Без платен болничен в САЩ: Повечето служители ходят на работа дори и болни
Съпругата на Бил Томпсън не го е виждала да се усмихва уверено. През първите 20 години от връзката им той губи всичките си зъби вследствие на инфекция в устата.
53-годишният мъж от Мисури, който работи като готвач в Burger King, признава, че години наред е живял с ужасен зъбобол и подувания на лицето заради абцеси. Знаел е, че трябва да отиде на зъболекар, но не е можел да си позволи да отсъства от работа, защото няма да му бъде платено. Мисури е един от многото американски щати, които не изискват от работодателите да плащат на своите служители при отсъствие по болест, а САЩ е една от деветте държави, която не гарантира обезщетение на работещите граждани, когато отсъстват поради здравословни причини.
„Или работиш и получаваш пари, или се грижиш за себе си. Но ние не можем да се погрижим за себе си и така се затваря този омагьосан кръг“, казва Бил.
Законът преди пандемията
Преди избухването на пандемията 10 щата и окръг Колумбия имаха вече въведени закони, задължаващи работодателите да осигуряват платен отпуск по здравословни причини. Впоследствие Колорадо, Ню Йорк, Ню Мексико, Илинойс и Минесота също решиха да облекчат служителите и работниците, като им осигурят обезщетение при отсъствие по болест. Орегон и Калифорния разшириха обхвата на съществуващите закони за платен болничен.
След избухването на пандемията от коронавирус в страната бяха въведени някои временни мерки, които позволяваха на американците да се възползват от максимум 14 дни платен отпуск, ако се разболеят от COVID-19 или трябва да се грижат за свой близък. Тези мерки обаче отпаднаха през 2021 г.
Икономистът Хилъри Уитинг признава, че тогава за първи път е съзряла в управляващите политическа воля да разрешат проблема с липсата на право на платен болничен.
Силният негативен ефект от неполученото дневно възнаграждение
Анализ на Института за икономика, в който тя участва, разкрива, че 61% от най-нископлатените работници в Щатите не могат да си позволят да отсъстват, за да се лекуват. „Бях изненадана колко бърз е ефектът от загубената надница върху семейния бюджет“, казва тя. Парите, които един работник получава за 1-2 работни дни, могат да покрият разходите му за гориво до и от работното място за целия месец.
От друга страна обаче явяването на работа, когато човек е болен, застрашава здравето на неговите колеги и на клиентите. Много нископлатени професии като касиер, маникюрист, домашна помощница и работник в заведение за бързо хранене са свързани с общуване лице в лице. Затова Уитинг смята, че платеният болничен е мярка в полза на общественото здраве.
>>> С какво са по-различни компаниите, за които хората биха работили с удоволствие
Доводите на бизнеса срещу платения болничен
Срещу обезщетението при болест се обяви Федерацията на независимия бизнес. Нейни представители заявиха, че не приемат задължителния характер на платения болничен на държавно ниво. Според тях всеки работодател би следвало да е гъвкав и сам да прецени кое е най-добро за бизнеса и служителите му. Те са на мнение, че разходите по изплащането на такъв тип обезщетение, допълнителната административна работа и намалената продуктивност биха натоварили твърде много по-малките фирми и предприятия.
Бил Томпсън, готвачът, с когото ви запознахме в началото, споделя: „Въпреки че работят почти 40 часа седмично, повечето ми колеги са бездомни, а без здравна осигуровка никой не може да си позволи лекар или стоматолог.“
Гласността, която получава неговият случай в медиите, му помага да реши здравословния си проблем. Зъболекар му предлага да се погрижи за зъбите му безвъзмездно и днес Бил, освен прекрасна усмивка, има и нова работа – работник в ресторанта на хотел.
Близо 90% от американците работят, когато са болни
Освен това почти всички изпитват вина, когато се налага да отсъстват, защото не се чувстват добре.
През 2023 г. 89% от работниците са продължили да ходят на работа, въпреки че са били болни, а един от седем признава, че почти никога не отсъства заради болест.
Несигурността на служителите подхранва осъдителното отношение към онези, които отсъстват, когато са болни
Много от американците се притесняват да кажат на своя работодател, че имат нужда от почивка заради здравословен проблем, а работодателят от своя страна често подозира, че го лъжат.
Според статистиката двама от пет работници (40%) не се осмеляват да отсъстват от работа, защото другите може да си помислят, че не е болен наистина.
Повече от 1/3 от работниците смятат, че новопостъпилите не бива да отсъстват, дори и поради здравословни причини, поне през първия месец на новото работно място.
Жените по-често работят, когато са болни
Половата принадлежност също играе важна роля. Оказва се, че 53% от жените продължават да ходят на работа дори когато имат нужда от лечение, докато делът сред мъжете е 40%. Причината е в това, че работодателите и колегите са склонни да се съмняват в жените и биха ги упрекнали за тяхното желание.
Работниците се притесняват повече за натоварването си на работа, отколкото за здравето си
Почти 50% от американските работници признават, че решението дали да отсъстват поради здравословни причини зависи от натоварването на работното място.
Решението всъщност не е никак лесно. 90% от хората си задават следните въпроси, преди да предприемат тази стъпка:
- Колко работа имам да свърша днес?
- Сериозен ли е здравословният ми проблем всъщност?
- Могат ли колегите ми да поемат и моите задължения?
- Дали ще мога да издържа поне до почивните дни?
- Ще си помислят ли другите, че лъжа?
- Работодателят дали ще ми разреши отпуск или ще ми възлага задачи, докато съм у дома?
- Ще имам ли проблеми като се върна?
- Мога ли да загубя работата си?
Нагласите на различните поколения
Данните сочат, че представителите на поколение Z, или родените между 1996 г. и 2009 г., отсъстват повече при здравословен проблем, отколкото техните колеги.
- Paid sick leave sticks after many pandemic protections vanish: https://www.news-medical.net/news/20240509/Paid-sick-leave-sticks-after-many-pandemic-protections-vanish.aspx
- Guilty Until Proven Sick: https://www.bamboohr.com/resources/guides/sick-guilt-2023
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
- Обамакеър - повратна точка в американската здравна система
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- Жълтата гостенка – инфекциозното заболяване, благодарение на което Колорадо става част от САЩ в началото на 19 век
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
- Учени откриха защо чревният микробиом на кърмените бебета е различен от хранените с адаптирано мляко
- Справяне с бърнаут: 5 ефективни начина за преодоляване на емоционалното изтощение
- САЩ в първото десетилетие на 21 век, или защо здравните застрахователи избират фармацевтичната индустрия пред пациентите, част 1
Коментари към Без платен болничен в САЩ: Повечето служители ходят на работа дори и болни