В половината от болниците в света липсва елементарна хигиена, което поставя в сериозен риск близо 4 милиарда души
Половината от лечебните заведения в света не разполагат с основни продукти за поддържане на хигиена, констатира доклад на Програмата за съвместен мониторинг на Световната здравна организация (СЗО) и УНИЦЕФ. Това повишава сериозно риска от разпространението на инфекции и болести за почти 4 милиарда души.
Докладът
Картината, която очертава докладът, е изключително тревожна. Половината от здравните заведения не разполагат с вода, сапун и дезинфектанти както в кабинетите и болничните стаи, така и в тоалетните. Така близо 4 милиарда души са изложени на риск от инфекции. Още по-страшно е, че 688 000 000 от тях получават медицинска грижа на места, където не съществуват санитарни услуги.
„Напредъкът в здравните заведения по отношение на хигиената“ е заглавието на настоящия доклад, в който се поставя акцент върху хигиенните услуги и превенцията и контрола на инфекциите.
Изводите от доклада показват тревожна картина, свързана с хигиената в болници и клиники по света. Едва 51% от лечебните заведения разполагат с хигиенно оборудване и с условия, позволяващи миенето на ръцете с вода и сапун в тоалетните. За сметка на това само 68% имат хигиенно оборудване в болничните стаи и местата за преглед. 65% разполагат с вода и сапун в тоалетните. Стряскащо звучи, че всяко едно от 11 здравни заведения в света не разполага с нищо, тоест няма вода, сапун, дезинфектанти, няма тоалетни и мивки, нито възможности за безопасно третиране на медицинските отпадъци.
„Болници и клиники, които не разполагат с чиста вода и основни хигиенни и санитарни услуги представляват потенциален смъртоносен капан за всички, но особено за бременните, новородените и децата. Всяка година близо 670 000 новородени умират от сепсис. Това е светотатство! Особено като се има предвид, че тези смъртни случаи могат да бъдат предотвратени“, категорична е Кели Ан Нейлър, директор в УНИЦЕФ по въпросите на хигиената, климата, околната среда и намаляването на риска от бедствия.
Истинско здравно заведение не може да съществува, ако няма достъп до хигиенни и здравни услуги, посочват авторите на доклада. В документа се подчертава, че замърсените ръце и околната среда играят важна роля за предаването на патогени в болниците и за разпространението на антимикробната резистентност.
Инициативите в световен мащаб, фокусирани върху по-добрия достъп до възможности да се мият ръцете със сапун и вода и да се обеззаразяват помещенията в здравните заведения, представлява крайъгълния камък на програмите за превенция и контрол на инфекциите. Те играят важна роля за предоставянето на качествени медицински грижи и са гаранция за безопасно раждане.
Констатациите
Докладът установява, че по отношение на хигиенните и санитарни условия в света съществуват дълбоки различия и те са разпределени неравномерно.
Най-тежка е ситуацията в Субсахарска Африка, където в 73% от здравните заведения имат продукти за дезинфекция на ръцете и сапун, имат и вода, която обаче се разлива от туби. Едва в 37% има мивки и вода в тоалетните.
В най-слабо развитите страни само 53% от болниците и клиниките имат пряк достъп до източник на безопасна вода. В глобален мащаб такъв достъп имат 78%. Събраните данни показват още, че големите болници се справят много по-добре от малките лечебни центрове. В същото време достъпът до вода в Източна и Югоизточна Азия е много по-висок – 90%.
От държавите, за които има конкретни данни, едно от десет здравни заведения няма санитарни услуги. В районите на Латинска Америка, Карибите, Източна и Югоизточна Азия процентът е най-нисък – 3%, докато най-висок – 22% е в Субсахарска Африка.
Много са лечебните заведения, които не притежават основна система за почистване на помещенията си и безопасна система за сортиране и изхвърляне на медицински отпадъци.
„Хигиенните съоръжения и практики във всички видове здравни заведения не подлежат на обсъждане. Подобряването на този вид условия има съществено значение както за качеството на медицинските услуги и здравето на пациентите, така и за превенцията, но и готовността при пандемия. Да се гарантира хигиената според определените стандарти не е възможно, ако не бъдат увеличени инвестициите, насочени към достъп до питейна вода, чисти тоалетни и безопасно третиране на медицинските отпадъци“, заявява д-р Мария Нейра, директор на отдела „Околна среда, изменение на климата и здраве“ в СЗО.
По време на Световната здравна асамблея през 2019-а държавите поемат ангажимент да работят активно за по-доброто водоснабдяване и хигиена в здравните заведения. Сега от СЗО и УНИЦЕФ призовават страните да удвоят усилията са за спазването на този ангажимент.
И още за доклада и неговата история
Докладът е представен в рамките на Световната седмица на водата, която се провежда от 23 август до 1 септември 2022 г. в Стокхолм, Швеция. Тази година форумът търси нови начини за справяне с най-големите предизвикателства през човечеството, сред които са здравето, продоволствената сигурност, технологиите, биоразнообразието и климатът.
СЗО и УНИЦЕФ публикуват на всеки две години актуални данни за напредъка по отношение на хигиената в домакинствата, училищата и здравеопазването. Това става чрез Програмата за съвместен мониторинг на водоснабдяване, канализация и хигиена на двете организации
Настоящият документ е в отговор и на отправения още през март 2018 г. призив от генералния секретар на ООН за по-добра хигиена във всички здравни заведения, защото те са инструментите, чрез които да се намалят заболяванията.
>>> Едно от четири здравни заведения в света няма основни водоснабдителни услуги
Без основни хигиенни и здравни услуги болниците ще бъдат причина за повече инфекции, по-дълъг престой на болните и, за съжаление, повече смъртни случаи. Световната здравна асамблея отговори на този призив с резолюция от май 2019 г., с която призова страните да извършат пълна оценка на хигиенните и санитарни условия в здравните заведения и да предприемат действия за подобряването им.
С резолюция от май 2022 г. Световната здравна асамблея призовава СЗО да изготви глобална стратегия за превенция и контрол на инфекциите.
СЗО и УНИЦЕФ са категорични, че постигането на универсален достъп до вода, канализация и хигиена в здравните заведения изисква преди всичко политическа воля и силно лидерство и на национално, но и на местно ниво като към това се добавят още и директорите на здравните заведения. Например, посочват от двете организации, универсалните основни услуги за хигиена могат да се осъществят до 2030 г. за по-малко от 10 милиарда долара в 46 от най-бедните държави в света.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ТЕНА ШАПКА С МЕК ШАМПОАН И БАЛСАМ БЕЗ ИЗПЛАКВАНЕ * 1
НИТРИЛНИ РЪКАВИЦИ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА АЛДЕНА M * 100
НИТРИЛНИ РЪКАВИЦИ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА АЛДЕНА L * 100
НИТРИЛНИ РЪКАВИЦИ ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА АЛДЕНА XL * 100
НИТРИЛНИ ХИРУРГИЧНИ РЪКАВИЦИ БЕЗ ТАЛК * 100
ТЕНА ЕДНОКРАТНИ ЧАРШАФИ 60/60 * 30
НОВИНАТА е свързана към
- Очна болница "Д-р Тасков" ООД, гр. Търговище
- Болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация към МВР - филиал Банкя
- Болница "Тракия" - Парк, гр. Стара Загора
- МБАЛ "Рахила Ангелова - Перник" АД, гр. Перник
- Специализирана болница за рехабилитация - Несебър, гр. Несебър
- Специализирана болница за рехабилитация - Бургаски минерални бани ЕАД, гр. Бургас
- МБАЛ "Хигия - Север" ООД, гр. Пазарджик
- Хоспитализация
- Университетска многопрофилна болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" ЕАД, гр. София
- МБАЛ "Света Параскева" ООД, гр. Плевен
Коментари към В половината от болниците в света липсва елементарна хигиена, което поставя в сериозен риск близо 4 милиарда души