Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката

Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката

от 08 сеп 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Миомата на матката (фиброид) представлява увеличено количество съединителна тъкан с гладка мускулатура. Според генетичните проучвания миомата е вид моноклонален тумор, който започва от стволовите клетки в миометриума (мускулния слой на стената на матката), претърпели специфични молекулни изменения. Впоследствие те се превръщат в туморни стволови клетки, които се размножават и деференцират под влиянието на стероидни хормони.

Обикновено заболяването налага извършването на хистеректомия (премахването на матката) и хоспитализация.

През годините нараства научният интерес към ролята на микронутриентите, сред които витамините, при развитието на фиброид в матката.

Витамин D и миома

Витамин D принадлежи към групата на мастноразтворимите стероидни химични вещества и има разнородни функции в човешкия организъм. Той контролира калциево-фосфатния метаболизъм, като по този начин гарантира нормалната структура и функция на скелета. Любопитен факт е, че витамин D e и прохормон.

При много пациентки, които страдат от безплодие, синдром на поликистозните яйчници и преждевременно раждане, се наблюдават ниски нива на витамина. Учените смятат, че абнормните му стойности могат да се окажат важен рисков фактор за развитието на миома (фиброид) на матката. Етническата принадлежност също играе съществена роля, като според някои изследвания жените с тъмна кожа, особено афроамериканките, са най-силно застрашени от дефицит на витамин D.

>>> Дефицитът на витамин D увеличава риска от преждевременна смърт

Жена на средна възраст, подстригана на черта, със сива блуза, която е сложила ръце в областта на яйчниците

Жените с високи стойности на витамин D са 32% по-малко застрашени от фиброид 

Близо десетилетие прохормонът се счита за един от основните причинители на миома на матката. Някои наскоро проведени проучвания успяват да докажат обратнопропорционална връзка между нивото на витамин D в кръвта и появата на миома. Резултатите показват, че ниската концентрация на витамина в кръвта на жената може да доведе до фиброид, без значение етническата й принадлежност. Вероятността за доброкачествения тумор при доброволки с високи стойности на витамин D е с 32% по-малка отколкото при другите. Авторите установяват също така, че излагането на слънце намалява риска от миома на матката.

Според някои изчисления жените, диагностицирани с безплодие или съпътстващ фиброид на матката, страдат от сериозен дефицит на витамин D в сравнение с онези, които също имат поставена диагноза безплодие, но не и фиброид на матката (съответно 18.0 ± 7.7 и 20.8 ± 11.1 ng/mL). Делът на участниците, чиито серумни нива на 25-ОН витамин D са по-ниски от 10 ng/mL, е 15% от изследваната група и едва 7% от контролната.

Колкото по-ниско е нивото на витамин D, толкова по-голяма е миомата при вече диагностицирани пациентки

Най-новото от три основни изследвания върху връзката между витамин D и миомата на матката разкрива, че концентрацията на витамина е по-ниска в кръвта на пациентки със симптоматичен фиброид, отколкото в кръвта на пациентките от контролната група. В самото проучване са включени 154 жени в пременопауза*, като 50 от тях нямат миома на матката и съставляват контролната група. Авторите заключават, че участничките с по-големи доброкачествени туморни образувания са с по-ниски нива на витамин D.

Дървена лъжица с различни по цвят и размер таблетки, на син фон

Международни изследвания, доказващи връзка между стойностите на вит. D и риска от миома на матката

Подобни са изводите и на други два екипа от Италия и Индия. Изследванията в Индия потвърждават, че концентрацията на витамин D при пациентките с миома е значително по-ниска от тази при здравите.

През 2018 г. турски учени също откриват доказателства, според които жените с миома имат по-ниски стойности на витамин D, но не установяват връзка между тези стойности, размера, местоположението и броя на фиброидите.

Друг научен анализ на китайски експерти, който обхваща общо 546 доброволки, също открива пряка зависимост между дефицита на витамин D и развитието на миома. Интересното е, че нивата на калций в кръвта са нормални и в двете групи.

Според някои експерти ниските серумни нива на 25-ОН витамин D са рисков фактор за развитие на фиброид на матката, така както и затлъстяването, фамилната обремененост и завишеният трансформиращ растежен фактор ß3.

Проведени са множество лабораторни анализи с цел да се изясни какъв е ефектът от витамин D върху растежа на миомата на матката. Един от тях сочи, че активният 1, 25-OH витамин D спира растежа на миомни клетки, взети от пациентки, подложени на хистеректомия. По-задълбочено проучване доказва антифибротичния ефект на витамина чрез редукция на индуцираната от TGF-ß3 експресия на ECM протеина.

През 2011 г. Шаран и колектив откриват, че витамин D спира растежа на фиброида на матката чрез потискане работата на PCNA протеина (proliferating cell nuclear antigen) и циклин-зависимата киназа 1, както и чрез блокиране експресията и дейността на catechol-O-methyltransferase.

Ин виво изследвания показват, че вит. D може да намали размера на миомата** при миши модели. Освен това прохормонът успешно регулира експресията и дейността на ензимите matrix metalloproteinases (MMP), които играят голяма роля при премоделирането на ЕСМ протеина.

Витамин D има изразено антиестрогенно и антипрогестеронно действие

През 2015 г. същият изследователски екип доказва, че витаминът сериозно намалява експресията на рецепторите на естроген и прогестерон, тоест има силно антиестрогенно и антипрогестеронно действие.

Друго проучване от 2018 г. пък сочи, че дефицитът на витамин D ускорява ДНК увреждането в миометриума, което е предпоставка за развитие на фиброид.

Интересен анализ на Али и колектив от 2019 г. разкрива нов механизъм, чрез който витамин D потиска предотвратява развитието на миома на матката – чрез таргетиране на различни мрежи, свързани с ДНК възстановяването.

Храни, богати на вит. D като например морски дарове, домати, сьомга, ядки, растителни мазнини

Вит. D e по-ефективен при малки миоми

Разбира се, има данни и за ефекта от приема на витамина при хора. Италиански експерти например установяват, че той може да помогне на жени с малки миоми. През 2019 г. Хайхашеми и колектив провеждат 10-седмично изследване върху пациенти с фиброид на матката. Резултатите показват, че размерът на фиброидите им намалява значително в сравнение с участничките, приемали плацебо.

През 2020 г. екипът на Ардже стартира 12-седмично рандомизирано клинично изпитание***, в което доброволците приемат високи дози вит. D. Лечението не променя размера на лезиите, но спира по-нататъшния им растеж. В същото време обаче миомите на матката при жените от контролната група, приемала плацебо, продължават да се увеличават.

Витамин А и миома на матката

Витамин А е от ключово значение за диференцирането на клетките, генната експресия и имунитета. Това кара учените да поставят въпроса дали той не играе роля и за предотвратяване развитието на миома на матката. Техният интерес се заражда през далечната 1980 г.

Едно от проучванията, които потвърждават връзката между витамин А и фиброидите, е проведено от Мартин и колектив през 2011 г. То включва 887 жени на възраст 20-49 години и разкрива, че фиброидите се повлияват от различните дози витамин D, които те получават. Авторите заключават, че е възможно определени микронутриенти, включително витамин А, да ускоряват или пък спират растежа на миомата на матката в зависимост от нивата им в организма.

Друго изследване от 2011 г. на Уайз и колеги открива доказателства в подкрепа на връзката между витамин А, приет с храната, и честотата на образуване на миома на матката. Експертите проследяват 22 583 жени в пременопауза и стигат до интересно заключение, а именно, че вит. А наистина има пряка връзка с вероятността от миома, но ако е от животински произход. Този, който доброволките си набавят чрез плодовете и зеленчуците, не влияе на риска по никакъв начин.

>>> Полезни ефекти на витамин А

Потвърдена и възможна роля на витамините при развитието на миома на матката

 Вит. A
  • Роля в сигналната трансдукция при миома на матката
  • Контрол на клетъчното размножаване
  • Контрол на формирането на извънклетъчна матрица
  • Антифибротичен ефект
  • Контрол на туморния растеж
  • Превантивна роля (възможна, все още не е подкрепена от солидни доказателства)
 Вит. B3
  • Коензим в биологичния състав на фиброида
  • Противовъзпалителен ефект (възможен)
  • Участие в онкогенезата (възможно)
 Вит. C
  • Контрол на клетъчното диференциране
  • Дисрегулация на метаболизма на вит. C в мутиралия MED12 ген
  • Антиоксидантен ефект
  • Антифибротичен ефект (възможен)
 Вит. D
  • Роля в сигналната трансдукция при миома на матката
  • Контрол на клетъчното размножаване
  • Контрол на формирането на извънклетъчна матрица
  • Антифибротичен ефект
  • Контрол на туморния растеж
  • Превантивна роля (възможна)
 Вит. E
  • Антиоксидантен ефект
  • Фитоестроген с възможна роля за образуването и растежа на тумора
 Вит. K
  • Противовъзпалителен ефект (възможен)
  • Антифибротичен ефект (възможен)

Млада лекарка с руса коса, който гледа към пациентка

Въпреки множеството изследвания, цитирани по-горе, представители от Американските центрове за лечение на фиброиди припомнят, че всяко женско тяло е различно и се повлиява различно от приеманите микронутриенти. Освен дефицитът на витамин D, рискови фактори за развитие на миома на матката са още възрастта, генетичната предразположеност и начинът на живот на жената.

Ако страдате от дефицит на витамин D, вероятността от миома (фиброид) е по-голяма. Вашият лекар може да ви препоръча да промените хранителните си навици, да започнете прием на добавки или да се излагате по-дълго време на слънчева светлина (в рамките на безопасното).

Според повечето здравни експерти дефицит на вит. D се наблюдава, когато стойността му е под 30 ng/mL. Средната стойност при жените с фиброид на матката е 23.3 ng/mL, което означава, че 85% от пациентките страдат от дефицит.

Учени изчисляват, че излагането на 10% от непокрита с дрехи кожа на слънце в продължение на 10-15 минути дневно се равнява на 1000 IU витамин D, което е достатъчно да задоволи нуждите на организма.

Дори и да сте диагностицирани с миома на матката, имате различни алтернативи за лечение, като някои от тях не включват оперативното отстраняване на миомата. Разработена е минимално инвазивна процедура, която не изисква престой в болница, известна като емболизация на фиброид на матката (UFE). Тя води до свиване на образуванието и облекчава болезнените симптоми, което от своя страна подобрява качеството на живот.

Витамин D би могъл да се окаже евтино и безопасно средство както за превенция, така и за лечение на миома на матката. Експертите от Американските центрове за лечение  на фиброиди настояват дефицитът на витамин D да се превърне в неделима част от лечението на пациентки с миома на матката.

Въпреки големия брой изследвания, които подкрепят ролята на витамин D в борбата с миомата на матката обаче, са нужни още мултидисциплинарни рандомизирани клинични проучвания с участието на плацебо групи, които да потвърдят резултатите от предклиничните и ограничените пилотни клинични изследвания. Освен това предстои да се определи безопасната и същевременно максимално ефективна дозировка.

* Sabry M., Halder S.K., Allah A.S., Roshdy E., Rajaratnam V., Al-Hendy A. Serum vitamin D3 level inversely correlates with uterine fibroid volume in different ethnic groups: A cross-sectional observational study. Int. J. Womens Health. 2013.

** Halder S.K., Sharan C., Al-Hendy A. 1,25-dihydroxyvitamin D3 treatment shrinks uterine leiomyoma tumors in the Eker rat model. Biol. Reprod. 2012.

*** Arjeh S., Darsareh F., Asl Z.A., Kutenaei M.A. Effect of oral consumption of vitamin D on uterine fibroids: A randomized clinical trial. Complement. Ther. Clin. Pract. 2020.

Източник:
  • Vitamins and Uterine Fibroids: Current Data on Pathophysiology and Possible Clinical Relevance: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7432695
  • Does vitamin D deficiency cause fibroids?: https://www.usafibroidcenters.com/blog/vitamin-d-and-fibroids-does-vitamin-d-deficiency-cause-fibroids/
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

БЯЛ РАВНЕЦ таблетки * 120 ТОШКОВ
18.90лв.

БЯЛ РАВНЕЦ таблетки * 120 ТОШКОВ

ФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
22.70лв.

ФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ

ТУРТА ЦВЯТ
2.90лв.

ТУРТА ЦВЯТ

БИОХЕРБА ФОРМУЛА ЗА ГИНЕКОЛОГИЧНА ПОДКРЕПА капсули * 60
19.80лв.

БИОХЕРБА ФОРМУЛА ЗА ГИНЕКОЛОГИЧНА ПОДКРЕПА капсули * 60

БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ МИОМИ 170 г
15.60лв.

БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ МИОМИ 170 г

ДИАС БЮТИ КОЛАГЕН КОМПЛЕКС таблетки * 60 МЕДОХЕМИ
51.00лв.

ДИАС БЮТИ КОЛАГЕН КОМПЛЕКС таблетки * 60 МЕДОХЕМИ

Коментари към Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 10:40
    Коментирайте "Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката"

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Миома
  • Калоферче
  • Зехира - иновативните мицеларни хранителни добавки
  • Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
  • Турта, Тагерис, Тагетес
  • Алтернативно лечение на миома
  • Лечение при миома на матката
  • Хранене при миома
  • Постурален дренаж
  • Хистероскопия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Витамин PP /витамин B3, ниацинамид, никонамид/ чист 99 % на прах.

преди 710 дни, 21 часа и 38 мин.

пролактин 700 при горна 324 и недостиг на Витамин Д и странни симптоми

преди 1386 дни, 14 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 13 часа и 45 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 13 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 14 часа и 3 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 14 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Миома Миома

Миома

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Зехира - иновативните мицеларни хранителни добавки Зехира - иновативните мицеларни хранителни добавки

Зехира - иновативните мицеларни хранителни добавки

от 14 юли 2024г. Прочети повече
Алтернативно лечение на миома Алтернативно лечение на миома

Алтернативно лечение на миома

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Лечение при миома на матката Лечение при миома на матката

Лечение при миома на матката

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СПИРУЛИНА СВЕЖА ПАСТА 130 г

ОСТРОВИТ EAA (ЕСЕНЦИАЛНИ АМИНОКИСЕЛИНИ) 200 г ОВКУСЕН

ДЖОНСЪН ДЕТСКИ ШАМПОАН ЗА ЛЕСНО РАЗРЕСВАНЕ 500 мл

ДЖОНСЪН ШАЙНИ ДРОПС ДЕТСКИ ШАМПОАН ЗА БЛЯСЪК 500 мл

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН ЗА КОСА И ТЯЛО 2 В 1 КОТЪНТАЧ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival