Без повече смърт от астма, призовават от GINA в Световния ден на заболяването

От 22 години първият вторник на месец май е времето, в което вниманието на хората са насочва към астмата – заболяване, от което в България страдат повече от 400 000 души.
Глобалната инициатива за астма (GINA) организира Световният ден на астмата заедно с пациентски и медицински организации. Задачата е поне веднъж годишно обществото да получи подробна информация и вниманието му да се насочи към проблемите, към това колко е важно ранното диагностициране. Събитията целят още и хората със симптоми да бъдат насърчени да потърсят помощ. Това е от особено значение, защото, ако болестта не бъде открита и ако не бъде лекувана правилно, крие риск за живота.
Независимо от напредъка на медицината, броят на болните в света продължава да расте и те надминават 400 000 000 души.
У нас събитието се организира от Асоциацията на българите, боледуващи от астма, алергии и ХОББ (АББА), Българското дружество по белодробни болести и дружеството по алергология. Заради пандемията от COVID-19 всички прояви ще бъдат осъществени онлайн.
За хората е важно да знаят, че много често симптомите не могат да бъдат разпознати и поставянето на диагнозата закъснява, често е възможно и астмата да бъде объркана с други заболявания. Затова е добре да се знае повече.
За по-голямата част от видовете астма при възрастните няма лечение. Заболяването на практика не се лекува, но от огромно значение е да бъде управлявано, което означава да бъдат контролирани симптомите и да се предотврати влошаването им и астматичните пристъпи.
Да се управлява състоянието на астматично болните означава на първо място болните да са наясно с всички фактори, които влошават състоянието им. Сред тях са пушенето и мръсният въздух. Що се отнася до медикаментите, от АББА насочват вниманието към факта, че всичко е много индивидуално. Дозите и нивото на лечение са различни за всеки, но най-важното е астматиците да знаят кое лекарство се отразява добре на състоянието им и да могат да управляват заболяването самостоятелно. Независимо че смъртта в следствие на астма се случва рядко, тя е възможна при липса на диагноза или при лош контрол.
Данните показват, че почти 10% от астматиците са с тежка астма. 10 000 000 са болните от астма деца и възрастни под 45 години в Европа. Най-голям е броят им в Ирландия и Великобритания.
Специалистите са категорични, че достъпът до иновативни медикаменти подобрява контрола на астмата, като намалява нуждата от болнично лечение, ограничава загубата на трудоспособност и преждевременната смърт на болните.
В някои европейски страни, като Франция и Финландия, се наблюдава сериозно подобрение по отношение на контрола върху заболяването, благодарение на правителствените политики.
Произходът на астмата продължава да бъде предизвикателство пред науката. Отговорът на този въпрос ще позволи заболяването да бъде предотвратено. Другата важна задача е свързана с разработването на нови терапии за лечение. Надеждите са фокусирани особено върху персонализираната медицина. Не по-малко значими обаче са и усилията, които държавите трябва да полагат. Сред тях са националните програми за по-добър контрол.
Асоциация на българите, боледуващи от астма, алергии и ХОББ
Продукти свързани с НОВИНАТА
МАСКА ЗА ИНХАЛАТОР ФИЛИПС ЗА ВЪЗРАСТНИ
БОИРЕР КОМПРЕСОРЕН ИНХАЛАТОР модел IH 60
Безплатна доставка за България!АПАРАТ ИНХАЛАТОР ФИЛИПС OPTICHAMBER DIAMOND СПЕЙСЪР
БОИРЕР ИНХАЛАТОР модел IH 55
Безплатна доставка за България!МАЩЕРКА СТРЪК
ФИЛИПС УРЕД THRESHOLD IMT
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение чрез дишане по метода Бутейко
- Лечение с кислород
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Астма
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Лечение на алергия и астма с вода
- Алтернативно лечение на хронична обструктивна белодробна болест
- д-р Мария Иванова Пачева-Божинова
- д-р Бойко Кирилов Боянов
- д-р Биляна Василева Иванова
Коментари към Без повече смърт от астма, призовават от GINA в Световния ден на заболяването