Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации За ролята на витамин D в превенцията на хроничните забoлявания

За ролята на витамин D в превенцията на хроничните забoлявания

от 20 юни 2011г.
За ролята на витамин D в превенцията на хроничните забoлявания - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари

Над един милиард души в света имат изявен дефицит на витамин D. Според съвременните указания, дневният прием при кърмачетата трябва да бъде 400 IU от витамина дневно, а за профилактика на рахита през първата година от живота се прилагат 1000-2000 IU. При мъжете и жените >50 години се препоръчва дневен прием на vitamin D3 от 800-1000 IU, което трябва да доведе до серумни концентрации на 25(OH)D >75 nmol/l (30 ng/ml).

При пациенти в напреднала възраст вносът на 1000-1200 IU/ден, в допълнение на диетата и експозицията на слънчева светлина, се очаква да доведе до ниво на 25(OH)D>75 nmol/l (30 ng/ml).

При наличие на дефицит, се препоръчва по-агресивен подход с дози 50 000 IU веднъж или два пъти седмично (общо 8-12 дози). След корекцията на дефицита, е удачно да се приемат 1000 IU дневно или 50 000 IU веднъж или два пъти месечно.

Фармакокинетични характеристики

Витамин D е мастноразтворим витамин. Усвояването му от храната става в горната част на храносмилателния тракт. Превръщането на витамин D в активни метаболити преминава през няколко етапа.

В кожата, под въздействието на УВ лъчите, от 7-дехидроксихолестерол се синтезира холекалциферол. Количеството на витамин D зависи от тена на кожата, възрастта, продължителността на слънчевата експозиция, географското местоположение.

Като хормон, витамин D упражнява ефектите си върху костите, храносмилателния тракт, панкреаса, мускулатурата, ЦНС, имунната и сърдечносъдовата система, както и върху клетъчната пролиферация и диференциация.

В хепатоцитите, след хидроксилиране, се получава калцидиол (25-хидрокситамин D3), който в проксималните бъбречни тубули се метаболизира до калцитриол (1, 25-дихидроксивитамин D3). Активните метаболити се отлагат в черния дроб, мастната тъкан и мускулите. Екскретира се чрез жлъчката и урината като неактивни водноразтворими метаболити.

Дефицит на витамин D, серумни концентрации и токсичност

Рисковите групи за хиповитаминоза D включват: недоносените; родените с интраутеринна хипотрофия; децата с малабсорбционен синдром; бързо наддаващите на тегло; възрастните хора и пациентите със затлъстяване. Рахитът и остеомалацията са заболявания, свързани с изразен дефицит на витамин D.

Леките форми на хиповитаминоза D могат да протичат с безапетитие, диариен синдром, безсъние, зрителни нарушения. Изследването на серумните нива на 25-хидроксивитамин D е стандартен метод за определяне на витамин D статуса на пациента поради по-дългия му полуживот.

Нормалните нива на витамин D варират между 30 и 74 ng/ml (за обръщане в nmol/l, да се умножи по коефициент 2.496). Повечето експерти считат, че стойности между 35 и 40 ng/ml са приемливи за профилактика на хроничните заболявания.

Според други, витамин D има изразен протективен ефект срещу сърдечни и злoкачествени заболявания, когато серумните му нива достигат 50-70 ng/ml.

Токсичните реакции, свързани с предозиране на витамина, се появяват при стойности над 90 ng/ml и се изразяват с гадене, повръщане, констипация, главоболие, сънливост, адинамия. Острите прояви на интоксикация протичат с хиперкалциемия, хиперкалциурия и могат да доведат до нефрокалциноза.

Превенция на злокачествените заболявания

Витамин D намалява клетъчната пролиферация и стимулира клетъчната диференциация, потиска неоваскуларизацията и има изразени противовъзпалителни свойства.

Голям брой клинични изследвания установиха връзка между ниските серумни нива на витамин D и повишения риск за неопластични заболявания, като зависимостта е най-изразена при колоректалния карцином.

Проучване на Creighton University показва, че жените в менопауза, приемали 1100 IU витамин D3 с калций, са имали със 77% по-нисък риск за поява на карцином през следващите четири години, съпоставени с контролите.

В изследването Health Professionals Follow-up Study (HPFS) при участниците с високи серумни нива на витамин D вероятността за диагностициране на колоректален карцином е значимо по-ниска, съпоставена с тези с ниски концентрации.

Резултатите от други клинични изпитвания за ролята на витамин D в превенцията на онкологичните заболявания са противоречиви. Според данни от The Women’s Health Initiative (WHI) жените, получавали добавка от 400 IU витамин D с калций, нямат по-нисък риск за карцином на гърдата, сравнени с контролите. Някои експерти, обаче, опонират, че дозите витамин D, използвани в проучването, са били твърде ниски, за да имат изразен протективен ефект.

Финландско изследване, проведено през 2006, с участието на мъже-пушачи показва, че рискът за карцином на панкреаса при тези с високи серумни нива на витамин D, е три пъти по-голям, като е доказано, че тютюнопушенето не повлиява тази връзка.

Сърдечни заболявания

Няколко проучвания подкрепят ролята на витамин D в превенцията на сърдечносъдовите заболявания, като ефектът се реализира посредством ренин-анготензин-алдостероновата система, чрез потискане на възпалителния процес или чрез директно въздействие върху миоцититe и ендотела на съдовете.

Във Framingham Heart Study пациентите с ниски серумни нива на витамин D (<15 ng/ml) са имали с 60% по-голяма честота на сърдечната патология, в сравнение с тези с висока серумни нива на витамина (>30 ng/ml).

В друго проучване, при участниците с хиповитаминоза D (<15 ng/ml) честотата на артериалната хипертония през четирите години период на проследяване, е била три пъти по-висока, в сравнение с пациентите с високи серумни нива (>30 ng/ml).

Фрактури

Витамин D участва в калциево-фосфорната обмяна и костния метаболизъм. При много възрастни, хиповитаминоза D е свързана с повишен риск за фрактури.

Мета-анализ на данните от 12 клинични изпитвания показва, че добавките с 800 IU витамин D дневно намаляват честотата на фрактурите с 20%, но подобен ефект не е установен при дози от 400 IU дневно. Витаминът има изразен протективен ефект при дози над 700 IU, който нараства прогресивно с увеличаване на дозата.

Автоимунни заболявания и вирусни инфекции

Vitamin D има водеща роля в регулацията на имунната система, поради което се предполага, че дефицитът му може да участва в патогенезата на автоимунните заболявания като множествена склероза, диабет тип 1, ревматоиден артрит, автоимунен тиреоидит.

Проспективно проучване установи, че високите серумни концентрации на витамин Д са свързани с 62% по-малка вероятност за развитие на множествена склероза. Финландско изследване показва, че децата, профилактирани с витамин D в кърмаческа възраст, имат 90% по-нисък риск за диабет тип 1, сравнени с тези, които не са получавали добавки.

Японски екип доказва, че дневният прием на 1200 IU витамин D намалява с 40% честотата на острите инфекции, причинени от вируса на грип А в детската популация. Подобен ефект не установен за грип В.

Диабет тип 2 и депресия

Клинично изпитване със здрави доброволци на възраст над 65 години показа, че получавалите 700 IU витамин D в комбинация с калций имат по-малко нарастване в нивата на серумната глюкоза, сравнени с контролите.

Норвежки екип установи, че пациентите с наднормено тегло, приемали добавки с високи дози витамин D (20000 или 40000 IU седмично), са имали значимо подобрение по отношение на депресивнта симптоматика в следващата една година, сравнени с контролите.

Дозиране

Незначителен брой храни са добър източник на витамин D. Те включват яйчен жълтък, черен дроб, някои риби с високо съдържание на мазнини, обогатени млечни продукти. Наред със слънчевата експозиция, един от най-добрите начини за набавяне на достъчно количество витамин D е приемът на добавки.

Продуктите с мултивитамини съдържат между 800 и 1000 IU витамин D. Мастноразтворимият витамин може да се приема и самостоятелно под формата на капсули, таблетки, капки.

В хранителните добавки витамин D е включен като витамин D2 (ергокалциферол) и витамин D3 (холекалциферол). Предпочита се използването на витамин D3, тъй като той е най-близък по химичен състав до ендогенния витамин D и по-бързо и ефективно повишава серумните концентрации. Най-общо, 100 IU витамин D дневно увеличават плазмените нива с 1 ng/ml след два до три месеца.

След постигане на желаната серумна концентрация на витамин D, тя може да се поддържа с дози от 800-1000 IU дневно. Не се препоръчва прием на дози, по-високи от 2000 IU дневно. Само при изявен дефицит (доказан след изследване на серумните нива) дозите могат да повишат до 3000-4000 IU, с цел възстановяване на ендогенните запаси.

Лекарствени взаимодействия

Кортикостероидите намаляват абсорбцията на калций, което води до нарушаване на метаболизма на витамин D, а медикаменти като orlistat и cholestyramine възпрепятстват неговата чревна абсорбция, поради което трябва да се приемат няколко часа след приема на хранителни добавки с витамина.

Антиепилептиците, като рheno-barbital и phenytoin, ускоряват чернодробния метаболизъм на витамин Д до неактивни метаболити, като едновременно намаляват чревната абсорбция на калций.

Бъдещи клинични изпитвания

Проучването Vitamin D and Omega-3 Trial, започнало в началото на 2010, има за цел да установи дали добавките с 2000 IU витамин D3, 1000 mg EPA (eicosopentaenoic acid) и DHA (docosahexaenoic acid) дневно понижават риска за неопластични, сърдечносъдови и други хронични заболявания. То ще включи над 20 000 здрави доброволци, мъже и жени, и ще осигури повече данни за ролята на витамин D в профилактиката на посочената патология. (КД)

Извод за клиничната практика:

Данните от многобройни проучвания подкрепят ролята на витамин D в превенцията на колоректалния карцином, както и на фрактурите, при много възрастни пациенти. Все още не могат да бъдат направени категорични заключения за протективния ефект на витамин D при сърдечносъдови и автоимунни заболявания, вирусни инфекции и депресия.

Използван източник:

1. Gonzalez C. Vitamin D supplementation: An update 2010 http://www.medscape.com/viewarticle/731722

3.0/5 6 оценки

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

КАЛЦИЙ 400 мг + ВИТАМИН D3 таблетки * 150 SANCT BERNHARD
37.40лв.

КАЛЦИЙ 400 мг + ВИТАМИН D3 таблетки * 150 SANCT BERNHARD

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D таблетки 600 мг * 60 RUEL PHARMA
17.70лв.

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D таблетки 600 мг * 60 RUEL PHARMA

ВИТАМИН D3 таблетки 1000IU * 180 GNC
42.60лв.

ВИТАМИН D3 таблетки 1000IU * 180 GNC

СЪНИ ВИТ - ВИТАМИН D3 таблетки * 50 ХЕРБАМЕДИКА
11.80лв.

СЪНИ ВИТ - ВИТАМИН D3 таблетки * 50 ХЕРБАМЕДИКА

КАЛЦИЙ 500 мг + ВИТАМИН D3 ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
5.70лв.

КАЛЦИЙ 500 мг + ВИТАМИН D3 ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР

КАЛЦИЙ АКТИВ 500 мг + ВИТАМИН D 400 мг капсули * 120 GNC
30.10лв.

КАЛЦИЙ АКТИВ 500 мг + ВИТАМИН D 400 мг капсули * 120 GNC

Коментари към За ролята на витамин D в превенцията на хроничните забoлявания

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте За ролята на витамин D в превенцията на хроничните забoлявания
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 20:03
    Коментирайте "За ролята на витамин D в превенцията на хроничните забoлявания"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Витамин PP /витамин B3, ниацинамид, никонамид/ чист 99 % на прах.

преди 708 дни, 7 часа и 1 мин.

пролактин 700 при горна 324 и недостиг на Витамин Д и странни симптоми

преди 1384 дн
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 1 дни, 23 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 1 дни, 23 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 1 дни, 23 часа и 26 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 1 дни, 23 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИЗ БУИН MOISTURISING СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF50 50 мл

ЕСЕНЦИАЛЕ ФОРТЕ капсули * 30

ПИЗ БУИН MOISTURISING ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF30 400 мл

БИОФАР МАГНЕ ТАЙМ 360 ДИРЕКТ саше * 14

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ АКТИВ КЛАСИК размер L * 10

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 17:09:59

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: Йорданка Илиева от 13 май 2025г. в 16:41:34

Д-р Георги Ангелов

Коментар на: Анастасия Арасланова от 13 май 2025г. в 15:57:52

ФЛОРАДИКС КИНДЕРВИТАЛ сироп 250 мл SALUS HAUS

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 15:52:15

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival