Приоритизиране на пациенти с висок риск от рак на гърдата при ограничен достъп до мамографско изследване
Кризата с COVID-19 създаде много проблеми за обществото, но и позволи на учените да разгърнат потенциала си в търсене на нови методи за лечение и спасяване на човешки животи. Изследване, публикувано в списание „JAMA Network Open“ на 25.03.2021 г., препоръчва да се промени начинът, по който се определя спешността и необходимостта от извършване на мамографски преглед по време на извънредна обстановка с ограничени здравни ресурси, както е в момента заради пандемията.
Проучването е под ръководството на Диана Мильорети, професор и ръководител на направлението по биостатистика към катедрата по обществено здраве на Калифорнийския университет.
Екипът на Мильорети обхваща около 900 000 души и анализира почти 2 милиона мамографски снимки от периода 2014 г. – 2019 г., направени в повече от 90 рентгенови отделения, като данните са от националния регистър на Сдружението за контрол на рака на гърдата. Според учените използваният алгоритъм, който изчислява риска въз основа на клинични показатели, специфични оплаквания, история на предишни онкологични заболявания на гърдата и възраст помага за ефективното диагностициране рака на гърдата.
Приоритет на пациентите с висок риск от рак на гърдата след извършено мамографско изследване
Резултатите от изследването разкриват, че 12% мамографските снимки, които предупреждават за много висок или висок риск от рак на гърдата, постигат точност при 55% от пациентите, диагностицирани на по-късен етап със сериозното заболяване. 44% от мамографските снимки, според които рискът от развитие на болестта е много нисък, съответстват на едва 13% от потвърдените случаи на рак на гърдата.
Според Мильорети това означава, че класифицирането на пациентите според степента на риск, особено по време на ограничени ресурси в болниците, е изключително ефективно, тъй като с малък брой мамографски изследвания може да се открият максимален брой случаи на болни пациенти. Експертът пояснява, че подходът, който не се базира на възможните рискове, е много по-неефективен.
Разпределението на пациентите според степента на риск (триаж) – средство за справяне с натоварването по време на криза
COVID-19 разклати сериозно здравните системи по целия свят, което неминуемо даде отражение и върху скрининга за рак на гърдата, наблюдението на рисковите пациенти и използването на диагностични методи. За да спазят забраната за напускане на дома в началото на пандемията, рентгеновите отделения отмениха, или най-малкото намалиха, манипулации, които не са спешни, включително прегледите за рак на гърдата. По-малкият брой пациенти, подложени на скрининг и рентгеново изследване, доведе до намаляване и на поставените диагнози.
Проф. Мильорети допълва още: „Няма значение дали става въпрос за коронавирус и свързаните с него локдауни, за кибератаки или природни бедствия като горски пожари например. Ние демонстрирахме начин, който да помогне за справяне с всякакъв вид кризи, без да се възпрепятства възможността за навременно диагностициране на жените с рак на гърдата.“
Експертите съветват хората да не пропускат рутинни прегледи или изследвания, водени от страха си от заразяване с коронавирус. Те трябва да продължават да следят здравословното си състояние. |
Професорът по рентгенология от медицинското училище към Вашингтонския университет и старши автор на проучването Кристоф Лий подчертава, че е много важно всеки човек да посети незабавно специалист, ако открие нова бучка в гърдата или промяна във вече съществуващо образувание. Лекарят ще назначи рентгенова снимка, ако такава скоро не е правена. Той уверява, че все повече здравни работници са ваксинирани, а болничните заведения спазват изключително строги мерки за безопасност и дезинфекция, за да предпазят пациентите от COVID-19.
Ваксинация срещу коронавирус и мамографско изследване
Препоръчва се мамографското изследване да се прави минимум 30 дни след поставяне на ваксина срещу коронавирус, тъй като съществува известен риск от временно възпаление на лимфните възли.
Разбира се, няма съмнение, че при поява на нови симптоми, жените трябва да се свържат с личния си лекар и да им бъде направена рентгенова снимка.
Работата на екипа е подкрепена от Сдружението за контрол на рака на гърдата и е финансирана от Националния център за ракови заболявания, Агенцията за проучвания, свързани със здравните грижи и онкологичния център към университета във Върмонт.
newswise.com/articles/catching-more-breast-cancers-when-mammograms-are-limited
Снимка: freepik.com
- Мамографията в САЩ вече ще дава информация на жените и за плътността на гърдите
- Онлайн калкулатор е помогнал за откриването на рака на гърдата при актрисата Оливия Мън
- FDA изисква мамографските доклади да включват информация за плътността на гърдите
- На 1 октомври 2019-а НДК ще бъде осветен в розово – цветът на битката срещу рака на гърдата
Коментари към Приоритизиране на пациенти с висок риск от рак на гърдата при ограничен достъп до мамографско изследване