Депресията променя зрителните способности

Светът буквално избледнява до сиво, когато се почувстваме депресирани, показват изследвания на учените от университета във Фрайбург, публикувани в списание Biological Psychiatry. Депресията влияе върху очите, като прави все по-трудно разграничаването на черно-белите контрасти. Германски учени извършили тестове върху ретините на пациенти, чието зрение се променя по същия начин, както при намаляването на контраста на телевизора. Според специалисти тестът може да осигури обективен начин за измерване нивата на депресия. Когато хората са депресирани, са по-малко способни да възприемат цветовете около себе си. Този метод може да се окаже ценен инструмент за обективно измерване на състояние на депресия, което има много важни последици за научните изследвания, както и за диагноза и лечение на депресия.
По снимките в социалните мрежи си личи дали сте депресирани
Двама учени твърдят, че по публикувани в Инстаграм снимки може да се разбере дали авторът им страда от депресия. Кристофър Данфорд и Андрю Рис от Харвардския университет направили изследване, което потвърдило теорията им. В проучването участвали 166 души, които предоставили 43 000 свои фотографии. Само след незадълбочен анализ на снимките при 71 души били открити симптоми на депресия. При останалите бил използван метода за набиране на метаданни. При него се анализира цветът на фотосите, фонът, взема се предвид обстановката, разпознаване израза на лицето, пише Дарик.
Специален софтуер обработил данните и в 70 на сто от случаите вярно показал наличието на заболяването и препоръчал да се предприеме лечение. Показатели, че публикуващите свои снимки в социалната мрежа страдат от депресия, са тъмни фотографии, които не са обработени с филтри. Също така често присъства тъмносиният цвят на тях.
Снимки: Pixabay.com
Статията е допълнена и осъвременена 12.09.2020
Коментари към Депресията променя зрителните способности