Англия ще поема разходите за лечение на пациенти с алопеция
За първи път Англия ще покрива разходите за лечение на пациенти с алопеция (тежък косопад). Лекарството ритлециниб (ritlecitinib), което се приема всеки ден, може да помогне на 14 хиляди души, твърдят представители на Националния институт за здраве и качество на здравните грижи. Шотландия също обмисля възможността да го добави към медикаментите, които държавата плаща.
Лекарството е предназначено за пациенти над 12-годишна възраст и потиска възпалителните процеси, които пречат на косата да расте.
Алопеция ареата (кръгов косопад) е автоимунно заболяване, при което имунната система атакува космения фоликул, причинявайки падането на самия косъм. В по-тежките случаи, освен коса, страдащият губи и част от окосмението по тялото си. Когато липсват мигли, вежди, косъмчета в носа или по кожата на тялото, човекът е по-податлив на инфекции и по-трудно регулира телесната си температура. |
Животът на хората с алопеция е труден, като много от тях страдат от тревожност заради своето състояние. Възможно е да изпитват затруднения в училище или на работното място, което от своя страна да доведе до социална изолация и влошаване на интимните отношения.
„Животът с алопеция е като увеселително влакче“
Доун е диагностицирана с алопеция още като дете. Ето какво разказва тя за своя живот от тогава до днес:
„Да живееш с алопеция е като че ли си се качил на увеселително влакче. Никога не знаеш как ще се почувстваш в следващия момент. Може да си изпълнен с надежда, а след това да потънеш в отчаяние.
Срамувах се от плешивите петна по главата си и се стараех да ги крия. Не исках да ми се подиграват. Когато обаче наближих 30-ата си година, косата ми опада напълно. Вече нямаше начин да го скрия. Изпитвах огромна мъка. Отдръпнах се от всички, нямах желание за нищо. Разбира се, това се отрази негативно на психичното ми здраве.
Днес животът ми е толкова по-хубав, благодарение на подкрепата от приятелите, семейството и благотворителната организация Alopecia UK.“
Доун смята да започне лечение с ритлециниб, въпреки че косопадът й не е тежък в момента. Жената вижда в медикамента добра възможност, която досега не е имала, и се надява, че с негова помощ ще успее да контролира болестта.
>>> Живот с алопеция или какво е да губиш косата си пред втренчения поглед на света
Първоначален отказ от държавно финансиране
Националният институт за здраве и качество на здравните грижи във Великобритания отказа да препоръча лекарството срещу алопеция за държавно финансиране през 2023 г., но след проведена дискусия с обществеността и предложена по-ниска цена от производителя Pfizer промени решението си.
Опаковка от 30 капсули струва почти 1000 паунда. Хелън Найт, директор на службата за оценка на лекарствата, допълва: „Аз и колегите ми бяхме запознати с тежките негативни последици от алопецията върху здравето и качеството на живот на пациентите. Радвам се, че вече можем да предложим на гражданите това иновативно лекарство.“
Според Сю Шилинг, главен изпълнителен директор на организацията Alopecia UK, досега не е имало официално разрешено лечение за алопеция, което да се поема от държавата.
Шилинг допълва, че липсата на безплатна терапия до момента е причина много от хората да не се лекуват. Други пречки, пред които те са изправени, са свързани с издаването на направление за дерматолог от личния лекар и недопустимо дългото време за чакане преди консултация с дерматолог.
First alopecia treatment recommended on the NHS: https://www.bbc.com/news/health-68367795?fbclid=IwAR1LdKixP5eoTXfpE844DM44Ul8c_WWHXC4fiQSRsNVG_DAzP9_aPIBF1LE
Коментари към Англия ще поема разходите за лечение на пациенти с алопеция