Измамни антитела са причина за образуването на тромби при болните от COVID-19
Изследване на молекулярни биолози от Мичиганския университет показва как се появяват тромбите при болните от COVID-19 и каква е причината.
Изследването
За екипа на доц. Джейсън Найт от Мичиганския университет това е второто проучване, посветено на темата за тромбите и техния произход при болните от COVID-19. Първото е осъществено през 2020-а. Тогава учените установяват, че автоантителата при пациенти с COVID-19 причиняват сериозно количество на съсирване при мишки.
>>> Откриха нова причина за появата на тромб при заразени с COVID-19
Настоящото проучване обаче разкрива възможната причина.
За целта молекулярните биолози изследват кръвните проби на 250 души, настанени в болници за лечение от COVID-19 и тежките му форми.
Учените откриват много по-високи нива на антифосфолипидни автоантитела, отколкото са очаквали. Именно те са в състояние да образуват кръвни съсиреци в артериите и вените на хората с автоимунните заболявания, включително на страдащите от лупус и антифосфолипиден синдром (APS).
Множеството В-клетки в кръвта на заразените с COVID-19 създават антитела, които не се съединяват с частиците на вируса, а с молекулите на фосфолипидите. Тези сложни органични вещества покриват мембраната на кръвоносните съдове. Оказва се, че при развитието на лупус и на други автоимунни заболявания, имунната система атакува погрешно тези молекули и това води до развитието на възпаление и на спонтанно образуване на кръвни съсиреци в артериите и вените.
Резлутатите
Възможната причина за появата на тромби е свързана с факта, че автоантителата стресират ендотелните клетки, изграждащи вътрешната обвивка на кръвоносните съдове. По този начин клетките губят способността си да предотвратяват образуването на кръвни съсиреци.
„Това осигурява още по-силна връзка между образуването на автоантитела и съсирването при COVID-19. Когато ендотелните клетки се активират, те карат здравите кръвоносни съдове да станат „лепкави“ и така привличат други клетки към стените на съдовете, като стават по-податливи на тромбоза“, коментира специалистката по ревматология Хуи Ши, която е част от екипа и водещ автор на публикацията, в която са оповестени резултатите от изследването.
Учените откриват още, че когато отстраняват антифосфолипидните автоантитела от кръвните проби на хората с COVID-19, активирането на ендотелните клетки, насърчаващи съсираването, спира.
Според друг от съавторите на изследването – ревматологът доц. Джейсън Найт, очевидно откритата връзка е силна, но са необходими още проучвания, за да се установи дали тези антитела са точната причина за тромбоза, която води до съсирване и изключително тежко протичане на COVID-19.
Молекулярният биолог уточнява, че откритието им може да провокира промяна в терапиите, които се използват обичайно при случаите на антифосфолипиден синдром при COVID-19. А това е следващата стъпка към пълното разбиране на взаимодействието между коронавирусната инфекция, човешката имунна система и здравето на съдовете. Откритието може да бъде използвано за защита на пациентите от фаталните последици при тежките форми на COVID-19.
Екипът отговаря в определена степен на въпроса дали тялото на носителите на вируса SARS-CoV-2 произвежда антитела, които атакуват не самия вирус, а компоненти на кръвоносната система и клетките както на мозъка, така и на белите дробове. Именно тяхното съществуване би обяснило част от симптомите, характерни и за тежките форми на заболяването, но и за пост COVID синдрома.
Резултатите от изследването са публикувани в научното списание Arthritis&Rheumatology
За екипа
Водещите изследователи доц. Джейсън Найт и д-р Хуи Ши са специалисти по ревматология и работят активно за по-доброто разбиране на APS.
Освен специалист по ревматология и вътрешни болести д-р Найт има докторска степен от Мичиганския университет по молекулярна биология. Определят го като лидер в национален мащаб по отношение на клиничните грижи за пациенти с антифосфолипиден синдром.
Д-р Хуи Ши е сред най-новите попълнения в екипа на д-р Джейсън Найт. Докторската й степен е по ревматология от Шанхайския университет. Интересът й към APS се дължи на факта, че той е една от водещите причини за придобита тромбоза и прекъсване на бременността в световен мащаб и един на 2000 пациенти страдат от него.
Както подчертава д-р Хуи Шин: „Патогенезата е сложна, а това прави изследването на антифосфолипидния синдром наистина предизвикателство. И до днес например не знаем точната връзка между APS и лупуса. Има толкова много неизвестни, които чакат да бъдат открити и разказани“, убедена е д-р Хуи Ши.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС ЧОРАПИ С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ ДО ПОД КОЛЯНОТО СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ 20 - 30 mm.Hg 912
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ С КОЛАН 951
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
ТОНУС ЕЛАСТ АНТИЕМБОЛИЧЕН ЧОРАП ЗА РАЗШИРЕНИ ВЕНИ КЛАС 2 С КОЛАН БЕЗ ПРЪСТИ ЗА ЛЯВ ИЛИ ДЕСЕН КРАК 0403-01
ВАРИТЕКС ЧОРАПИ С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ ДО БЕДРОТО СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ 20 - 30 mm.Hg 911
ВАРИТЕКС ЧОРАПОГАЩНИК С ОТВОРЕНИ ПРЪСТИ СЪС СИЛНА КОМПРЕСИЯ 30 - 40 mm.Hg 963
НОВИНАТА е свързана към
- Варфарин
- Антитромботични лекарства
- Д-димер тест
- Антикоагуланти
- Натурални средства и билки за разреждане на кръвта
- Хепарин
- Коронавирус COVID-19
- Див кестен, Бял конски кестен, Конски кестен, Индийски кестен
- КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
Коментари към Измамни антитела са причина за образуването на тромби при болните от COVID-19