Хранителен режим и начин на живот за профилактика на инфаркт - факти и изследвания
Ще ви запознаем с някои важни данни от проучвания, свързани с профилактиката на инфаркта и сърдечните заболявания.
Факторът наследственост - колко важен е той за сърдечния риск
Фактори като лошо хранене, тютюнопушене и липса на физически упражнения е по-вероятно да доведат до сърдечен удар, отколкото фамилната предразположеност, предупреждават учените. Оказва се, че инфарктите не са толкова силно свързани с генна предразположеност, както се смяташе досега. Това е добра новина за хора с фамилна анамнеза по отношение на сърдечно-съдови заболявания, както и за тези, които са били диагностицирани със стесняване на артериите.
Инфарктът не е неизбежен и изборът за начин на живот и обстановката до голяма степен ще определят съдбата им
Колкото повече са рисковите фактори за коронарна болест на сърцето, толкова по-голяма е възможността човек да претърпи сърдечен удар. Тези фактори включват пушене, прекомерна употреба на мазни храни и затлъстяване, липса на физическа активност, прекомерна консумация на алкохол и не на последно място - стрес.
Изследването показва, че тежката исхемична болест на сърцето може да се наследява, но независимо дали някой има сърдечен удар, наличието на инфаркти при хора с по-малко тежка коронарна болест не се дължи на фамилна предразположеност.
Според него това откритие може да помогне на хората да осъзнаят, че чрез своя избор, те имат по-голям контрол върху това дали ще получат сърдечен удар, или не.
Добрата почивка и контролът на стреса/емоциите са изключително важни
Според изследване, проведено в Швеция, кратките отпуски увеличават риска от инфаркт.
"При хората, които предпочитат да не си взимат цялата отпуска, а само отделни дни, рискът от инфаркт значително се покачва. Организмът се нуждае от минимум 4-седмична почивка, за да успее да отдъхне и да се зареди с нови сили", обяснява Карин Шенк-Густафсон, професор по кардиология и главен лекар на университетска болница в Стокхолм. По думите му съществува пряка връзка между нивото на стреса и количеството почивни дни. Ако времето за възстановяване не е достатъчно, хормоните на стреса не изчезват от организма. Сърцето под действието на адреналина продължава да работи с натоварване, а това може да доведе до инфаркт, твърдят шведските лекари.
Недостигът на сън обяснява защо мъжете страдат повече от сърдечни удари
Представителите на силния пол по-трудно заспиват дълбоко и това увеличава опасността от високо кръвно и сърдечни проблеми.
Освен това е по-вероятно да се събуждат през нощта, понякога и заради собственото си шумно хъркане, поради което прекарват по-малко часове в дълбок, ненарушаван от нищо сън. Учени от Харвардския университет в САЩ установили, че хората, които си набавят по-малко количество от този вид сън, са изложени на по-голяма опасност от високо кръвно налягане, което може да доведе до сърдечни удари и инсулти.
Те изследвали навиците за сън на 784 мъже над 65-годишна възраст. На различни интервали учените измервали качеството на съня им, нивата на мозъчна дейност по време на съня и колко често се събуждат през нощта. Изследователите установили, че мъжете с най-малко количество дълбок сън е с 80% по-вероятно да развият високо кръвно налягане.
Тези мъже прекарвали едва 4% от времето си в заспало състояние в дълбок сън спрямо средно ниво от 15%. Въпреки че изследването не включвало жени, друго американско проучване показва, че дамите си набавят средно със 7% повече дълбок сън от мъжете.
Стресът на работното място
Стресът на работното място е причината за всеки десети инфаркт, установиха датски учени. Особено рискова група е тази на мъжете от по-издигнатите социални слоеве, с добро образование и на управленски позиции. Когато са подложени на по-голям стрес в службата, те рискуват 1,4 пъти повече да получат инфаркт.
Датско изследване проследило 5 000 мъже на възраст между 40 и 59 години, жители на Копенхаген, в период от 3 десетилетия, като се започне от 1970 година. Участниците в проучването попълвали въпросници за натовареността на работното си място, дали пушат и дали употребяват алкохол, дали правят физически упражнения. Те отпадали от проучването, ако в рода си са имали хора с болести на сърцето.
