Област в предния цингуларен гирус на мозъка задвижва алтруизма

Екип от Университетите в Бирмингам и Оксфорд открива област в предния цингуларен гирус на мозъка, чиято активност показва склонността на човек да помага на другите. Алтруизмът, става ясно от изследването на британските неврофизиолози, се задвижва от група неврони, разположени в така наречения преден цингуларен гирус, който е отговорен за голяма част от когнитивните функции, сред които емоциите, регулиране на настроението и вземането на решения.
Изследването
В проучването се включват 38 души на възраст между 18 и 35 години. Задачата им е да решат трудни задачи, в основата на които е вземане на решение, както и да попълнят въпросник, в който дададат оценка на собствените си нива на съпричастност.
Докато вземат решения, участниците в проучването биват подлагани на ядрено-магнитен резонанс. Сканирането идентифицира различни области в мозъка, които се активират, докато хората взимат решения да работят или да почиват, за да помогнат на себе си или на друг човек.
При условие, че изберат да действат, доброволците стискат уред, който измерва силата на сцеплението им. Правят го продължително, докато достигнат праг, който са в състояние да видят в реално време на екрана.
При всяко от решенията, които се налагат да вземат, участниците в експеримента са информирани дали ще работят за себе си, или за друг човек.
Ако решението им е положително, тоест решават да действат, те трябва да положат усилия и да стиснат достатъчно силно, за да достигнат прага и получат наградата. Тя представлява различен брой точки, които се превръщат в пари. Те са или за самите тях, или за друг човек.
През цялото време учените наблюдават промените в мозъчната активност на доброволците. Сравняват ги с това, кои участъци в нервната система са били активни по време на упражненията, за които доброволците получават пари.
За да анализират данните, изследователите използват нова статистическа техника. По този начин успяват да идентифицират области в мозъка, които показват колко усилия са готови да положат хората.
Така откриват, че предният цингуларен гирус е единствената област в мозъка, която отразява колко често участниците помагат на непознати и колко усилия полагат по време на подобни алтруистични действия. За сметка на това тази област не се активира, когато действията са насочени към полза за самия участник.
Изследователите установяват още, че хората, които са признали, че имат високи нива на емпатия, са показали и най-силните модели на усилие, отчетени в цингуларния гирус.
Резултатите
Най-важният резултат от изследването е, че алтруистичното поведение или изборите, които хората правят, за да помогнат на другите, се случват в част от мозъка, различна от тази, която се използва за вземане на решения за самите тях.
>>> Изследване: Крайният алтруизъм е продиктуван от интуицията
„Направихме крачка напред в разбирането затова какво кара някои хора да помогнат на други, а други да не го правят. Досега не знаехме как и защо хората даряват пари или държат вратата пред непознат, който е след тях“, казва д-р Патриша Локууд от Университета в Бирмингам.
Откриването на областта в мозъка, отговорна за алтруистичното поведение, ще помогне да се разбере по-добре как хората вземат различни социални решения и защо мнозина са отворени към доброволчество и благотворителност, а други не.
Не на последно място разбирането какво се случва в мозъка, когато се вземат решения, може да помогне да разработването на подходи за лечение на психопатично поведение.
Сега екипът насочва усилията си, за да проучи дали хората с нарушения в тази част на мозъка, които са следствие от инсулт или друго мозъчно увреждане, демонстрират желание да помагат на другите. Сред другата тема, на която учените ще посветят изследванията си, е какво се случва при хора с високи нива на антисоциално поведение.
За д-р Патриша Локууд
Д-р Патриша Локууд е невролог, ръководител на Лабораторията по невронаука за социални решения, старши научен сътрудник в Центъра за здраве на човешкия мозък и Института за психично здраве. Работата й е насочена към неврокогнитивните основи на социалното обучение и вземането на решения през целия живот при неврологични и психиатрични разстройства.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЛИЗИ ОМЕГА 3 ФОРТЕ капсули * 64
ПРОМОАБОФАРМА РИБЕНО МАСЛО ОТ СЬОМГА ЗА ДЕЦА (РИБЧО) капсули * 100
АБОФАРМА ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 500 мг * 120
АктуаленОМЕГА ФАКТОР ЗА ЖЕНИ капсули 1035 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
ГИНКО БИЛОБА МАКС екстракт 100 мл ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
АСТАКАПС капсули * 60
НОВИНАТА е свързана към
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Прозрачна ли е благотворителността в България?
- Възстановяване след сътресение на мозъка
- Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
- Асоциативни корови зони
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Перила
- Обикновен габър
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
Коментари към Област в предния цингуларен гирус на мозъка задвижва алтруизма