Трябва ли да има лекарски кабинет във всяко училище?
Наличието на оборудван лекарски кабинет и медицинско лице във всяко училище е важен въпрос, който засяга здравето и безопасността на нашите деца. Дали във всяко училище в България може да има лекар и медицински кабинет?
Според данните на Националния статистически институт (НСИ) за учебната 2022/23 година в България има общо 1 942 общообразователни училища. За съжаление, НСИ не предоставя данни за броя на училищата, които имат лекарски кабинет, нито за броя на лекарите и медицинските сестри, работещи в тях. Не става ясно и как са ангажирани – на пълно работно време или почасово.
Според проучване на Агенцията по здравеопазване и социални дейности (АЗСД) от 2020 година около 20% от учениците в България са с хронични заболявания, около 30% имат проблеми с теглото, около 40% имат психологически проблеми, а около 50% са изложени на риск от социално изключване.
Можем ли да подобрим здравословното състояние на българските ученици?
Едно от решенията за това е наличието на лекарски кабинет с квалифициран специалист, който трябва да осигури цялостна грижа за здравето на учениците, да предотвратява и лекува заболяванията, да провежда профилактични прегледи и имунизации, да консултира и обучава учениците и родителите за здравословен начин на живот, да сътрудничи с други институции и организации в подкрепа на уязвимите групи, както и да реагира в случаи на инциденти – до пристигането на Спешна помощ.
Необходимо е да се осигури наличие на лекарски кабинет във всяко училище, да се оборудва с необходимата апаратура и материали, да се назначи квалифициран персонал (лекар и медицинска сестра), да се определи работно време и регламент за дейността на кабинета, да се разработят програми и проекти за здравно образование и превенция.
В същото време...
В същото време средната възраст на лекарите и медицинския персонал расте, а все по-трудно става да се поддържа лекарски кабинет в училище, което е възможно да не е в състояние да осигури необходимото заплащане и условия. Дали да не се разчита изцяло на Спешна помощ, като учителите могат да бъдат обучени да осигуряват първа помощ? Дали това е добро решение за училищата, които са извън града? Как да мотивираме лекарите да работят в училище?
Въпросите са много... Какво е мнението ви по тях?
Гласуване
Резултати
Продукти свързани с АНКЕТАТА
КЛАНЪТ НА НИНДЖИТЕ: ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН НИНДЖА - КНИГА 1 - МАРКЪС ЕМЕРСЪН - ХЕРМЕС
СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НАЙ-ЛОШИТЕ НЕЩА В ЖИВОТА СЪЩО СА БЕЗПЛАТНИ - книга 10 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
ПИРАТСКО НАШЕСТВИЕ: ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН НИНДЖА - КНИГА 2 - МАРКЪС ЕМЕРСЪН - ХЕРМЕС
СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ ПАНТАЛОНЪТ МИ Е ОБСЕБЕН ОТ ДУХОВЕ - книга 2 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
ВЪЗХОДЪТ НА ЧЕРВЕНИТЕ НИНДЖИ: ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН НИНДЖА - КНИГА 3 - МАРКЪС ЕМЕРСЪН - ХЕРМЕС
ПАРТИЯ ШАХ: ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН НИНДЖА - КНИГА 4 - МАРКЪС ЕМЕРСЪН - ХЕРМЕС
АНКЕТАТА е свързана към
- Общество
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Математически трик с пръсти за лесно научаване на таблицата с 9
- Средно училище "Димчо Дебелянов", гр. Варна
- Как да мотивираме тийнейджърите да учат
- 14 СУ "Проф. Д-р Асен Златаров", гр. София
- Средно училище "Свети Климент Охридски", гр. Варна
- Математическа гимназия "Д-р Петър Берон", гр. Варна
- Основно Училище "Св. св. Кирил и Методий", гр. Девня
- Основно училище "Отец Паисий", гр. Разград
- Лесотехническа професионална Гимназия, гр. Берковица
Коментари към Трябва ли да има лекарски кабинет във всяко училище?