Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини СЗО: Здравословният живот намалява риска от деменция

СЗО: Здравословният живот намалява риска от деменция

от 16 май 2019г., обновено на 30 май 2019г.
СЗО: Здравословният живот намалява риска от деменция - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Световната здравна организация представи нови насоки, свързани с възможността да бъде намален рискът от деменция. Това не е случайно, защото в последните години се наблюдава увеличение на заболяването, а според генералния директор на СЗО Тедрос Гебрейесус през следващите 30 години се очаква броят на хората с деменция да се утрои.

„Трябва да направим всичко възможно, за да намалим риска от деменция. За изготвянето на тези указания бяха събрани множество научни доказателства, които потвърждават онова, което подозираме. Всичко, което е добро за сърцето, е добро и за мозъка ни“, заяви д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.

Данните показват ясно, че деменцията е скоростно нарастващ обществен и здравен проблем, засягащ близо 50 000 000 души в света. Новите случаи на година са 10 000 000. Когато към това се прибави, че тя е в основата за увреждания и зависимост сред възрастните и е от огромна икономическа тежест, става ясно, че насоките на СЗО са навременни.

Основната цел на указанията е да се покаже какво може да бъде направено, за да се предотврати когнитивният упадък.

Експертите на организацията посочват, че насоките ще бъдат полезни за правителствата, политиците и съсловните организации, защото чрез тях те ще бъдат в състояние да разработят политики и програми, които да насърчат здравословния начин на живот.

здравословният начин на живот предпазва от деменция

Здравословният живот е предпазният клапан пред деменцията. Хората могат да намалят риска като правят редовно физически упражнения, не пушат, избягват прекомерната употреба на алкохол, контролират теглото си, придържат се към здравословен хранителен режим, поддържат нормални кръвно, холестерол и нива на кръвна захар.

Всичко това е част от глобалния план за действие на СЗО, насочен към борбата със заболяването. Освен здравословния живот, другите области, които са важни, за да се противодейства, са подобряване на диагностицирането, лечението и грижите, подкрепа за научните изследвания и иновациите, но и за болногледачите, които се грижат за болните.

Други ключови препоръки са страните да създадат национални политики и планове, чрез които да се справят с предизвикателството. Д-р Девора Кестъл, която е директор на отдела за психично здраве в СЗО, е категорична, че съществен елемент от всеки национален план е подкрепата за болногледачите.

„Много често това са хора от семейството, на които се налага да променят своя професионален и личен живот, за да се грижат за близките си. Затова и създадохме онлайн програмата за обучение „iSupport“. Тя предоставя съвети за грижите, за справянето с промените в поведението и за това как гледащият да полага грижи за собственото си здраве“, каза д-р Кестъл.

В момента онлайн програмата се използва в осем страни.

Редактор: Гергана Караилиева
Източник: who.int
Снимка: health.harvard.edu

Още по темата:
  • СЗО одобри предварително ваксината nOPV2 срещу полиомиелит СЗО одобри предварително ваксината nOPV2 срещу полиомиелит
  • Вирусният хепатит отнема на ден живота на 3500 души в света Вирусният хепатит отнема на ден живота на 3500 души в света
  • СЗО: Да победим проказата и да сложим край на стигмата за нея СЗО: Да победим проказата и да сложим край на стигмата за нея
  • Опасност: До 2030 г. в света ще има недостиг от 11 милиона здравни работници Опасност: До 2030 г. в света ще има недостиг от 11 милиона здравни работници
5.0/5 1 оценка

Коментари към СЗО: Здравословният живот намалява риска от деменция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте СЗО: Здравословният живот намалява риска от деменция
    www.framar.bg 
    на 15 March 2026 в 00:40
    Коментирайте "СЗО: Здравословният живот намалява риска от деменция"

НОВИНАТА е свързана към

  • Грижа за болен с деменция - съвети и препоръки
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Откриха нов фактор, който намалява риска от деменция
  • F01 Съдова деменция
  • Създадоха тест, който открива признаци на Алцхаймер до 10 години по-рано
  • Ваксина срещу херпес зостер намалява с 20% риска от деменция
  • F03 Деменция, неуточнена
  • Фронтотемпорална деменция
  • Алтернативно лечение на деменция
  • Откриха защо хората с фронтотемпорална деменция не изпитват емпатия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Над 80 милиона американци търпят лишения, за да си позволят здравни грижиНад 80 милиона американци търпят лишения, за да си позволят здравни грижи

Над 80 милиона американци търпят лишения, за да си позволят здравни грижи

от 13 март 2026г.Прочети повече
Какво е соматично заболяване?Какво е соматично заболяване?

Какво е соматично заболяване?

от 13 март 2026г.Прочети повече
Смъртността от рак във Великобритания достига рекордно ниски ниваСмъртността от рак във Великобритания достига рекордно ниски нива

Смъртността от рак във Великобритания достига рекордно ниски нива

от 12 март 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 33 дни, 13 часа и 43 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 42 дни, 10 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Лечение в Турция - на какво мнение сте?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АВЕНТ ШИШЕ НАТУРАЛ RESPONSE 260мл БИБЕРОН 3-6м

АВЕНТ ПОМПА ЕЛ.ЗА КЪРМА ADVANCED 1869

КО - ДИРОТОН таблетки 20 мг / 12.5 мг * 30

КАНДЕСТАР Н таблетки 16 мг/12.5 мг * 30 ЕКОФАРМ

ВИШИ-DERCOS-Ш-Н ЕНЕРГИЗИРАЩ 400мл ПЪЛНИТЕЛ 902823

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Лекарство елиминира нуждата от операция при херния

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 17:16:49

ПРАЗУГРЕЛ таблетки 10 мг * 30 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 16:22:46

ЗАФРИЛА таблетки 2 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 16:21:39

БЕТАДИН 200 мг песари * 14 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 16:20:45

ПРАЗУГРЕЛ таблетки 10 мг * 30 ТЕВА

Коментар на: Николай Миленин от 13 март 2026г. в 15:54:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival