Пълнозърнестият хляб е най-полезен
Хлябът е полезен само когато е приготвен правилно. По-рано учените смятаха, че млечните продукти са няколко пъти по-полезни от хляба. Според последните изследвания хлябът, направен от брашно от покълнала ръж, пшеница и бобови растения, е най-полезен за организма. Той е с висока хранителна стойност, а покълналите зърна съдържат по-малко скорбяла, което помага на организма да усвоява храната по-лесно.
"Много жени не осъзнават колко полезен е пълнозърнестият хляб и този с нисък гликемичен индекс, както и че безглутеновите диети може да навредят, защото се покачва нивото на кръвната захар", обясняват специалистите.
Народи с голяма консумация на пълнозърнести храни са по-малко засегнати от напълняване.
"Важно е потребителите да са запознати с видовете хляб, които се предлагат на пазара. За децата, например, са полезни вариантите с омега-3 мастни киселини плюс обичайните фибри и витамин B. Хората със сърдечносдови проблеми е добре да се насочат към пълнозърнест хляб със семена", съветват учените.
Ползите от ръжения хляб
Ръженият хляб без мая ни предпазва от преяждане, коментират шведски учени.
Не всички видове хляб и хлебни продукти са вредни за здравето, както се смята обикновено. Ръженият хляб не само няма да навредени на организма ни, но и контролира теглото и нормализира чувството за глад.
Освен това този хляб е богат на фибри и желязо. Уникална съставка на ръжения хляб е лизинът - незаменима за нашето тяло аминокиселина, която си набавяме единствено от храната.
Ръжта е богата на растителни влакнини, които стимулират функцията на червата и влияят благоприятно върху нивата на холестерола и кръвната захар. Външният слой на ръжените зърна е богат на минерали, желязо, мед, цинк, магнезий и на витамини от В-групата. Зърната съдържат още полифеноли, които имат антиоксидантно действие.
При клинични изследвания е доказано, че ръженият хляб оказва благоприятен ефект върху метаболизма на инсулина и глюкозата, като подобрява инсулиновата секреция и увеличава чувствителността към инсулина. А растителните влакнини - лигнини, на ръжта намаляват риска от рак на гърдата и простатата.
Внимавайте със солта
В една порция хляб може и да не се съдържат толкова големи количества, но консумацията на тестения продукт по няколко пъти на ден повишава приема на сол. Една филия бял хляб може да съдържа до 230 милиграма сол.
Повишеният прием на сол води до покачване на кръвното налягане, което на свой ред може да предизвика сърдечносъдови заболявания и инсулт.
Американците консумират средно 3,266 милиграма сол, които не включват добавената към хранителните продукти. Количеството е доста над препоръчителния дневен прием от 2,300 милиграма. За 60 процента от американците, включително тези над 51-годишна възраст и страдащите от високо кръвно и диабет, трябва да ограничават солта до 1500 милиграма дневно.
Бял срещу пълнозърнест хляб
Пълният отказ от консумацията на богат на фибри хляб може да е опасен за здравето. До този извод стигнаха австралийски медици след свое проучване, публикувано в изданието The Journals of Gerontology.
Много хора спират да употребяват хляб по време на диети, но този продукт е не просто полезен за организма, а в някои случаи е дори незаменим.
Учените са наблюдавали здравословното състояние и менюто на над 1500 доброволци в продължение на 10 години. В началото на експеримента никой от участниците на страдал от каквито и да е сериозни проблеми със здравето като сърдечно-съдови и онкологични заболявания.
След десет години при 15% от доброволците, които получавали въглехидрати от продукти, изобилстващи от фибри, показателите на здравословното им състояние били по-добри, отколкото при тези, които отказвали да консумират храна с високо съдържание на фибри – трици, хляб, плодове и зеленчуци.
При тези 15% от участниците учените са установили най-малък риск от развитие на дихателна недостатъчност, депресии, тежки хронични заболявания, диабет, рак, инсулт и исхемична болест на сърцето.
Експертите отбелязват, че поне две филийки черен хляб на ден са нужни дори на тези, които спазват диета и уточняват, че това по никакъв начин няма да се отрази върху фигурата им.
Диетичен ли е диетичният хляб?
Купуваме диетичен хляб, защото си мислим, че той наистина е това, което трябва да бъде. Оказва се, че диетичният хлябможе да е всичко друго, но не и диетичен. При производството на така наречения "диетичен хляб" се пести от съставките, които наистина го правят по-здравословен, слагат се по-малко фибри и се набляга на солта и набухвателите. Съмнителното брашно, от което се приготвят диетичните хлебчета, съвсем не е на необходимото ниво. Клиентите нямат представа какво наистина консумират и се залъгват, че се грижат за здравето си, купувайки черен хляб. Нашата препоръка е да проверявате внимателно съдържанието и да се доверявате само на проверени производители.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФИБРАКС таблетки * 120 ТОШКОВ
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Пълнен хляб с чесново масло и кашкавал
- Ръжен хляб – състав, здравословни ползи и недостатъци
- Консумирайте препечени филийки със зехтин при гастрит
- Еврейски безквасен хляб Маца
- Питка за Бъдни вечер с мед
- Плосък хляб със сирене и чесън
- Рецепти за домашен хляб с кокосово брашно
- Зърнено-житните култури и диабет тип 2
- Ирландски соден хляб с мътеница и стафиди
- Шаран с чеснова хлебна коричка
Коментари към Пълнозърнестият хляб е най-полезен