Как да разпознаем пневмонията?
Пневмонията е инфекциозно заболяване, което засяга горните дихателни пътища и в частност въздушните торбички, наречени алвеоли. Алвеолите могат да се напълнят с гной или секрет, което да доведе до затруднено дишане и редица усложнения, което прави заболяването опасно за хора, попадащи в определени рискови групи. В днешната статия ще обсъдим основните му характеристики и как да го разпознаем. Може да прочетете и подробна информация за всички симптоми на пневмонията, както и съвети за облекчаването й.
Според какво варират симптомите на пневмония?
- Според вида
Пневмонията бива бактериална или небактериална, а симптомите при всеки вид на заболяването варират. При бактериална инфекция, която е най-често срещаният вид пневмония, симптомите са по-сериозни и обикновено се налага медицинска намеса. Те могат да се развият бързо и неочаквано. За разлика от тях, при вирусната (небактериална) пневмония, симптомите се развиват за няколко дни и се доближават до симптоматиката на типичния сезонен грип.
- Според възрастта
Разлика в симптомите се наблюдава и при различните възрастови групи. Например, при новородени бебета и малки деца, пневмонията може да протече без симптоми или да се появи кашлица, температура и отпадналост. При възрастни хора, особено такива със слаба имунна система или други заболявания, заболяването може да доведе до по-ниска от нормалната телесна температура или резки промени в настроението.
Какви са симптомите на заболяването?
Както уточнихме по-горе, симптомите на пневмония могат да варират според вида на заболяването, възрастта на заразения и придружаващи заболявания. Освен това, те могат да се проявят с различна сила и да останат незабелязани или да наложат спешна медицинска помощ. Най-често разпространените симптоми на пневмония са:
- Кашлица и недостиг на въздух/задух
- Отхрачване на секрет със зеленикав или жълт цвят (понякога кървав)
- Бързо и плитко дишане
- Висока температура, изпотяване, тръпки
- Посиняване на устните или пръстите
- Болка в гърдите, обикновено остра и пронизваща
- Загуба на апетит
- Липса на енергия и постоянна умора
- За малки деца: гадене и повръщане
- За възрастни хора: объркване и промяна в настроенията.
Кога да се консултираме с лекар?
Идва въпросът колко точно е сериозна инфекцията и кога да се консултираме с лекар. Трябва да се отбележи, че пневмонията е едно от най-опасните заболявания. Затова медицински лица съветват да не се бавим, ако имаме съмнения, че ние или наш познат е заразен. Трябва да се свържем или да посетим лекар още при първите симптоми и съмнения. Още по-важно е да реагираме бързо, ако попадаме в някоя от рисковите групи.
Кои са рисковите групи?
Когато говорим за заболявания, рисковите групи са групи от хора, които са в по-голям риск от заразяване, преболедуване и последващи усложнения. При пневмонията рисковите групи включват хора, които:
- Са над 65-годишна възраст
- Са деца на възраст под 2 години
- Имат придружаващо заболяване
- Имат отслабена имунна система
- Се лекуват с химиотерапия
- Приемат лекарства, които отслабват имунната система
- Страдат от сърдечна недостатъчност или хронични белодробни проблеми.
Как се диагностицира пневмонията?
Ако сте решили да посетите лекар, трябва да знаете какво ви очаква по време на посещението ви при него. Диагнозата невинаги може да се постави без допълнителни тестове и изследвания.
- Анамнеза
Както при всички останали прегледи, може да очаквате лекарят ви да попита за симптомите, които проявявате, кога са започнали, как са се развили във времето и други. Освен това, може да ви попита за възрастта, придружаващи заболявания или прием на лекарства, за да прецени дали попадате в една от рисковите групи. Въпроси, свързани със скорошни пътувания, контакт с животни или други заразени ще му помогнат да прецени вида на инфекцията.
- Физически преглед и допълнителни изследвания
Често физическият преглед включва преглед на гърлото и секретите и преслушване на белите ви дробове със стетоскоп. Лекарят ви може да назначи допълнителни тестове и изследвания като кръвни изследвания, рентгенова снимка на белите дробове, пулсоксиметрия и микробиологичното изследване на гърлен секрет. В случаи на хоспитализация или при хора с особено висок риск от усложнения, могат да бъдат назначени и други тестове.
- Съдържание от www.forlife.bg
Продукти свързани с ПРЕЗЕНТАЦИЯТА
ПРЕЗЕНТАЦИЯТА е свързана към
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Синапена лапа при кашлица и болка в ставите
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Пневмококи
- Елизабет I и болезненият край на нейния живот
- Пневмококова ваксина
- Лиственица-европейска
- Хранене при пневмония
Коментари към Как да разпознаем пневмонията?