След 30-годишни изследвания се оказало, че 779 души получили инфаркт, като 167 починали от него. Когато изследователите разгледали по-подробно данните на хората с болести на сърцето, открили фрапираща закономерност. Броят им силно скачал в зависимост от това дали заемат ръководни позиции в службата.
Докато при датчаните от по-ниските прослойки не била установена пряка връзка между стреса на работното място и сърдечните заболявания. Рисковете били значително по-високи при по-младите мъже на ръководни постове или при по-старите босове с дългогодишна кариера зад гърба си.
Разбирането за връзката между стреса и инфарктите еволюира през последните години. Първоначално се приема, че опасността се увеличава под влияние на продължителна социална изолация, липса на подкрепа и депресия независимо от традиционните рискови фактори като пушене или високо кръвно. Но вече има доказателства за подобен ефект и от хроничния стрес, породен от враждебност и натиск на работното място или тревожността в резултат на мъчителни житейски обстоятелства.
Нощната смяна - допълнителен риск
В най-неблагоприятно положение са хората, принудени да работят нощем. При тях рискът от усложнения се увеличава с 41 на сто. Работата на смени е свързана също с вредни навици, неправилно хранене, лош сън, ниско равнище на физическа активност. Всичко това в крайна сметка влияе отрицателно на сърцето.
Подобен режим на работа предизвиква нарушения в биологичния часовник на хората. В резултат се увеличава кръвното налягане, холестерина, развива се и диабет. 17 359 души от участвалите в изследването са има отклонения в сърдечната дейност, 6 598 инфаркти, 1 854 исхемичен инсулт.
Отчитайки всички неточности, медиците са изчислили, че работата на смени носи 23-процентов риск от инфаркт, 24% усложнения в сърдечната дейност и 5% риск от допълнителни инсулти.
Ролята на емоциите в профилактиката на инфаркта
Американски учени са открили, че смехът и сълзите са полезни за сърцето, защото понижават кръвното налягане в моменти на стрес. Според учени от Калифорнийския университет неудържимият смях отпуска напрегнатите мускули, понижава синтеза на хормони, свързани със стреса, и насища кръвта с кислород.
Кардиолози от Медицинския център към Университета на Мериленд са установили, че смехът може да намали риска от инфаркт на миокарда, като потисне нежелания стрес. Известно е, че стресът може да разруши защитната обвивка на кръвоносните съдове. Смехът също така изгаря калории, защото, когато човек се смее, движи 400 мускула в тялото си.
Според някои експерти 100 засмивания се равняват на 10-минутна аеробика, 10-минутна тренировка на машина за гребане и 15-минутна работа върху велоергометър.
Емоциите могат и да са отрицателни
Скръбта допълнително натоварва сърцето. Психологически стрес, свързан със загуба на близък човек, води до повишаване на сърдечната честота, кръвното налягане и съсирване на кръвта, което може да увеличи вероятността от сърдечен удар.
Проучването, проведено сред около 2000 души, преживели инфаркт, показва, че след загубата на близък човек, рискът от проблеми със сърцето е 21 пъти по-висок от нормалното. В течение на един месец, след загубата рискът намалява.
Изследването е било публикувано в списание "Circulation", което се издава от "American Heart Association". Авторите са използвали статистиките и са разпитали хора преживяли инсулт или инфаркт в периода между 1989 и 1994 г.
Важно е и какво дишаме - замърсен въздух и тютюнев дим
American Heart Association предупреждава, че вдишването на замърсен въздух - дори в рамките на часове до седмици, може да предизвика сърдечносъдови инциденти, включително инфаркт, инсулт и сърдечна недостатъчност.
Най-голям риск съществува за възрастните пациенти пациентите с коронарна болест на сърцето, диабет или затлъстяване.
Повечето проучвания отчитат повишен риск при излагане на фини прахови частици. Основният източник на тези частици са фосилните суровини, използвани в индустрията, трафикът и електроцентралите.
Тютюнопушенето - проклятието на съвременния сърдечно болен
Друг фактор, който повишава риска от сърдечен удар, е тютюнопушенето.
Обикновено свързваме уврежданията от цигарите с белия дроб и гърлото. Те са безспорно установени и се знае, че пушенето е главната причина за белодробен рак.
Вече е сигурно, че пушенето е сред основните фактори за съдови увреждания и скъсява пътя до инфаркта.
Това става по 2 начина, доказани от японско проучване с опитни зайци. Те трябвало да вдишват интензивно цигарен дим и чрез микрокамери, поставени в аортата на всяко животно, проследили реакцията на съдово ниво. Микроскопични язви се образуват върху съдовите стени след инхалациите на тютюнев дим. Те стават основа за полепване на частици с високо холестеролно съдържание, какво и за възникване на възпаления.
Така действа атеросклерозата, която с времето води до натрупване на плаки по съдовете. Върху тях се отлага и калций, втвърдяват се и поразеният съд се стеснява. Движението на кръвта се затруднява и в един момент блокира, когато се откъсне част от плаката и запуши съда. Ако се случи на коронарен съд, следва инфаркт.
Тромбите в артериите, хранещи мозъка, предизвикват инсулт. Запушените съдове, които захранват краката, стават причина за инвалидност и дори ампутации при закъсняла или неуспешна терапия.
Проучване сред пушачи пък доказа, че при тях рискът от аневризма на аортата скача 7 пъти в сравнение с непушачи
Уврежданията на съдовете от тютюневия дим са сериозни, а някои с времето стават и необратими. В масовия случай обаче има шанс негативният ефект да бъде спрян, ако човек реши да откаже цигарите.
Полезните храни
Шоколадът
Консумацията на шоколад намалява с една трета риска от сърдечни заболявания. Механизмът на неговото въздействие все още не е напълно разгадан от науката, но десетки проучвания констатираха ползата от консумацията на кафявото лакомство и най-вече на черния шоколад с високо съдържание на флаваноли, които действат добре на кръвоносните съдове.
В опит да проучат пълната картина от ползите на шоколада екипът на Оскар Франко от университета в Кеймбридж обобщи резултатите на 7 изследвания, обхванали 100 хиляди души. По-високите нива на консумация водели до 37 процентно намаление на сърдечносъдовите заболявания и до 29 процентно намаление на случаите на инфаркт. Сега учените трябва да установят на какво точно се дължи благотворното въздействие на шоколада върху човешкия организъм.
Франко предупреждава - "Ако искате да имате здраво сърце, не мислете, че разковничето е в преяждането с шоколад. Благотворното му въздействие може лесно да бъде премахнато от прекаленото съдържание на захари и мазнини в него."
Боровинките и ягодите намалят риска от инфаркт при жените, установиха американски учени
Причината е, че ягодите и боровинките са богати на естествени флавоноиди, които се срещат в голяма концентрация и в гроздето. Специфичен подклас флавоноиди, наречени антоцианини, може да помогне за разширяване на артериите, да попречи на образуването на холестеринови плаки и да донесе други ползи за сърдечносъдовата система, отбелязват учените.
Според Ерик Рим, преподавател в катедрата по хранене и епидемиология към Харвардската школа за обществено здравеопазване в Бостън, ягодите и боровинките безпроблемно могат да бъдат включени в ежедневната храна на жените. Това ще изиграе важна роля за профилактиката.
Изследването е обхванало 93 600 жени на възраст от 25 до 42 години. В продължение на 18 години на всеки 4 години те са отговаряли на въпроси за начина си на хранене. През периода на изследването са били регистрирани 405 случая на инфаркт.
При жените, които са консумирали повече ягоди и боровинки, рискът от сърдечносъдови пристъпи е бил с 32 на сто по-малък, отколкото при тези, които са ги включвали в менюто си по един път месечно или по-рядко.
Бананите задължително трябва да присъстват в ежедневното ни меню, съветват специалисти
Според проучване, публикувано в списание "The New England Journal of Medicine" ежедневната консумация на банани намалява риска от инфаркт с 40%. Бананите съдържат три вида естествени подсладители, които в комбинация с влакната на плода зареждат организма с енергия. Те са богати на протеини, които организмът превръща в серотонин, който влияе на доброто ни настроение.
Витамин В6 регулира нивото на глюкоза в кръвта и помага за облекчаване на симптомите на предменструален синдром. Бананите също са богати на желязо, коeто стимулира производството на хемоглобин в кръвта и така предотвратява появата на анемия.
Витамин В12 и магнезият помагат за възстановяване на организма от вредното въздействие на никотина, така че бананите са чудесна храна, ако се опитвате да спрете пушенето.
Калият спомага за правилното функциониране на сърцето, изпраща кислород до мозъка и регулира баланса на вода в организма, което намалява риска от сърдечен удар. Пропорционално на това е отчетен и рискът от развитието на това състояние при консумирането на храни с ниско съдържание на калий.
Ежедневната употреба на ябълков оцет може да понижи показателите на холестерола и с това да понижи риска от инфаркт и инсулт, информират учени от Университет Астон в Бирмингам
Експертите обясняват, че 30 милилитра от продукта, разтворен в 200 милилитра вода преди хранене снижава холестерола с 13%. Ябълковият оцет може да се включи в ежедневната употреба като допълнително средство и превенция към защита от инфаркт и инсулт. Британските учени не съветват хората, които вече контролират високото ниво на холестерол с медикаменти, да се откажат от тях в полза на оцета. Известно е, че лекарствените продукти намаляват нивата на холестерол с над 30%. Учените отбелязват, че оцетната киселина има положителна защитна функция и може да се използва като спомагателно средство.
Всяка година нараства броя на хората, страдащи от повишени нива на холестерол. Това се свързва с неправилното хранене и влечение към празни калории от различни храни, тип "fast food".
От холестерола нашите артерии и кръвоносни съдове се запушват, което увеличава риска от сърдечносъдови заболявания. Затова всички инструменти за намаляване нивата на холестерола са оправдани и още повече, ако такъв инструмент е ябълковият оцет, отнасящ се към естествените храни.
Известно е, че ябълковият оцет има положително въздействие върху здравето на човек. Той подпомага почистването на кожата от акне, намалява болката при артрит, използва се като средство за отслабване.
Добре разтворен във вода оцетът не предизвиква неприятен вкус в устата и напитката няма значителни странични ефекти.
Повече кисело мляко
Това, че млякото и неговите производни са полезни за сърдечносъдовата система е известно отдавна, тъй като са му посветени множество изследвания. Поредното стига до извода, че ако хапвате по две кофички кисело мляко седмично, рискът от инфаркт и болести на сърцето намалява.
Учени от бостънския университет съсредоточават усилията си върху анализа на данни на жени и мъже на различна възраст, които са обединени от факта, че всички те са с високо кръвно налягане. Става дума за над 78 000 души.
След като обработват това огромно количество данни, става ясно, че жените, които консумират по няколко дози кисело мляко седмично, страдат с 30% по-малко от инфаркт на миокарда, а 16% от тях по-рядко се нуждаят от операция. При мъжете тенденцията е идентична. При 19% от тях рискът от развитие на болести, свързани със сърцето, е станал по-нисък.
Внимавайте с бирата
Пациенти със заболявания на коронарните артерии, които имат дори и "скромно бирено коремче", са два пъти по-изложени на риск от инфаркт, отколкото тези, чиито тлъстини се трупат в друга област на тялото. Същият ефект се наблюдавал и при пациенти с нормален индекс на телесната маса, установиха учени от клиниката "Мейо" в Рочестър, водени от Таис Коутиньо.
"Биреното коремче" е толкова опасно за здравето на тези хора, колкото ако изпушваха по един пакет цигари на ден или имаха много висок лош холестерол", твърди Коутиньо.
Тлъстините в областта на кръста са метаболично много по-активни, установиха учените. Те предизвикват резки промени в кръвното налягане, кръвната захар и холестерола. Хора, които имат същото количество мастни натрупвания, но в други части на тялото, като таза и бедрата, не са изложени на по-висок риск от инфаркт.
Коментари към Хранителен режим и начин на живот за профилактика на инфаркт - факти и изследвания