Бихте ли участвали в благотворителност, свързана с лечение/здравен проблем?
Замисляли ли сте се, че виковете за финансова помощ за лечение на деца и възрастни са почти навсякъде - новините във вестници, телевизия, радио, интернет, външна реклама. Подкрепете Х, Спасете Z...какво реално се случва?
И дали парите стигат някога до болните и въобще, събират ли се пари някакви...Дали това не е форма на оневиняване на държавата за неизпълнените и задължения по нашите здравни осигуровки?
По принцип - трудно е да откажеш на нечия молба за помощ
И това вероятно е най-големият проблем с благотворителността. В много случаи историята е затрогваща, използва всички възможни средства за да ви убеди, че лечението е нужно и излекуването е възможно. Разумът отказва, когато емоциите са на ход.
Благотворителността намери своя път и в популярните ТВ предавания
В последно време и това видяхме в иначе разнообразните телевизионни реалити формати. Някой влиза, за да защити своя социална/пациентска кауза. Дано каузите да успеят да съберат повече привърженици и да променят нещо за засегнатите, когато получат такава голяма публичност. На какво мнение са читателите на Framar.bg?
Ако не ги видим в телевизионните предавания, благотворителността дебне в социалните мрежи, в новините, в позвъняването на вратата вечер, когато някой ви иска пари за определена кауза.
Помагат ли вашите пари?
Това е най-важният въпрос за момента. Самите ние не знаем и не можем да ви го гарантираме. Проблемите не са малко.
-
Финансовата отчетност
В повечето акции за благотворителност не е предвидена възможността да се даде отчет след края на кампанията. Дарителите не се сещат да поискат, а бенефициентите често не намират за нужно да дават. Липсата на прозрачност е сериозен казус в коментираната ситуация.
-
Мнението на лекарите
Възможно ли е да се случи така, че някой търси помощ за терминално страдание, за което науката не е измислила лечение. Възможно ли е някъде медицината да е по-напреднала, за да излекува болест, която е смятана тук за нелечима. Напълно възможно, но може ли винаги да гарантираме, че това е случаят? Събраните пари за нечие лечение със спорен ефект могат да помогнат на друг, където има реални надежди. Не е справедливо, но зависи повече от социалния шум, който каузата вдига.
- Ролята на държавата
Част от кампаниите са се срещнали с твърдия отказ на Здравната каса да поеме лечението. Дали отказът е предмет на адекватна оценка на лекар-специалист или просто бюрократични спънки и загубени документи? В същото време, държавата не контролира (по никакъв начин) провеждането на такива благотворителни кампании.
- "При нас няма невъзможни неща..."
Това е твърдението на част от популярните клиники в известни дестинации в чужбина. Дали наистина медицината е на такова високо ниво? Иска ни се да вярваме!
Оставени пред възможността да решите, когато историята е затрогваща, а спасението е на няколко лева разстояние - какъв е вашият избор? Как избирате да решите? Да вярвате и да подкрепите, да откажете и да станете "непопулярен" или да търсите истината зад всичко това? Какъв е вашият ход?
Гласуване
Резултати
АНКЕТАТА е свързана към
- Търсим вашето мнение
- История на Рокфелеровата фондация
- Област в предния цингуларен гирус на мозъка задвижва алтруизма
- Цветя, благотворителност или и двете за началото на учебната година
- Мануте Бол – баскетболният гигант с огромно сърце
- Измамна благотворителност за трансплантирани тече в интернет
- Капачки за бъдеще, но дали бъдещето е в капачките?
- Да не се убиват животните, а да се използват при лечението на деца, апелира Хилари Суонк
- История на институт "Пастьор"
- Създаване на Институт "Пастьор" през 1888 година
- Институти "Пастьор", свързани с Международната мрежа, "International Network"
Коментари към Бихте ли участвали в благотворителност, свързана с лечение/здравен проблем?