Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини В половината от болниците в света липсва елементарна хигиена, което поставя в сериозен риск близо 4 милиарда души

В половината от болниците в света липсва елементарна хигиена, което поставя в сериозен риск близо 4 милиарда души

от 31 авг 2022г.
Редактор: Гергана Караилиева
В половината от болниците в света липсва елементарна хигиена, което поставя в сериозен риск близо 4 милиарда души - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Половината от лечебните заведения в света не разполагат с основни продукти за поддържане на хигиена, констатира доклад на Програмата за съвместен мониторинг на Световната здравна организация (СЗО) и УНИЦЕФ. Това повишава сериозно риска от разпространението на инфекции и болести за почти 4 милиарда души.

Докладът

Картината, която очертава докладът, е изключително тревожна. Половината от здравните заведения не разполагат с вода, сапун и дезинфектанти както в кабинетите и болничните стаи, така и в тоалетните. Така близо 4 милиарда души са изложени на риск от инфекции. Още по-страшно е, че 688 000 000 от тях получават медицинска грижа на места, където не съществуват санитарни услуги.

„Напредъкът в здравните заведения по отношение на хигиената“ е заглавието на настоящия доклад, в който се поставя акцент върху хигиенните услуги и превенцията и контрола на инфекциите.

хигиена

Изводите от доклада показват тревожна картина, свързана с хигиената в болници и клиники по света. Едва 51% от лечебните заведения разполагат с хигиенно оборудване и с условия, позволяващи миенето на ръцете с вода и сапун в тоалетните. За сметка на това само 68% имат хигиенно оборудване в болничните стаи и местата за преглед. 65% разполагат с вода и сапун в тоалетните. Стряскащо звучи, че всяко едно от 11 здравни заведения в света не разполага с нищо, тоест няма вода, сапун, дезинфектанти, няма тоалетни и мивки, нито възможности за безопасно третиране на медицинските отпадъци.

„Болници и клиники, които не разполагат с чиста вода и основни хигиенни и санитарни услуги представляват потенциален смъртоносен капан за всички, но особено за бременните, новородените и децата. Всяка година близо 670 000 новородени умират от сепсис. Това е светотатство! Особено като се има предвид, че тези смъртни случаи могат да бъдат предотвратени“, категорична е Кели Ан Нейлър, директор в УНИЦЕФ по въпросите на хигиената, климата, околната среда и намаляването на риска от бедствия.

Истинско здравно заведение не може да съществува, ако няма достъп до хигиенни и здравни услуги, посочват авторите на доклада. В документа се подчертава, че замърсените ръце и околната среда играят важна роля за предаването на патогени в болниците и за разпространението на антимикробната резистентност.

Инициативите в световен мащаб, фокусирани върху по-добрия достъп до възможности да се мият ръцете със сапун и вода и да се обеззаразяват помещенията в здравните заведения, представлява крайъгълния камък на програмите за превенция и контрол на инфекциите. Те играят важна роля за предоставянето на качествени медицински грижи и са гаранция за безопасно раждане.

Констатациите

Докладът установява, че по отношение на хигиенните и санитарни условия в света съществуват дълбоки различия и те са разпределени неравномерно.

Най-тежка е ситуацията в Субсахарска Африка, където в 73% от здравните заведения имат продукти за дезинфекция на ръцете и сапун, имат и вода, която обаче се разлива от туби. Едва в 37% има мивки и вода в тоалетните.

хигиена
В най-слабо развитите страни само 53% от болниците и клиниките имат пряк достъп до източник на безопасна вода. В глобален мащаб такъв достъп имат 78%. Събраните данни показват още, че големите болници се справят много по-добре от малките лечебни центрове. В същото време достъпът до вода в Източна и Югоизточна Азия е много по-висок – 90%.

От държавите, за които има конкретни данни, едно от десет здравни заведения няма санитарни услуги. В районите на Латинска Америка, Карибите, Източна и Югоизточна Азия процентът е най-нисък – 3%, докато най-висок – 22% е в Субсахарска Африка.

