Да разбием заблудите - хляба
Хлябът преди хилядолетия не е бил нищо повече от брашно, вода и сол. Днес в състава му влизат още много продукти, приготвя се по различни начини. Едни продължават да се хранят с него, други го ограничават, трети го изключват завинаги от менюто си. Къде е истината? Полезна храна ли е хлябът? Кое ни вреди и кое е полезно за здравето ни…
MU-Vi.tv е единствената специализирана университетска телевизия в България и е част от Медицински университет – Варна. В програмата са включени разнообразни модули в областта на здравеопазването, профилактиката, диагностиката и лечението на различни заболявания. Български и чужди специалисти говорят за здравословен начин на живот, консервативни и алтернативни методи за лечение, образование, възпитание, спорт и споделяне на добри практики. Можете да видите специализирани лекции, иновативни оперативни методи, практически обучения и др.
Факти и митове за хляба
От хляба се пълнее
Хлябът предизвиква напълняване също колкото и други храни, съдържащи сложни въглехидрати, като ориз, спагети и т.н. Едно 50 грама хлебче има енергийна стойност 120 kcal, докато 60 грама ориз или паста - около 200 kcal. Въглехидратите, които са единствените хранителни вещества, съдържащи се в хляба, носят 4 kcal на 100 грама, също както протеините и половината от мазнините (8 грама). Проблемът и напълняването при яденето на хляб идва от факта, че той се консумира в комбинация с висококалорични храни. Например: 1 хлебче 50 грама (120 kcal) + 10 грама масло (75 kcal), докато ядем основното си ястие = 195 kcal или 1 хлебче 50 грама (120 kcal) + зехтина, използван за подправяне на салатата (около 65 kcal)= 185 kcal.
От препечения хляб не се пълнее, колкото от суровия
Не е вярно. Широко разпространен мит е, че препечените филийки са по-диетични от суровия хляб. Оказва се обаче, че от препечения хляб се пълнее малко повече от пресния. Това не се дължи на съставките, а поради наличието на по-малко вода в препечения хляб, т.е. той е по-концентриран. Кората на хляба също съдържа повече калории, отколкото меката част, поради същата причина.
В хляба има прекалено много сол
В хляба има сол, но в последните години производителите се опитват да намалят количеството му. Хлябът, който се предлага на нашия пазар, съдържа около 1 грама готварска сол на 100 грама продукт. Средно българинът яде по 285 грама хляб на ден, т.е. приема 2,85 грама сол с хляба. Хората, които трябва да спазват диета със силно ограничена консумация на сол, като например хората с бъбречни проблеми, трябва да се хранят с хляб без съдържание на сол. Здравите хора могат спокойно да се хранят с нормален хляб, съдържащ умерено количество сол.
Пълнозърнестият хляб съдържа повече фибри
Вярно. Също така ечемичените и другите ръжени хлебчета обикновено имат по-голямо съдържание на фибри от белия хляб. Пълнозърнестият хляб може да се счита с високо съдържание на фибри, когато се съдържат поне 6 грама на 100 грама продукт. С един цял хляб се покриват 50% от препоръчваното количество фибри за ежедневно приемане.
Полуфабрикатните хлебчета са с по-лошо качество
Не е задължително. На пазара могат да се намерят полуфабрикатни хлебчета с добро и с лошо качество. Също както е и при обикновения хляб. Проблемът е, че понякога се слагат в пликчетата прекалено топли. Парата, която изкарват, се кондензира в пликчето и размеква кората. За да направите хубав хляб е нужно да го изпечете добре и да го оставите да изстине напълно.
Хлябът за домашно приготвяне не е с добро качество
Проблемът не е в качеството на хляба, а че фурните за приготвянето му в домашни условия не са способни да го изпекат добре. Фурните в хлебарниците обикновено използват и пара, която съпътства приготвянето. По този начин улеснят изпичането и се оформя кората на хляба. Поради тази причина хлябът, изпечен в домашни условия, изглежда да е добре приготвен, но за кратко време губи качествата и структурата си.
Можете да приготвите хляб с всякакво брашно
Не е така. За да направите хляб се нуждаете от специален тип брашно, различно от брашното за паниране или за приготвяне на сладки, с което обикновено разполагаме вкъщи. Ако искате да изпечете хляб в домашни условия, може да използвате фурни за хляб за домашно приготвяне, като трябва да си набавите и брашно за хляб.
Ако сте на диета, трябва да ядете само пълнозърнест хляб
Всъщност пълнозърнестият хляб съдържа същото количество калории, колкото и белия. Предимството на пълнозърнестия хляб е, че е богат на фибри, засища за по-дълго време и подпомага преработката на храната в организма.
Съвети при покупка на хляб
- Обърнете внимание на външния вид. Кората на хляба трябва да бъде добре оформена и изпечена равномерно. Не трябва да има опушени зони и големи мехури по повърхността й.
- Ароматът трябва да бъде приятен, на добре изпечен хляб, и леко кисел, заради маята.
- Меката част на хляба трябва да има плътност. Може да бъде по-гъста и тежка или по-лека, в зависимост от типа хляб. Големите мехурчета в меката му част и трохите са признаци за ниско качество.
- Вкусът на хляба трябва да бъде балансиран между сладко и солено. Това позволява комбинирането му с различни храни и подправки.
ВИДЕОТО е свързано към
- Наука и медицинска практика
- Пълнен хляб с чесново масло и кашкавал
- Ръжен хляб – състав, здравословни ползи и недостатъци
- Консумирайте препечени филийки със зехтин при гастрит
- Еврейски безквасен хляб Маца
- Питка за Бъдни вечер с мед
- Плосък хляб със сирене и чесън
- Рецепти за домашен хляб с кокосово брашно
- Ирландски соден хляб с мътеница и стафиди
- Шаран с чеснова хлебна коричка
- Двуседмична диета с хляб
Коментари към Да разбием заблудите - хляба
Денислав Димитров - Деньо
Поздравления, умело написана статия, която не казва нищо съществено. А хляба може да изглежда кисел, когато е ползвано лошо брашно и му е добавен оцет за да може да стане хляб от него.
Здравейте,
благодарим ви за коментара. Добрият и вкусен хляб е изкуство!
Поздравления, умело написана статия, която не казва нищо съществено. А хляба може да изглежда кисел, когато е ползвано лошо брашно и му е добавен оцет за да може да стане хляб от него.