Аспиринът е ефективен при дълбока венозна тромбоза след цялостна смяна на коленна става
Ново научно изследване, проведено от ортопед хирурзи и изследователи от медицинския център към университета „Hackensack Meridian“, разкрива, че аспиринът е добро средство за превенция не само срещу дълбока венозна тромбоза (ДВТ), но и срещу тромбоза в мускула на прасеца. Медикаментът предотвратява разрастването на кръвните съсиреци, инсулт и тромбоемболични инциденти.
Трудът е публикуван наскоро в списание „The Bone & Joint Journal“ и през 2021 г. бе отличен с награда „John N. Insall“ от Дружеството по коленна ортопедия и хирургия, която се връчва на многообещаващи клинични проучвания и техники.
Д-р Грег Клайн, един от авторите на изследването и заместник-ръководител на катедрата по ортопедична хирургия в медицинския център на университета, споделя: „Дълбоката венозна тромбоза е сериозен проблем, тъй като тромбът може да се откъсне и да достигне до белите дробове, да запуши белодробната артерия и съответно да затрудни дишането. Все още не е открита оптимална и надеждна терапия при тромбоза на вената на прасеца* след цялостна смяна на коленната става. Според нас за първи път са открити научни доказателства, че аспиринът може да се справи с кръвните съсиреци, които се образуват при част от пациентите с изкуствена коленна става. Предстоят още проучвания, за да сме сигурни, че този подход наистина дава добри резултати, но смятам, че лечението с аспирин има потенциала да се окаже новият стандарт в областта на ортопедията.“
Съавтори са Харлан Брет Ливайни, Ари Сайденщайн и Бетран Парселс.
В своето изследване учените твърдят, че рискът от настъпване на дълбока венозна тромбоза (ДВТ) и влошаване на симптомите трябва да бъде ограничен с помощта на антикоагулационна терапия, която да предотврати евентуални хеморагични усложнения. Ортопедите извършват ретроспективен анализ на група пациенти, диагностицирани с ДВТ на прасеца след претърпяна цялостна смяна на коленната става. По време на назначеното им лечение с аспирин, специалистите следят отблизо състоянието им и развитието на кръвните съсиреци с помощта на ултразвуков скенер.
След като получава разрешение от Етичната комисия, екипът разглежда здравните картони на пациенти, подложени на първична или повторна артроскопия на коленната става за периода 01.01.2014 г. – 01.01.2019 г. в едно и също здравно заведение. На всички е назначено лечение за превенция срещу дълбока венозна тромбоза, което включва ранно раздвижване, носене на компресиращи чорапи или други средства за компресия, както и прием на аспирин, хепарин или варфарин, въз основа на индивидуалния риск от образуване на тромб.
Само при 2% от пациентите с ДВТ на прасеца, лекувани с аспирин, се наблюдава влошаване на състоянието
От общо 5078 пациенти с цялостна смяна на коленна става 532 страдат от ДВТ. 91% от тях приемат аспирин два пъти дневно в продължение на 3 месеца. Останалите 9% от хората с ДВТ са лекувани с друг вид антикоагуланти.
По-късно са направени ултразвукови изследвания на 94% от пациентите с ДВТ на вената на прасеца, приемали аспирин. Резултатите показват, че едва при 2% се наблюдава влошаване на състоянието. Честотата на белодробна емболия при всички участници, лекувани с медикамента, е 0,2%, което означава, че такава е настъпила само при един болен.
Д-р Клайн и колегите му са оптимисти и вярват, че аспиринът наистина оказва положителен ефект върху пациентите и намалява значително риска от влошаване на симптомите при ДВТ на вената на прасеца. Освен това те разкриват, че не се наблюдават сериозни случаи на кървене, усложнения, свързани с хирургичната рана или други проблеми след цялостната смяна на коленната става при изследваните пациенти.
Методи при изследване на пациенти с ДВТ на прасеца след смяна на коленната става
От всички 5078 пациенти, подложени на смяна на ставата, 532 развиват ДВТ на прасеца в периода 1 януари 2014 г. – 31 декември 2019 г. Усложнението е установено с ултразвук при първия преглед след операцията. 91,4% от тези 532-ма пациенти са лекувани с аспирин (325 мг два пъти дневно). 4 седмици по-късно е извършено второ ултразвуково изследване на долната част на крака.
Резултати от проучването
При 445 от 459-те пациенти с ДВТ на вената на прасеца се наблюдава разнасяне на тромба. При десет от останалите настъпват усложнения. Един пациенти развива белодробна емболия 6 седмици след хирургичната интервенция.
Според д-р Клайн има голяма надежда, че аспиринът може да помогне на пациентите с остра ДВТ на вената на прасеца. „Лекарството не е скъпо, приема се добре от повечето хора и не води до сериозно кървене и други проблеми със самата оперативна рана, което е напълно възможно при назначена по-агресивна антикоагулантна терапия. Макар в миналото да се е смятало, че тромбозата на тази вена няма връзка с операцията по смяна на коленна става, днес има множество проучвания, които я доказват“, добавя още експертът.
„Докато не бъдат проведени допълнителни проучвания, свързани с лечението на ДВТ на прасеца, препоръчваме назначаването на терапия с аспирин“, казва Клайн.
Награда „Insall“ Наградата „Insall“ започва да се връчва в чест на един от най-добрите ортопеди новатори – англичанина д-р Джон Невал Инсол (John Nevall Insall). Той допринася съществено за развитието на хирургията по смяна на коленна става и е създател на четири модела на системи, които се прилагат широко и до днес. |
* Ali M. Omari, Bertrand W. Parcells, Harlan B. Levine et al. Aspirin is effective in preventing propagation of infrapopliteal deep venous thrombosis following total knee arthroplasty. The Bone & Joint Journal. 2021.
- Aspirin is Effective Treatment for Blood Clots Following Total Knee Replacement: https://www.newswise.com/articles/award-winning-paper-from-hackensack-university-medical-center-researchers-concludes-aspirin-is-effective-treatment-for-blood-clots-following-total-knee-replacement
- 2021 John N. Insall Award: Aspirin is effective in preventing propagation of infrapopliteal deep venous thrombosis following total knee arthroplasty: https://online.boneandjoint.org.uk/doi/full/10.1302/0301-620X.103B6.BJJ-2020-2436.R1
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС ЧОРАПОГАЩНИК С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ СЪС СИЛНА КОМПРЕСИЯ 30 - 40 mm.Hg 963
ВАРИТЕКС ЧОРАПИ С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ ДО ПОД КОЛЯНОТО СЪС СИЛНА КОМПРЕСИЯ 30-40 mm.Hg 902
ВАРИТЕКС ЧОРАПИ ЗА ПЪТУВАНЕ 970
ВАРИТЕКС ЧОРАПИ ДО БЕДРОТО С ЛЕКА КОМПРЕСИЯ 15 - 20 mm.Hg 931
ВАРИТЕКС ЧОРАПИ ДО ПОД КОЛЯНОТО С ЛЕКА КОМПРЕСИЯ 15 - 20 mm.Hg 932
ВАРИТЕКС ЧОРАПИ С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ ДО БЕДРОТО СЪС СИЛНА КОМПРЕСИЯ 30-40 mm.Hg 901
НОВИНАТА е свързана към
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Конопено въже при дископатия и ставни болки
- Инжекционни кортикостероиди
- д-р Спас Тянков Пасев
- Лечение на ставни заболявания с ябълков оцет
- Варфарин
- Упражнения за коленете при болка и артрозни изменения
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Навяхване на глезена в спорта
- Гипсова превръзка
Коментари към Аспиринът е ефективен при дълбока венозна тромбоза след цялостна смяна на коленна става