От какво се нуждае човешкият мозък
Липсата на вода е вредна за мозъка, съобщава Daily Mail. Експерти от Института по психиатрия на Кралския колеж в Лондон, Обединеното кралство, установяват, че дехидратацията засяга не само размера на мозъка, но и това как той работи. Проведен е следният експеримент – млад човек кара велоергометър с всички сили. След 90 минути експертите установяват, че изпотяването и дехидратацията са намалили размера на мозъка, както и са успели да го "състарят".
Недостигът на вода кара сивото вещество трудно да обработва информацията. След няколко дни или седмици с недостатъчен прием на вода, мозъкът започва да работи толкова лошо, че това се отразява на изпълнението на задълженията както в работата, така и в обучението си.
Няма причина за паника – пийнете една-две чаши вода и можете да възстановите нормалната дейност на мозъка.
От какво друго се нуждае мозъкът?
- Мозъкът може и трябва да бъде третиран като мускул. Ако не тренирате редовно, вашите мускули залиняват. Същото се случва и с хората, които не си поставят предизвикателства пред мозъка. Това е особено важно за хората след 50-те, когато намаляват когнитивните способности. Занимавайте мозъка с шах, книги, кръстословици, той обича това.
- Редовният прием на добри храни има позитивен ефект върху мозъчната дейност. Той обича сурови и растителни храни, а ако говорим за месо – риба и пилешко.
- Вашият мозък е и спортист – той обича тялото да извършва разнообразни дейности, включително спорт. Приливът на енергия в мозъка след 30 минути фитнес е олимпийска награда за усилията ви.
- Да си кажем честно, мозъкът ни е честен спортист, той не обича различните видове допинг. Ако някой ви казва, че след кафе и цигара мисли по-добре, това най-вероятно е илюзия. Държите ли мозъка непрекъснато буден с различни стимуланти, рано или късно вие ще усетите огромна преумора, с която няма как да се преборите.
- Мозъкът си е и малко мързеливичък. Обича да си поспива, редовният сън от 8 часа е задължителен, както и леката следобедна сиеста си е направо бонус. Въпреки всичко, той обича редуването на работа и почивка, като не се прекалява с нито едно от двете.
- Мозъкът е предвидлив – при преумора той отказва първи. Най-добре е да чувате неговия глас, особено когато тялото ви лъже, че може още.
- Мозъкът е гениален – няма все още машина или приложение, които да могат да се конкурират с неговата работоспособност и ефективност.
Още любопитни факти за мозъка
- Човешкият мозък е с най-голям размер, сравнен с общите пропорции на човешкото тяло.
- Мозъкът е уголемявал своя размер заедно с човешката еволюция. Това е променяло размера и формата на черепа.
- Тежестта му е около 1.5 килограма.
- Той е едва 2% от общата тежест на човешкото тяло.
- Размерът не е от значение за интелекта на индивида. Мозъкът на руския писател Иван Тургенев е 2.021 кг, а мозъкът на неговия френски колега Анатол Франс – 1.017 кг.
- Мъжкият мозък е малко по-голям от женския.
- Над 86 милиарда неврони се съдържат в един мозък.
- За първи път за мозък се говори в древен египетски папирус от 17 век пр. Хр.
- Древните гръцки лекари (5 век пр. Хр.) първи правят връзката между мозъка и разума.
- След 12-ти век в Европа започват по-сериозното изучаване на мозъка, като първи бил Мондино Де Лузи, с неговата Анатомия.
- Харви Къшинг (1869–1939) е първият хирург, който се осмелява да оперира части от мозъка.
Кога помъдряват хората?
Американски учени от Калифорнийския университет твърдят, че открили как се появява мъдростта-когато с течение на времето мозъкът вече не е толкова пъргав и хората стават по-малко импулсивни и не се водят от емоциите си.
Изследването е проведено с 3000 души на възраст между 60 и 100 години с цел да се установи какво става с мозъка при остаряването. Специалистите установили, че по-възрастните хора все още могат да научат нови неща, но мозъкът им вече не е толкова зависим от хормоните на "доброто настроение", което ги прави по-малко водени от емоциите и импулсите си. Това според учените е мъдростта. Направените тестове показват, че има 4 зони в мозъка, свързани с мъдростта, които са по-активни при възрастните хора, но не и при младите.
Да пием по едно кафе и да изпушим по една цигара
Чашата кафе и цигарата са с положително въздействие върху човешкия организъм и по специално върху дейността на главния мозък, защото намаляват риска от болестта на Паркинсон, твърдят американски учени.
Специалистите от Колумбийския университет под ръководството на Карън Мардър са обобщили данните от 48 изследвания, посветени на връзката между болестта на Паркинсон и пушенето и 13 изследвания за връзката на тази патология с употребата на кафе.
Оказва се, че кафето и цигарите намаляват риска от развитието на болестта, твърдят специалистите. За пушачите този риск е с 60% по-нисък, като по-малко застрашени от болестта са и бившите пушачи, които са се отказали от този навик. Употребата на кафе пък намалява риска с 30%. За жените ефектът се проявява в най-голяма степен при умерена употреба на кафе, а за мъжете - при употребата на по-голямо количество. Според учените, тези факти в никакъв случай не означават, че кафето и цигарите предпазват от болестта на Паркинсон, но е напълно възможно съществуването на някакви общи генетични механизми, които определят риска от болестта и пристрастието към кафето и цигарите.
"Във всеки случай отрицателните последствия от пушенето: повишения риск от рак, заболявания на сърцето и дихателните пътища значително превишават неговите положителни ефекти", уточняват те.
Daily Mail/UK
Снимки: Pixabay.com
Публикацията е допълнена и осъвременена на 17.06.2020
Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА
НЕЙЧЪРС КРАФТ МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ДИВА ИСЛАНДСКА ТРЕСКА капсули * 100
ПИЕС - ФОСФАТИДИЛСЕРИН капсули 100 мг * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС
СОЛГАР МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА СУПЕР КОМПЛЕКС капсули * 60
НовКРИЛ ОЙЛ капсули * 90 SANCT BERNHARD
Безплатна доставка за България!ХЛОРЕЛА таблетки 250 мг * 100 ЗЛАТНАТА ЯБЪЛКА
НЕЙЧЪРС ЕЙД РИБЕНО МАСЛО С ВИСОКО СЪДЪРЖАНИЕ НА ОМЕГА 3 капсули 1200 мг * 60
ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
- Черимоя
- Перила
- д-р Александър Францов Босилков
- Обикновен габър
Коментари към От какво се нуждае човешкият мозък