Много са лечебните заведения, които не притежават основна система за почистване на помещенията си и безопасна система за сортиране и изхвърляне на медицински отпадъци.

хигиена

„Хигиенните съоръжения и практики във всички видове здравни заведения не подлежат на обсъждане. Подобряването на този вид условия има съществено значение както за качеството на медицинските услуги и здравето на пациентите, така и за превенцията, но и готовността при пандемия. Да се гарантира хигиената според определените стандарти не е възможно, ако не бъдат увеличени инвестициите, насочени към достъп до питейна вода, чисти тоалетни и безопасно третиране на медицинските отпадъци“, заявява д-р Мария Нейра, директор на отдела „Околна среда, изменение на климата и здраве“ в СЗО.

По време на Световната здравна асамблея през 2019-а държавите поемат ангажимент да работят активно за по-доброто водоснабдяване и хигиена в здравните заведения. Сега от СЗО и УНИЦЕФ призовават страните да удвоят усилията са за спазването на този ангажимент.

И още за доклада и неговата история

Докладът е представен в рамките на Световната седмица на водата, която се провежда от 23 август до 1 септември 2022 г. в Стокхолм, Швеция. Тази година форумът търси нови начини за справяне с най-големите предизвикателства през човечеството, сред които са здравето, продоволствената сигурност, технологиите, биоразнообразието и климатът.

СЗО и УНИЦЕФ публикуват на всеки две години актуални данни за напредъка по отношение на хигиената в домакинствата, училищата и здравеопазването. Това става чрез Програмата за съвместен мониторинг на водоснабдяване, канализация и хигиена на двете организации

Настоящият документ е в отговор и на отправения още през март 2018 г. призив от генералния секретар на ООН за по-добра хигиена във всички здравни заведения, защото те са инструментите, чрез които да се намалят заболяванията.

>>> Едно от четири здравни заведения в света няма основни водоснабдителни услуги 

Без основни хигиенни и здравни услуги болниците ще бъдат причина за повече инфекции, по-дълъг престой на болните и, за съжаление, повече смъртни случаи. Световната здравна асамблея отговори на този призив с резолюция от май 2019 г., с която призова страните да извършат пълна оценка на хигиенните и санитарни условия в здравните заведения и да предприемат действия за подобряването им.

С резолюция от май 2022 г. Световната здравна асамблея призовава СЗО да изготви глобална стратегия за превенция и контрол на инфекциите.

СЗО и УНИЦЕФ са категорични, че постигането на универсален достъп до вода, канализация и хигиена в здравните заведения изисква преди всичко политическа воля и силно лидерство и на национално, но и на местно ниво като към това се добавят още и директорите на здравните заведения. Например, посочват от двете организации, универсалните основни услуги за хигиена могат да се осъществят до 2030 г. за по-малко от 10 милиарда долара в 46 от най-бедните държави в света.

Източник:
  • https://www.unicef.fr/
  • https://impactotic.co/
Още по темата:
  • България е на 102 място по качество на здравните услуги според доклад на СЗО България е на 102 място по качество на здравните услуги според доклад на СЗО
  • СЗО публикува първия световен доклад за зрението СЗО публикува първия световен доклад за зрението
  • Индия спря производството на сиропи за кашлица, които може да са причина за смъртта на 66 деца в Гамбия Индия спря производството на сиропи за кашлица, които може да са причина за смъртта на 66 деца в Гамбия
  • СЗО открои десет здравни проблема, върху които трябва да се насочат усилията през 2021 г. СЗО открои десет здравни проблема, върху които трябва да се насочат усилията през 2021 г.
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ТЕНА ШАПКА С МЕК ШАМПОАН И БАЛСАМ БЕЗ ИЗПЛАКВАНЕ * 1
13.50лв.

ТЕНА ШАПКА С МЕК ШАМПОАН И БАЛСАМ БЕЗ ИЗПЛАКВАНЕ * 1

ЛИЧНОСТНИ РЕГУЛАТИВНИ ПРОЦЕСИ В БОЛНИЧНА СРЕДА. ОСНОВНИ НАПРАВЛЕНИЯ В ПСИХОЛОГИЧНАТА ПОМОЩ - ИВАН АЛЕКСАНДРОВ
12.00лв.

ЛИЧНОСТНИ РЕГУЛАТИВНИ ПРОЦЕСИ В БОЛНИЧНА СРЕДА. ОСНОВНИ НАПРАВЛЕНИЯ В ПСИХОЛОГИЧНАТА ПОМОЩ - ИВАН АЛЕКСАНДРОВ

НИТРИЛНИ РЪКАВИЦИ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА АЛДЕНА M * 100
23.00лв.

НИТРИЛНИ РЪКАВИЦИ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА АЛДЕНА M * 100

НИТРИЛНИ РЪКАВИЦИ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА АЛДЕНА L * 100
27.00лв.

НИТРИЛНИ РЪКАВИЦИ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА АЛДЕНА L * 100

НИТРИЛНИ РЪКАВИЦИ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА АЛДЕНА XL * 100
23.00лв.

НИТРИЛНИ РЪКАВИЦИ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА АЛДЕНА XL * 100

НИТРИЛНИ ХИРУРГИЧНИ РЪКАВИЦИ БЕЗ ТАЛК  * 100
23.00лв.

НИТРИЛНИ ХИРУРГИЧНИ РЪКАВИЦИ БЕЗ ТАЛК * 100

Коментари към В половината от болниците в света липсва елементарна хигиена, което поставя в сериозен риск близо 4 милиарда души

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте В половината от болниците в света липсва елементарна хигиена, което поставя в сериозен риск близо 4 милиарда души
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 01:50
    Коментирайте "В половината от болниците в света липсва елементарна хигиена, което поставя в сериозен риск близо 4 милиарда души"

НОВИНАТА е свързана към

  • Очна болница "Д-р Тасков" ООД, гр. Търговище
  • Специализирана болница за рехабилитация - Несебър, гр. Несебър
  • Хоспитализация
  • Специализирана болница за рехабилитация - Бургаски минерални бани ЕАД, гр. Бургас
  • Убийци на удоволствието по време на секс
  • Болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация към МВР - филиал Банкя
  • Болница "Тракия" - Парк, гр. Стара Загора
  • УМБАЛ "Д-р Георги Странски" ЕАД, гр. Плевен
  • ХИГИЕНА НА ХРАНЕНЕТО
  • МБАЛ "Света Параскева" ООД, гр. Плевен
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Имам ли риск от тромби, ако непрекъснато лежа. Инвалид съм!

преди 1866 дни, 6 часа и 31 мин.

Съжителство преди брак - риск или укрепване на връзката?

преди 2275 дни, 15 часа и 24 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 3 дни, 4 часа и 55 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 3 дни, 5 часа и 6 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 3 дни, 5 часа и 13 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 3 дни, 5 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОСТРОВИТ ТРОЕН ЖЕН ШЕН КОМПЛЕКС капсули * 90

ОСТРОВИТ ВИТАМИН B12 таблетки * 200

ОСТРОВИТ ВИТАМИН D3 + К2 MK-7 30 мл

ОСТРОВИТ ПРОТЕИНОВ БАР ВАНИЛИЯ 60 г

ОСТРОВИТ ПРОТЕИНОВ БАР ШОКОЛАД 60 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОКЛИН МУЛТИ ГИН ЛУБРИКЕЪР 30 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 май 2025г. в 16:40:58

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 май 2025г. в 14:06:23

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 май 2025г. в 14:06:09

БИОКЛИН МУЛТИ ГИН ЛУБРИКЕЪР 30 мл

Коментар на: К. от 14 май 2025г. в 14:04:00

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Христова от 14 май 2025г. в 13:53:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival