Постбиотикът BIBIOTIC е нов клас продукт, който съдържа всички метаболити, произведени от подбрани чревни пробиотични бактерии
Акценти
Инж. Емил Велков e основател на компания „ЕКОКОМ Груп“ ООД. Компанията е създадена през 1996 година. Тя се занимава с разработване и внедряване на технологии, оборудване и заквасъчни култури за производство на различни млечни продукти. Разработени са десетки технологии и огромен асортимент оборудване и заквасъчни култури, които са внедрени на стотици млекопреработвателни предприятия в страната и чужбина. През 2012 г. компанията създава биопредприятие „AUTOBIOTIC“ в гр. Плевен за производство на закваски за произвеждане на пробиотични млечни продукти. През 2017 г. в биопредприятие „AUTOBIOTIC“ е създадена лабораторна и производствена база, снабдени с най-съвременно оборудване за разработка и производство на различни пробиотични продукти. През 2018 г. започва разработка на нов клас „биотичен“ продукт – станал известен с търговското наименование BIBIOTIC.
Кога започна всичко? И защо?
Всичко започна през 1996 година. Имахме мандра във Видинския край. Производството на млечни продукти е биотехнологичен процес, в който с помощта на различни млечнокисели бактерии се произвеждат различните млечни продукти. Процесът е колкото предсказуем, толкова и капризен. Капризен, защото бактериите, точно като хората са много капризни. Ако нещо не им харесва, спират да работят и съответния млечен продукт не се получава с желаното качество. И това е истинско предизвикателство. Да се научиш да създаваш на съответните бактерии подходящи условия за развитието им, да ги разбираш, да ги чувстваш, ако щете, дори да комуникираш с тях. И се влюбихме в технологиите за преработка на мляко. И в тези невидими с просто око живи същества, от които не само в млекопреработването, но и в природата зависи почти всичко.
Колко време отнемат клиничните изпитания за ефективността на пробиотиците върху здравето и какво показват те?
През 2015 г. решихме да разширим дейността си с производство на пробиотици за животните. Създадохме 3 различни многовидови пробиотика.Наехме професионален екип от 10-ина ветеринарни научни сътрудници, за да направим клинични изпитания за ефективността им, върху здравето и прираста на различни животни - прасета, пилета, кокошки, зайци, агнета, телета. Загубихме година и половина време и похарчихме много пари. И получихме абсолютно нулев резултат за ефективност.
Оказа се, че пробиотиците не оказват никакво влияние на животните. Забавното беше, че когато си зададохме въпроса „Защо?“, си отговорихме сами и то веднага. И отговорът беше гениално прост. Животните са еволюирали така, че никакви бактерии „отвън“, да не могат да просъществуват в организма им. В организма им се развиват само и единствено, собствените им бактерии.
Иначе просто нямаше да ги има. Например, всички знаем в какви условия живеят прасетата и какво ядат. И развалена храна, и замърсена с какво ли не храна, и загнила трева, които са пълни с вредни патогенни микроорганизми. А тревопасните, които ядат каква ли не трева? А кокошките, които кълват всичко попаднало им? Но не се разболяват и не получават разтройство. И са живи и здрави. Следователно, всички „чужди“ за тях бактерии се унищожават в организма им. Е, как тогава нашите пробиотици, които също са чужди за тях, ще заработят в организма им?
При хората, нещата са абсолютно аналогични. Вредните бактерии, които ние поемаме с необработените термично продукти, като плодове, зеленчуци, ядки, сурови или сурово - сушени риби и месни продукти и пр., също не ни разболяват. Т.е., те също не се развиват в организма ни. Хората също са еволюирали така, че никакви бактерии „отвън“, да не могат да просъществуват в организма им. В организма им, също се развиват само и единствено, собствените им бактерии.
Да, ако консумираме развалена храна, в която има много вредни микроорганизми, ще получим чревно разтройство. Но то не е от това, че вредните микроорганизми се развиват в организма ни, а от вредните токсични вещества, които са произвели в развалената храна. Тя затова е и развалена. Но след ден, два, три, разтройството ще изчезне, защото организма ще се детоксикира, а вредните микроорганизми, като чужди, ще се потискат и унищожават от имунната система и след ден, два – ще се изхвърлят от организма. Ако вредните микроорганизми се развиваха, разтройството никога няма да премине, защото развивайки се, те постоянно ще произвеждат токсични вещества и организмът не ще може да се детоксикира. Следователно, те не се развиват в организма ни. Е, ако вредните не могат да се развиват в организма ни, как тогава чуждите, дори и полезни пробиотични бактерии ще се развиват в него?
2018 година вие стигате до разработка на постбиотик. Какво е постбиотик и каква е разликата от пробиотика?
Всички сме чували за чревната микробиота и милиардите полезни бактерии в нея. Но не всички знаем, какво тези полезни бактерии правят в организма ни и как ни помагат. Отговорът е, че нашите полезни бактерии, разграждат в червата ни неразградените от нашите ензими хранителни вещества, превръщайки ги в други вещества, наречени метаболити. Те имат собствени ензими за това. С някои от тези метаболити те се «хранят», с други – комуникират помежду си, с трети – защитават популацията си от другите чревни бактерии, а останалите предоставят на нас, като отплата за подслона, храната и топлината. И това е основната им функция. Да произвеждат метаболити. И именно тези метаболити, а не самите бактерии, принасят ползи както за тях, така и за организма като цяло. Метаболитите са различни изключително ценни биологично активни вещества, без които не можем да съществуваме, както без вода, въздух и гравитация.
Задачата на пробиотиците е същата. Пробиотичните бактерии съдържащи се в пробиотиците, попадайки в благоприятните условия в червата ни, трябва да произвеждат метаболити, с които както да увеличават и защитават популацията си, така и да допринасят за благополучието на подслонилия ги организъм. |
За да се развиват и произвеждат метаболити обаче, те трябва да се заселят в червата ни. И не където и да е, а в биофилма, който е разположен върху лигавицата на епитела и където живеят нашите собствени бактерии. Друго място, където могат да се заселят, просто няма. Биофилмът покрива изцяло червата ни отвътре. Но нашата собствена (резидентна) микробиота и местна имунна система, не допускат каквито и да било чужди микроорганизми в него. Няма как да бъде другояче. Иначе, в биофилма биха се заселили всякакви вредни и какви ли още не микроорганизми, които ще нарушават постоянно баланса на чревната ни екосистема. И съдбата на приеманите пробиотици е като на всички чужди микроорганизми – да преминат транзитно през лумена на червата ни и естествено да се изхвърлят от организма ни. Обикновено в течение на 1-2 дни. Освен това, нашата имунна система разпознава всички чужди микроорганизми и целият ни организъм, с всичките си механизми започва борба срещу тях. Като при трансплантация на донорни органи и тъкани. В резултат, на голяма част от тях ще се потисне развитието, а друга част ще се унищожи.
Малкото останали пробиотични бактерии, които успеят да преминат активни през чревния ни тракт и за краткото време на транзитното си преминаване, не могат да произведат достатъчното количество метаболити, необходими за допринасяне на съществени ползи на организма. И ефекта върху здравето от тях, ще бъде минимален, или въобще няма да го има.
И за да се отстранят недостатъците на пробиотиците, възникна идеята да предоставим на организма директно произведените от пробиотичните бактерии метаболити. Само, че произведени извън организма, в идеални производствени условия, в оптимални хранителни среди и без борба, с каквато и да е имунна система и разни други бактерии.
Така се появи постбиотикът BIBIOTIC
BIBIOTIC съдържа всички метаболити, които пробиотичните бактерии на пробиотиците би трябвало да произведат в чревния ни тракт, ако можеха да го колонизират и развиват в него.
Освен това, той съдържа и инактивираните (умишлено умъртвени) клетки на пробиотичните бактерии, наричани още лизати, както и техните структурни компоненти (клетъчни частици, частици от клетъчни стени и клетъчни биопродукти). Те представляват много различни биологично активни вещества, като ДНК, РНК, ензими, биосурфактанти, тейхоеви киселини, пептидогликани, полизахариди и пр., които също оказват съществена полза за здравето.
BIBIOTIC е 100% натурален и естествено създаден от чревни пробиотични щамове продукт. Той отговаря на всички условия за ефективен постбиотик. В него няма консерванти и синтетични вещества. Създаден е без използване на генно модифицирани организми. Освен това, BIBIOTIC е концентриран продукт, което в пъти подобрява ефективността му. Той е в течна, а не суха форма, за по-правилното му разпределение по повърхностите на организма и по-лесното му усвояване. |
Колко време отне разработването и усъвършенстването му? Какви тестове се правят във вашата лаборатория, за да се стигне до качествен продукт?
Около година ни трябваше, за да отработим технологията, но повече от 3 години ни трябваха, за да усъвършенстваме продукта и го направим действително работещ. Основният проблем беше, че продукта е нов, иновативен и без аналог. Без практически опит и дори теоретически познания за производството му. Всичко се правеше на принципа проба-грешка. Беше трудно, но от друга страна – истинско предизвикателство. За това, когато се появиха първите положителни резултати, удовлетворението бе неописуемо.
Що се отнася до провеждането на различни анализи, необходими както за определяне, така и за подобряване качеството на продукта, то използваме не само нашата, но и много странични лаборатории. Продукта съдържа стотици биоактивни вещества и е нереално една лаборатория да се справи сама. Правим постоянно десетки анализи. И за съдържание на органични киселини, ензими, витамини, бактериоцини, аминокиселини, пептиди, монозахариди, екзополизахариди, пептидогликани, водороден пероксид и какво ли още не.
Какви са процесите за получаване на постбиотик и какво съдържа?
Постбиотикът се произвежда в специални биореакторни установки, където култивираме отбрани чревни пробиотични щамове, в специално подготвени хранителни среди, съдържащи всички необходими за развитието им хранителни вещества. В биореакторните установки се поддържат оптималните за популацията на бактериите условия, като температура, безкислородна среда, определена концентрация на въглероден диоксид, честота на разбъркване и пр. Там, използвайки различни технологични техники и тактики, ние ги заставяме да произведат, както максималното възможно разнообразни, така и максимално възможното количество метаболити. Например, определено време ги подхранваме, определено време ги държим гладни, определено време ги стресираме, определено време ги презаселваме и т.н. Така в различните условия, те произвеждат различни ценни метаболити. И колкото са по-различни и повече метаболитите, толкова по-ефективен е постбиотикът.
След като произведат всички възможни метаболити, метаболитите концентрираме, а пробиотичните бактерии – инактивираме, т.е. умъртвяваме. Като живи, пробиотичните бактерии няма да допринесат ползи за организма, защото както вече се отбеляза, като чужди за организма, те не могат да го колонизират и развиват в него. Но инактивирани, те ще предоставят на организма техни клетъчни частици, частици от клетъчните им стени и клетъчните им биопродукти, които също са изключително ценни за него метаболити. Те представляват много различни биологично активни вещества, като ДНК, РНК, ензими, цитоплазматични протеини, биосурфактанти, тейхоеви киселини, пептидогликани, полизахариди и пр.
Постбиотикът BIBIOTIC съдържа всички метаболити, произведени от подбрани чревни пробиотични бактерии, както и техните инактивирани клетки, частици и биопродукти от тях. Постбиотиците не съдържат живи микроорганизми. |
Какви са ползите от използването на постбиотика и как действа?
Постбиотикът BIBIOTIC действа директно, като снабдява организма с всички ценни вещества, които в идеални условия би трябвало да произведат неговите собствени пробиотични бактерии. Както и всички ценни вещества, които се намират в самите бактерии.
А по повод ползите от постбиотиците, през 2021 г. Международната научна асоциация по пробиотици и пребиотици (ISAPP) постулира, т.е. приема за аксиоми пет механизма на действие на ефективните постбиотици:
- модулиране на резидентната микробиота
- подобряване на функциите на епителната бариера
- модулиране на локални и системни имунни отговори
- модулиране на системните метаболитни реакции
- взаимодействат с нервната система.
И това е голямо научно признание за ползите от постбиотика.
Постбиотик за деца и възрастни – какво повлияват? Кога трябва да се използва? Колко време и каква е дозировката?
Дозировката и времето на прием може да варира в зависимост от проблема и състоянието на човека. BIBIOTIC се приема по един флакон сутрин и вечер минимум 10 дни, а профилактично – по един флакон сутрин също минимум 10 дни. Желателно на гладно.
- Постбиотикът е мощен имуномодулатор. И може би това е едно от най-ценните му качества, особено при компрометирана имунна система.
- Постбиотикът подобрява функциите на епителната бариера и така предотвратява интоксикацията на организма, подпомага детоксикирането му, коригира собствената микробиота и регулира имунната система. Например, при дерматологични проблеми, като акне и атопичен дерматит показва много добри резултати като съпътстваща терапия.
- При хранителна непоносимост, постбиотикът ще снабди организма с недостигащите ензими, които организмът сам не може да произведе, но са необходими за разграждането на съответните хранителни вещества. Например при лактозна непоносимост. BIBIOTIC ще снабди организма с ензима лактаза, който ще помогне за разграждане на лактозата и преодоляване на лактозната непоносимост.
- Постбиотикът ще благоприятства разрешаването на храносмилателни проблеми, като коремен дискомфорт, подуване, тежест, разстройство и пр., тъй като спомага чревния метаболизъм и микробиота и подпомага разграждането и усвояването на веществата. Отзивите при използването му при подуване, вечния проблем при жените, са изключително позитивни.
- При гастроентерологични проблеми, постбиотикът ще подпомогне за разрешаването им, като въведе ред във функционирането на чревната екосистема и имунитет и допринесе за въстановяване на чревната лигавица и епител. Вече имаме наблюдения за ползата от употребата му му при по-сериозни гастроентерологични заболявания, като дивертиколит и улцерозен колит.
Използването на постбиотик профилактично, ще допринесе за благосъстоянието на собствената микробиота, правилното функциониране на чревния тракт, поддържането на имунната система на правилното ниво и подобряване на психическото състояние, както и ще предотврати появяването на много нежелани процеси в организма.
Знаем, че при употребата на антибиотик трябва да се пие и пробиотик. Това все още ли е препоръчително?
Мога да кажа, че е не просто препоръчително, а задължително.
Антибиотиците са необходими за борба с бактериалните инфекции. Без тях трудно бихме се справили с унищожаването на вредните бактерии. Но наред с унищожаването на вредните, антибиотикът унищожава и полезните бактерии. Така се нарушава баланса на чревната микробиота. Това води до намаляване на произвежданите от полезните бактерии ценни за здравето биоактивни вещества. И се появяват чревни състояния, като антибиотик-асоциирана диария, коремен дискомфорт, метеоризъм, тежест и пр. Освен това се нарушава правилното храносмилане и усвояване на веществата. Отслабва имунната система и организмът става податлив за развитие на други заболявания.
Какво е усвояването му от организма? Има ли изисквания за съхранението му?
Всички съставки в BIBIOTIC са разградени до напълно усвояеми за организма и чревната микробиота вещества. Поради това, се усвоява напълно и много бързо.
Няма специални изисквания. Съхранява се на стайна температура. Трайността му при стайна температура е 2 години.
Здравето е най-ценното нещо в живота на човека. Не отлагайте за „после“. Грижете се своевременно за него, особено профилактично. BIBIOTIC ще допринесе за благосъстоянието на собствената микробиота, правилното функциониране на чревния тракт и поддържането на имунната система на правилното ниво, както и ще предотврати появяването на много нежелани процеси в организма.
Представяне на Бибиотик в предаването "Очи в очи"- видео
Публикация с рекламно-информационен характер от екипа на bibiotic.bg. Използвани са материали от предаването "Очи в очи".
Коментари към Постбиотикът BIBIOTIC е нов клас продукт, който съдържа всички метаболити, произведени от подбрани чревни пробиотични бактерии
Профил
Здравейте, BIBIOTIC е хранителна добавка и може да допълни вече провежданото лечение. Бихме Ви препоръчали консултация с лекуващия лекар, за да може да отговори в подробности на всички Ваши въпроси спрямо специфичното заболяване.
Елена
Трябва ли да се съхранява в хладилник?
Здравейте, BIBIOTIC не изисква съхранение в хладилник/специален термичен режим.
Трябва ли да се съхранява в хладилник?