Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката
Миомата на матката (фиброид) представлява увеличено количество съединителна тъкан с гладка мускулатура. Според генетичните проучвания миомата е вид моноклонален тумор, който започва от стволовите клетки в миометриума (мускулния слой на стената на матката), претърпели специфични молекулни изменения. Впоследствие те се превръщат в туморни стволови клетки, които се размножават и деференцират под влиянието на стероидни хормони.
Обикновено заболяването налага извършването на хистеректомия (премахването на матката) и хоспитализация.
През годините нараства научният интерес към ролята на микронутриентите, сред които витамините, при развитието на фиброид в матката.
Витамин D и миома
Витамин D принадлежи към групата на мастноразтворимите стероидни химични вещества и има разнородни функции в човешкия организъм. Той контролира калциево-фосфатния метаболизъм, като по този начин гарантира нормалната структура и функция на скелета. Любопитен факт е, че витамин D e и прохормон.
При много пациентки, които страдат от безплодие, синдром на поликистозните яйчници и преждевременно раждане, се наблюдават ниски нива на витамина. Учените смятат, че абнормните му стойности могат да се окажат важен рисков фактор за развитието на миома (фиброид) на матката. Етническата принадлежност също играе съществена роля, като според някои изследвания жените с тъмна кожа, особено афроамериканките, са най-силно застрашени от дефицит на витамин D.
>>> Дефицитът на витамин D увеличава риска от преждевременна смърт
Жените с високи стойности на витамин D са 32% по-малко застрашени от фиброид
Близо десетилетие прохормонът се счита за един от основните причинители на миома на матката. Някои наскоро проведени проучвания успяват да докажат обратнопропорционална връзка между нивото на витамин D в кръвта и появата на миома. Резултатите показват, че ниската концентрация на витамина в кръвта на жената може да доведе до фиброид, без значение етническата й принадлежност. Вероятността за доброкачествения тумор при доброволки с високи стойности на витамин D е с 32% по-малка отколкото при другите. Авторите установяват също така, че излагането на слънце намалява риска от миома на матката.
Според някои изчисления жените, диагностицирани с безплодие или съпътстващ фиброид на матката, страдат от сериозен дефицит на витамин D в сравнение с онези, които също имат поставена диагноза безплодие, но не и фиброид на матката (съответно 18.0 ± 7.7 и 20.8 ± 11.1 ng/mL). Делът на участниците, чиито серумни нива на 25-ОН витамин D са по-ниски от 10 ng/mL, е 15% от изследваната група и едва 7% от контролната.
Колкото по-ниско е нивото на витамин D, толкова по-голяма е миомата при вече диагностицирани пациентки
Най-новото от три основни изследвания върху връзката между витамин D и миомата на матката разкрива, че концентрацията на витамина е по-ниска в кръвта на пациентки със симптоматичен фиброид, отколкото в кръвта на пациентките от контролната група. В самото проучване са включени 154 жени в пременопауза*, като 50 от тях нямат миома на матката и съставляват контролната група. Авторите заключават, че участничките с по-големи доброкачествени туморни образувания са с по-ниски нива на витамин D.
Международни изследвания, доказващи връзка между стойностите на вит. D и риска от миома на матката
Подобни са изводите и на други два екипа от Италия и Индия. Изследванията в Индия потвърждават, че концентрацията на витамин D при пациентките с миома е значително по-ниска от тази при здравите.
През 2018 г. турски учени също откриват доказателства, според които жените с миома имат по-ниски стойности на витамин D, но не установяват връзка между тези стойности, размера, местоположението и броя на фиброидите.
Друг научен анализ на китайски експерти, който обхваща общо 546 доброволки, също открива пряка зависимост между дефицита на витамин D и развитието на миома. Интересното е, че нивата на калций в кръвта са нормални и в двете групи.
Според някои експерти ниските серумни нива на 25-ОН витамин D са рисков фактор за развитие на фиброид на матката, така както и затлъстяването, фамилната обремененост и завишеният трансформиращ растежен фактор ß3.
Проведени са множество лабораторни анализи с цел да се изясни какъв е ефектът от витамин D върху растежа на миомата на матката. Един от тях сочи, че активният 1, 25-OH витамин D спира растежа на миомни клетки, взети от пациентки, подложени на хистеректомия. По-задълбочено проучване доказва антифибротичния ефект на витамина чрез редукция на индуцираната от TGF-ß3 експресия на ECM протеина.
През 2011 г. Шаран и колектив откриват, че витамин D спира растежа на фиброида на матката чрез потискане работата на PCNA протеина (proliferating cell nuclear antigen) и циклин-зависимата киназа 1, както и чрез блокиране експресията и дейността на catechol-O-methyltransferase.
Ин виво изследвания показват, че вит. D може да намали размера на миомата** при миши модели. Освен това прохормонът успешно регулира експресията и дейността на ензимите matrix metalloproteinases (MMP), които играят голяма роля при премоделирането на ЕСМ протеина.
Витамин D има изразено антиестрогенно и антипрогестеронно действие
През 2015 г. същият изследователски екип доказва, че витаминът сериозно намалява експресията на рецепторите на естроген и прогестерон, тоест има силно антиестрогенно и антипрогестеронно действие.
Друго проучване от 2018 г. пък сочи, че дефицитът на витамин D ускорява ДНК увреждането в миометриума, което е предпоставка за развитие на фиброид.
Интересен анализ на Али и колектив от 2019 г. разкрива нов механизъм, чрез който витамин D потиска предотвратява развитието на миома на матката – чрез таргетиране на различни мрежи, свързани с ДНК възстановяването.
Вит. D e по-ефективен при малки миоми
Разбира се, има данни и за ефекта от приема на витамина при хора. Италиански експерти например установяват, че той може да помогне на жени с малки миоми. През 2019 г. Хайхашеми и колектив провеждат 10-седмично изследване върху пациенти с фиброид на матката. Резултатите показват, че размерът на фиброидите им намалява значително в сравнение с участничките, приемали плацебо.
През 2020 г. екипът на Ардже стартира 12-седмично рандомизирано клинично изпитание***, в което доброволците приемат високи дози вит. D. Лечението не променя размера на лезиите, но спира по-нататъшния им растеж. В същото време обаче миомите на матката при жените от контролната група, приемала плацебо, продължават да се увеличават.
Витамин А и миома на матката
Витамин А е от ключово значение за диференцирането на клетките, генната експресия и имунитета. Това кара учените да поставят въпроса дали той не играе роля и за предотвратяване развитието на миома на матката. Техният интерес се заражда през далечната 1980 г.
Едно от проучванията, които потвърждават връзката между витамин А и фиброидите, е проведено от Мартин и колектив през 2011 г. То включва 887 жени на възраст 20-49 години и разкрива, че фиброидите се повлияват от различните дози витамин D, които те получават. Авторите заключават, че е възможно определени микронутриенти, включително витамин А, да ускоряват или пък спират растежа на миомата на матката в зависимост от нивата им в организма.
Друго изследване от 2011 г. на Уайз и колеги открива доказателства в подкрепа на връзката между витамин А, приет с храната, и честотата на образуване на миома на матката. Експертите проследяват 22 583 жени в пременопауза и стигат до интересно заключение, а именно, че вит. А наистина има пряка връзка с вероятността от миома, но ако е от животински произход. Този, който доброволките си набавят чрез плодовете и зеленчуците, не влияе на риска по никакъв начин.
>>> Полезни ефекти на витамин А
Потвърдена и възможна роля на витамините при развитието на миома на матката
Вит. A |
|
Вит. B3 |
|
Вит. C |
|
Вит. D |
|
Вит. E |
|
Вит. K |
|
Въпреки множеството изследвания, цитирани по-горе, представители от Американските центрове за лечение на фиброиди припомнят, че всяко женско тяло е различно и се повлиява различно от приеманите микронутриенти. Освен дефицитът на витамин D, рискови фактори за развитие на миома на матката са още възрастта, генетичната предразположеност и начинът на живот на жената.
Ако страдате от дефицит на витамин D, вероятността от миома (фиброид) е по-голяма. Вашият лекар може да ви препоръча да промените хранителните си навици, да започнете прием на добавки или да се излагате по-дълго време на слънчева светлина (в рамките на безопасното).
Според повечето здравни експерти дефицит на вит. D се наблюдава, когато стойността му е под 30 ng/mL. Средната стойност при жените с фиброид на матката е 23.3 ng/mL, което означава, че 85% от пациентките страдат от дефицит.
Учени изчисляват, че излагането на 10% от непокрита с дрехи кожа на слънце в продължение на 10-15 минути дневно се равнява на 1000 IU витамин D, което е достатъчно да задоволи нуждите на организма. |
Дори и да сте диагностицирани с миома на матката, имате различни алтернативи за лечение, като някои от тях не включват оперативното отстраняване на миомата. Разработена е минимално инвазивна процедура, която не изисква престой в болница, известна като емболизация на фиброид на матката (UFE). Тя води до свиване на образуванието и облекчава болезнените симптоми, което от своя страна подобрява качеството на живот.
Витамин D би могъл да се окаже евтино и безопасно средство както за превенция, така и за лечение на миома на матката. Експертите от Американските центрове за лечение на фиброиди настояват дефицитът на витамин D да се превърне в неделима част от лечението на пациентки с миома на матката.
Въпреки големия брой изследвания, които подкрепят ролята на витамин D в борбата с миомата на матката обаче, са нужни още мултидисциплинарни рандомизирани клинични проучвания с участието на плацебо групи, които да потвърдят резултатите от предклиничните и ограничените пилотни клинични изследвания. Освен това предстои да се определи безопасната и същевременно максимално ефективна дозировка.
* Sabry M., Halder S.K., Allah A.S., Roshdy E., Rajaratnam V., Al-Hendy A. Serum vitamin D3 level inversely correlates with uterine fibroid volume in different ethnic groups: A cross-sectional observational study. Int. J. Womens Health. 2013.
** Halder S.K., Sharan C., Al-Hendy A. 1,25-dihydroxyvitamin D3 treatment shrinks uterine leiomyoma tumors in the Eker rat model. Biol. Reprod. 2012.
*** Arjeh S., Darsareh F., Asl Z.A., Kutenaei M.A. Effect of oral consumption of vitamin D on uterine fibroids: A randomized clinical trial. Complement. Ther. Clin. Pract. 2020.
- Vitamins and Uterine Fibroids: Current Data on Pathophysiology and Possible Clinical Relevance: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7432695
- Does vitamin D deficiency cause fibroids?: https://www.usafibroidcenters.com/blog/vitamin-d-and-fibroids-does-vitamin-d-deficiency-cause-fibroids/
Коментари към Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката