Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Диагноза и лечение на бактериален конюнктивит при деца

Диагноза и лечение на бактериален конюнктивит при деца

от 03 юни 2011г.
Диагноза и лечение на бактериален конюнктивит при деца - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Конюнктивитът е често срещано състояние при децата с бактериална или вирусна генеза, третирано първоначално като „зачервено око”, но с достатъчно аргументи в подкрепа на антибиотичното лечение, особено когато е с доказана бактериална етиология, показват данни от обзор на Lichstein, публикуван в Medscape Ophthalmology (1) .

Употребата на антибиотик е наложителна при бактериален конюнктивит, но за да се избегне развитие на резистентност, антибиотици трябва да се изписват само когато симптомите при децата изискват това. Избягва се приложението на антибиотик при вирусен конюнктивит въпреки приликата му с бактериалния (2).

Конюнктивитът е възпаление на конюнктивата, покриваща склерата (булбарна) и вътрешната част на клепачите (тарзална) на окото. Единствената част от предния сегмент, непокрита с конюнктива, е роговицата. Възпалената конюнктива се нарича най-често зачервено или „червено око”, което изисква добра диференциална диагноза.

Причините за възпалението в детската популация са инфекциозни (бактерии, вируси), неинфекциозни (алергия, сухо око, травма, чуждо тяло, токсични и термични увреждания, неоплазми) и други (увеит, глаукома, склерит и еписклерит, кератит, роговична язва).

Развитието и рецидивите на конюнктивит при деца са по-често срещани през зимните месеци, когато са в затворени помещения и контактуват повече помежду си. Появата на бактериален конюнктивит е по-честа при малки деца, докато вирусният – при юноши и възрастни.

Диагнозата конюнктивит най-често се поставя без да е направено микробиологично изследване като се започва емпирично лечение преди резултатите от изследването. По-правилно е терапията да започне след пълен преглед, две култури и оцветяване по Грам на микроорганизмите.

В зависимост от оплакванията, се определя и видът на конюнктивита – алергичен, вирусен или бактериален.

Алергичният конюнктивит протича по механизма на реакция свръхчувствителност тип 1.

Белези и симптоми при алергичен конюнктивит:

- СЕЗОНЕН

- Едностранен или двустранен

- Сърбеж

- Сълзене

- Конюнктивна инекция

- Хемоза

- Лепкав нишковиден мукозен секрет

- ВЕРНАЛЕН

- Силен сърбеж

- Нишковиден мукозен секрет

- Замъглено зрение

- Петна на Трантас

- Гигантски папили

- ГИГАНТОПАПИЛАРЕН

- Сърбеж

- Непоносимост към контактни лещи

- Лека хиперемия

- Гигантски папили

- Мукозен секрет

Обикновено алергичният конюнктивит протича двустранно, но има случаи с оплаквания от едното око – най-често сърбеж, оток на клепачите, лепкав секрет, хемоза и хиперемия на конюнктивата. При атопични пациенти този вид конюнктивит е придружен от алергичен ринит.

Вирусен конюнктивит

Вирусният конюнктивит е вторичен, в резултат на вирусна, а не на бактериална инфекция. Често се среща при деца и лечението му с антибиотици е неуместно. В етиологията му на първо място са аденовирусите. Започва клинично едностранно с конюнктивна инекция и секрет.

Наличието на преаурикуларна и/или субмандибуларна лимфаденопатия потвърждава диагнозата. Деца с вирусен конюнктивит са заразни в продължение на седем дни от първата поява на симптомите и е редно да бъдат изолирани. Често са фебрилни или имат фарингит.

Аденовирусният конюнктивит е самоограничаващ се, докато херпетичният (симплекс или зостер) може да доведе до тежки усложнения на окото и зрението.

Херпесните инфекции се манифестират с периокуларни и вътреочни промени като обикновено протичат едностранно. Херпес зостер е рядък при деца, докато симплекс протича с рецидиви от конюктивит, кератит или околоочни изменения.

Пациентите имат водниста секреция от окото, булбарна и тарзална конюнктивна инекция, епифора, оток и везикули на клепачите. Роговицата е с дървовидна лезия, багреща се с флуоресцин, а девитализираните клетки на роговицата се багрят с бенгалско розово.

Развитието на кератит може трайно да увреди зрението. Употребата на стероидни капки при деца е противопоказана при съмнение за херпесна инфекция. Терапията се назначава от офталмолог.

Белези и симптоми при вирусен конюнктивит:

- АДЕНОВИРУСЕН

- Воднист секрет

- Хиперемия

- Петехиални хеморагии

- Точковиден кератит

- Често преаурикуларна и/или субмандибуларна лимфаденопатия

- Мукозен или мукопурулентен секрет

- Фарингит

- ХЕРПЕТИЧЕН

- Често едностранно

- Везикули върху клепачите

- Дифузна хиперемия

- Фоликули

- Серозно-мукозен секрет

- Преаурикуларна лимфаденопатия

- Дървовиден кератит

Бактериален конюнктивит

По данни от проучвания, най- честият конюнктивит в детската популация е бактериален. Той протича в три форми- остър, свръхостър и хроничен и обикновенно причинителите са стафилококи, стрептококи, мораксела и хемофилус.

Ранни белези на заболяването са дразнене и сълзене от окото, придружени с лека конюнктивна инекция. Бързо след това последва гнойна секреция, хиперемия, оток на клепача и слепване на миглите от секрета, което е най-изразено сутрин след ставане от сън.

Белези и симптоми при бактериален конюнктивит:

- ОСТЪР

- Започва едностранно

- Сълзене

- Слепнали клепачи сутрин

- Пурулентен или мукопурулентен секрет

- Оток на клепачи

- Умерена дифузна хиперемия

- СВРЪХОСТЪР

- Болка и чувствителност в окото

- Силно изразена дифузна хиперемия

- Папили

- Хемоза

- Изобилен пурулентен секрет

- Рядко преаурикуларна лимфаденопатия

- ХРОНИЧЕН

- Крусти по клепачните ръбове

- Чувство за чуждо тяло в окото

- Конюнктивна инекция

- Мукозна секреция

Бактериалният конюнктивит по-често е двустранен и едното око е с повече изменения, но има случаи и на едностранно протичане. В 35% от децата той е свързан с друга остра инфекция – отитис медиа, състояние известно като конюнктивит – отитис медиа синдром.

Най-сериозната от трите форми бактериален конюнктивит е свръхострата. Тя не е най-честа, но застрашава зрението ако не се лекува агресивно. Едни от най- тежките причинители на заболяването са Neisseria gonorrhoeae, N. meningitidis, Listeria monocytogenes и Pseudomonas aeruginosa, водещи до необратимо увреждане на роговицата (3).

Съществуват специфични форми на конюнктивит, засягащи само новородени бебета. Офталмиа неонаторум е отделна форма, наблюдаваща се в първите четири седмици след раждането. Най-честа причина е химичният конюнктивит в резултат на профилактика със сребърен нитрат или erythromycin, който протича с хиперемия и мукозна секреция в първите 24 часа след раждането.

Възможни тежки инфекции има между 4 и 7 ден, причинени от Herpes simplex, N. gonorrhoeae или Chlamydia trachomatis, което изисква микробиологично изследване за адекватно лечение.

Конгенитална дакриостеноза или обструкция на ductus nasolacrimalis е изключително често състояние при новородените. В 90% от случаите търпи обратно развитие в първите 4-6 седмици след раждането. Сълзата, заедно с нормалната бактериална флора от конюнктивата, се задържа в назолакрималния сак където има благоприятни условия за бърз растеж на микроорганизмите.

Имунната система реагира на повишения брой бактерии с образуване на гнойна секреция. Външно това прилича на бактериален конюнктивит, но липсва конюнктивна инекция. При натиск с пръст върху слъзната торбичка има изтичане на гноен секрет.

Терапията с антибиотични капки при конгенитална дакриостеноза е противопоказана и най-ефективен е лекият масаж върху носослъзния канал с почистване на секрета. Изчаква се спонтанно възстановяване на проходимостта на канала до 9-12 месец и, ако това не стане, се прави сондиране. (АД)

Използвани източници:

1. Lichtenstein S. The diagnosis and treatment of bacterial conjunctivitis in pediatric children. Medscape Ophthalmology June 2008. http://www.medscape.com/viewprogram/14737_pnt

2. Rose P., Harnden A., Brueggemann A. et al. Chloramphenicol treatment for acute infective conjunctivitis in children in primary care: a randomised double-blind placebo-controlled trial. Lancet. 2005; 366:37-43 http://www.thelancet.com

3. Wagner R., Abelson M., Shapiro A. et al. Evaluation of moxifloxacin, ciprofloxacin, gatifloxacin, ofloxacin, and levofloxacin concentrations in human conjunctival tissue. Arch Ophthal. 2005;123:1282-1283 http://archopht.ama-assn.org

3.3/5 6 оценки

Коментари към Диагноза и лечение на бактериален конюнктивит при деца

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Диагноза и лечение на бактериален конюнктивит при деца
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 11:05
    Коментирайте "Диагноза и лечение на бактериален конюнктивит при деца"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 255 дни, 21 часа и 36 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 801 дни, 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 3 дни, 14 часа и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 3 дни, 14 часа и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 3 дни, 14 часа и 28 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 3 дни, 14 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БОИРЕР ТЕРМОПОДЛОЖКА модел HK COMFORT

ХИДРОЛЕСС СЛИМ капсули * 60

ОСТРОВИТ ЯБЪЛКОВИ ФИБРИ 200 г

АШВАГАНДА капсули 500 мг * 60 NATURE'S WAY

ОСТРОВИТ ЦИНК ТРОЕН капсули * 90

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПИРОКСИКАМ крем 100 г ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 10:50:34

АНАФРАНИЛ таблетки 25 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 10:47:59

БИЗОР таблетки 5 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 10:36:23

ДОПЕЛХЕРЦ СИСТЕМ ФЕРТИЛ БАЛАНС ЗА ЖЕНИ саше * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 10:35:36

ФУСИДИН Н крем 15 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 10:35:07
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival