Щитовидна жлеза – защо е важно да се следи състоянието й по време на бременност

Щитовидната жлеза произвежда хормони, които помагат на човешкия организъм да функционира правилно. Ако нивата им са под или над нормата, това може да доведе до проблеми по време на бременност.
Нормалните референтни стойности на тероидния стимулиращ хормон (ТСХ), който се използва за диагностика на проблеми във функцията на щитовидната жлеза, са между 0.27 и 4.20, но за успешно забременяване и особено през първите три месеца на бременност те не бива да надвишават 2.0, за да няма риск за здравето на детето, категорични са повечето ендокринолози. В същото време трябва да се следи стойностите да не паднат и много ниско, защото също може да бъде опасно. Приема се, че при бременност оптималната долна граница на ТСХ може да е със стойности 0,4 - 0,5 mIU/ml.
Нелекуваните заболявания на щитовидната жлеза по време на бременност са свързани със сериозни проблеми, включително преждевременно раждане, спонтанен аборт и мъртво раждане.
Какво представлява щитовидната жлеза?
Щитовидната жлеза е най-голямата ендокринна жлеза (20-25 грама) при възрастните индивиди и се намира в предната част на врата. Основната й функция е производството на хормони (тироксин, трийодтиронин и калцитонин), които оказват влияние върху сърдечната дейност, метаболизма, растежа и развитието.
В определени случаи щитовидната жлеза произвежда твърде малко или твърде много хормони. Когато това се случи, е налично нарушение на жлезата. При някои жени проблемите, свързани с функцията на щитовидната жлеза, могат да започнат преди зачеването, докато при други те се развиват за първи път по време на бременността или скоро след раждането.
Основни видове заболявания на щитовидната жлеза
Хипертиреодизъм
Хипертиреодизъм е състояние, при което се наблюдава повишена функция на щитовидната жлеза. За него е характерно отделянето на голямо количество щитовидни хормони в кръвоносната система. Това състояние може да доведе до ускоряване на много от функциите на човешкия организъм. Най-честата причина за хиперфункция на щитовидната жлеза по време на бременност е автоимунно разстройство, наречено болест на Гревйс (Базедова болест).
Автоимунните разстройства са здравословни състояния, които се случват, когато антитела (клетки в тялото, които се борят с инфекциите) атакуват по погрешка здравата тъкан. Болестта на Гревйс подтиква имунната система да произвежда антитела, които карат щитовидната жлеза да произвежда твърде много хормони.
В редки случаи хипертиреодизъм е свързан с тежка форма на сутрешно гадене, наречена hyperemesis gravidarum (прекомерно гадене и повръщане по време на бременност). Също така изключително рядко може да бъде причинено от възли на щитовидната жлеза. Това са бучки в жлезата, които произвеждат твърде много хормони.
Здравословни проблеми по време на бременност, свързани с наличието на хипертиреодизъм
- Прееклампсия (повишение на кръвното налягане по време на бременност).
- Белодробна хипертония.
- Отлепване на плацентата.
- Сърдечна недостатъчност.
- Тиреотоксична криза (високи нива на тиреоидни хормони).
- Гуша.
- Спонтанен аборт или мъртво раждане.
- Преждевременно раждане.
Хипотиреоидизъм
Хипотиреоидизъм е състояние, при което се наблюдава понижена функция на щитовидната жлеза, водещо до забавяне на функциите на тялото. Хипотиреодизъм по време на бременност обикновено се причинява от автоимунно разстройство, наречено болест на Хашимото. Заболяването подтиква имунната система да произвежда антитела, които атакуват щитовидната жлеза и я увреждат, така че да наруши производството на тиреоидни хормони.
Лечението на заболявания на щитовидната жлеза по време на бременност може да подпомогне здравословното състояние на майката и детето.
Здравословни проблеми по време на бременност, свързани с наличието на хипотиреоидизъм
- Анемия.
- Гестационна хипертония (високо кръвно налягане, предизвикано от бременността).
- Отлепване на плацентата.
- Прееклампсия.
- Средродилен кръвоизлив.
- Микседем (тежък хипотиреоидизъм).
- Нарушено неврокогнитивно развитие на плода.
- Сърдечна недостатъчност.
- Спонтанен аборт или мъртво раждане.
Как се диагностицират състоянията на щитовидната жлеза по време на бременност?
Доставчиците на здравни услуги обикновено не тестват щитовидната жлеза преди или по време на бременност, освен ако жената не е изложена на висок риск от гореизброените заболяванията или са налични симптоми (хипертиреодизъм - учестен пулс, безпокойство, напрегнатост, безсъние; хипотиреоидизъм – суха кожа, чупливи нокти, забавен пулс, запек, разсеяност). Симптомите на състоянията на щитовидната жлеза могат да се появят бавно с течение на времето. Много от тях са симптоми и на други заболявания, така че наличието на такива невинаги означава, че има проблем с щитовидната жлеза.
Заболяванията на щитовидната жлеза се диагностицират чрез физически преглед и кръвен тест. Кръвният тест измерва нивата на хормоните и ТСХ в тялото.
Рискови фактори за заболяване на щитовидната жлеза по време на бременност
- Медицинска история за заболяване на щитовидната жлеза по време на предишна бременност.
- Наличие на автоимунно разстройство или фамилна анамнеза за болестта на Грейвс или болестта на Хашимото.
- Наличие на диабет тип 1.
- Предишно облъчване на врата или лечение на хипертиреодизъм.
marchofdimes.org, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАГНЕЗИЙ капсули 300 мг * 30 VIRIDIAN
МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ прах 150 г VIRIDIAN
ЦИТОВИТАЛ КРЕМ 50 мл ENERGY GROUP
ГУГУЛСТЕРОН капсули * 90 ВЕМОХЕРБ
ПРОСТАТИЛ МАКС капсули * 30 ФИТОФАРМА
ГРАСБЕРГ СЕЛЕН капсули 100 мкг * 60
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Бременност
- "Уиндскейл" - най-тежката ядрена британска авария и въздействието й върху населението
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Установяване на бременност с домашни средства
- Антибиотици по време на бременност
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Лечение при токсоплазмоза
- От какво се повишава ТСХ (TSH)?
- Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
Коментари към Щитовидна жлеза – защо е важно да се следи състоянието й по време на бременност