплазии.

Хроничният възпалителен процес, причинен от инфекция с HBV или HCV, обуславя възникването на хепатоцелуларен карцином (HCC), обикновено след като настъпи прогресия към цироза.

При стомашния карцином, почти 60% от всички случаи в развитите страни и 75% oт случаите в развиващите се страни се причиняват от хронична инфекция с H.pylori, която води до интестинална метаплазия на стомашния епител и до карцином.

Дългосрочната инфекция с HPV и EBV е свързана с трансфер на онкогени, налични във вирусния геном, към човешките клетки и това е причината за развитието на злокачествeни заболявания.

HPV – карцином на маточната шийка и орофаринкса

HPV често се предават чрез сексуален контакт. Тези вируси причиняват папиломи, а онкогенните субтипове 16, 18, 31, 33 и 35 предизвикват карцином на маточната шийка, главата, шията и ануса. Карциномът на маточната шийка в 100% от случаите е асоцииран с HPV.

Честотата на инфекциите с HPV е значително по-висока от тази на карциномите, тъй като имунната система се справя с по-голяма част от инфекциите. Въпреки това, повече от 500 000 нови случаи на карцином на маточната шийка са регистрирани през 2010 година в световен мащаб.

През последните 30 години се отчита нарастване и на честотата на асоциирания с HPV сквамозноклетъчен карцином на ануса. Засегнати са предимно на мъжете-хомосексуалисти (17 пъти по-често от общата популация) и много по-рядко жените. HPV е асоцииран също с карцином на влагалището, вулвата, пениса, но тяхната честота е по-малка от тази на карцинома на маточната шийка.

Скамозноклетъчният карцином на орофаринкса, главата и шията е асоцииран с употребата на алкохол и с тютюнопушенето, но HPV серотипове 16 и 18 често се откриват при пациентите с тези карциноми.

Има две профилактични HPV ваксини, които са одобрени от FDA и EMEA, и имат разрешение за приложение в над 100 страни.

Главната прицелна точка на двете ваксини са високорисковите, онкогенни типове HPV16 и HPV18, причиняващи около 70% от карциномите на маточната шийка в световен мащаб.

И двете ваксини са субединични – съставени са само от вирусния протеин L1 под формата на вирусоподобни частици, получени с рекомбинантна технология и не съдържат вирусен генетичен материал – не могат да се реплицират, следователно не са инфекциозни.

Cervarix е двувалентна ваксина (съдържа протеин L1 на двата онкогенни типа HPV16 и HPV18), а Silgard е четиривалентна ваксина и включва още два антигена – протеин L1 на нискорисковите типове HPV 6 и HPV11, причиняващи доброкачествени или нискостепенни лезии на цервикалния епител и аногенитални кондиломи.

За разлика от конвенционалния алуминий-съдържащ адювант, използван във ваксината на MSD (Silgard), адювантната система 04 (АS04) в състава на Cervarix е фирмена иновация на GlaxoSmithKline с доказан мощен потенциращ ефект, водещ до по-силно изразен и траен имунен отговор (2).

Ваксините са най-ефективни, когато се приложат на жени и момичета без предшестваща експозиция на HPV. Но и при смесена популация от млади жени, които са били изложени на HPV, и такива, които не са имали контакт с вируса, имунизацията води до намаление на гениталните папиломи и на преканцерозните лезии на маточната шийка.

Тези ваксини могат да осигурят ефективна превенция на карцинома на орофаринкса и на ануса, причинен от HPV 16 и 18, както при жените, така и при мъжете.

HVB и HVC – хепатоцелурален карцином

Хроничната инфекция с хепатит В вируса (HBV) причинява в световен мащаб повече от един милион смъртни случая годишно, като една трета от тях се дължат на хепатоцелуларен карцином (HCC), а останалите – на цироза.

Хроничната инфекция с HBV води до 20-кратно повишение на риска за HCC. В много страни, включително и в България, противохепатитната ваксина е включена в имунизационния календар.

Интрапарталната трансмисия е основна причина за предаване на HBV на децата.

За превенция на инфекцията, на всички новородени от майки с хепатит В трябва да се приложи HBV-имуноглобулин заедно с противохепатитна ваксина. Taзи стратегия води до предотвратяване на трансмисията на вируса в 85-95% от случаите.

Инфекцията с вируса на хепатит С (HCV) е друга водеща причина за HCC.

При рисковите популации са необходими активно изследване за HCV и агресивни опити за ерадикация на инфекцията с цел намаление на риска за развитие на карцином. Шестмесечното лечение с пегилиран интерферон алфа-2а или 2b и ribavirin може да доведе до ерадикация на инфекцията при 60-80% oт случаите.

Все още липсва ваксина срещу HCV.

EBV- лимфоми и назофарингеален карцином

EBV, наричан още човешки херпесен вирус 4 (human herpesvirus 4 – HHV-4), е причинител на инфекциозната мононуклеоза, която в повечето случаи е доброкачествено заболяване. Но хроничната инфекция с този вирус е свързана с развитието на много агресивни неоплазми, включително 20% от случаите на лимфом на Hodgkin, назофарингеален карцином и малигнен лимфом на Burkitt (снимка 2).

H. рylori – карцином на стомаха и MALT лимфом

Хроничната инфекция с H.pylori предразполага към развитието на стомашен карцином и на MALT лимфом (Mucosa-Associated Lymphoid Tissue, маргинално-зонов В-клетъчен лимфом от мукозо-асоциираната лимфоидна тъкан). Честотата на стомашния карцином в световен мащаб е 10% от всички злокачествени заболявания, като в повече от 60% от случаите причинителят е H.pylori.

Ерадикацията на H.pylori може да се постигне чрез антибактериална терапия, но в страните с висока степен на инфектираност на населението лечението на асимптомните носители не е удачно, имайки предвид лесното възникване на реинфекция.

Тъй като инфекцията настъпва за първи път в детска възраст, H.рylori е подходяща мишена за разработването на ваксина.

HHV-8 – сарком на Kaposi

Хроничната HIV-инфекция предразполага към развитието на малигнени заболявания. Човешкият херпесен вирус 8 (human herpesvirus 8 – HHV-8) се свързва с развитието на сарком на Kaposi (снимка 3). Преди СПИН епидемията той е бил рядко срещано злокачествено заболяване и е засягал предимно имуносупресирани болни, основно след органна трансплантация.

Възстановяването на имунната функция, индикатор за което е нормализирането на броя на CD4+ Т-хелперните лимфоцити след започването на високоактивната антиретровирусна терапия (HAART), може да доведе до стабилизиране на злокачествените заболявания, асоциирани с HIV.

Бъдещи насоки

Ваксините срещу HPV и HBV могат да предотвратят почти един милион случая на злокачествени заболявания в световен мащаб. Пречки за масовото имунизиране са цената на ваксините, недостигът на медицински персонал, проблеми с доставянето и съхранението на медикаментите, както и съпротива на населението.

Продължават опитите за разработване на ваксини срещу HCV и EBV. (ЗВ)

 

 

3.3/5 6 оценки

Коментари към Асоциирани с инфекции тумори и ваксини

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Асоциирани с инфекции тумори и ваксини
    www.framar.bg 
    на 10 May 2025 в 00:13
    Коментирайте "Асоциирани с инфекции тумори и ваксини"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

* Фунгитер - победа над гъбичните инфекции!

преди 287 дни, 12 часа и 29 мин.

Безплатни противогрипни ваксини за пенсионерите - ще ги има ли?

преди 2030 дни, 8 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 10 часа и 36 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 20 дни, 2 часа и 48 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 13 часа и 22 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 35 дни, 9 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ СЪС САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival