Болници завеждат дела срещу неосигурени пациенти, неплатили лечението си
От НАП и Агенцията за социално подпомагане отчитат повишение на броя на здравнонеосигурените пациенти. Увеличили са се хората, които са поискали целева помощ за лечение в сравнение с миналата година.
От социалната служба съобщават за БНТ, че до юли включително са подадени 4000 молби, а сумата, която е похарчена за нуждите на тези болни, е с 290 000 лв. повече спрямо същия период през 2016 г.
От НАП твърдят, че броят на неосигурените е между 400 000 и 500 000 души. В Софийския районен съд вече са заведени дела от страна на болници, които се опитват да си вземат парите от неплатили лечението си болни без здравна осигуровка.
Като пример, в Националната кардиологична болница за миналата година са били приети 15 000 души, като от тях 200 са били неосигурени. От началото на 2017-а пациентите без осигуровка са 90. В този случай прегледът е за сметка на лечебното заведение, а ако се наложи болният да остане в болницата, роднините или трябва да платят дължимите здравни осигуровки, или да поискат помощ от социалните.
Д-р Ваня Савкова, завеждащ Спешното отделение в Националната кардиологична болница, споделя, че подобни пациенти идват в лечебното заведение, защото знаят, че ще бъдат прегледани, дори и да не са в спешно състояние. По такъв начин загубите на заведението са близо 200 000 лв. годишно. Министерството на здравеопазването дава средства за раждане, диспансерно наблюдение на неосигурените и за интензивно лечение. За тази година са предвидени 6 млн. лв., от които почти половината са похарчени вече, съобщават от НЗОК.
За да отпусне Агенцията за социално подпомагане целева помощ на здравнонеосигурен, той трябва да отговаря на конкретни условия - да няма собственост, която да му носи приходи, да е без доходи, да няма налични спестявания и други.
До момента на 741 неосигурени пациенти е оказана помощ. За поемането на разходи по лечението на такива болни са отделени 2 млн. лв., от които две трети вече са изтеглени от лечебните заведения. От софийската болница "Св. Анна" са известили 50 здравнонеосигурени, че ще заведат дела срещу тях, защото не са си поели разходите по лечението.
По статията работи: Ирина Тенева
Снимка: msecnd.net
- Дават ни 8 месеца гратисен период да си платим здравните осигуровки
- Близо 19 процента от българите не са се осигурявали за здраве през 2013 г.
- Днес за последно възстановяваме здравните си права при преференциални условия
- Стефан Константинов: НАП трябва да се грижи за събирането на невнесените здравни вноски
НОВИНАТА е свързана към
- Дават ни 8 месеца гратисен период да си платим здравните осигуровки
- Права на здравнонеосигурените пациенти
- Чистим дължимите вноски за здраве до края на 2015 г. или плащаме за 5 години назад
- Какво е вашето мнение за здравните застраховки
- Над 700 000 българи не си плащат трайно здравните осигуровки
- Министър Москов обеща ясно разделение между осигурени и неосигурени от догодина
- Който не плаща здравни осигуровки, ще има 6 месеца да плати и да се върне в системата
- Днес за последно възстановяваме здравните си права при преференциални условия
- Възстановяването на здравноосигурителните права през 2016 г. ще е двойно по-скъпо
- Няма опасност неосигурените да останат без лекарска помощ, успокоява ген. Тонев
Коментари към Болници завеждат дела срещу неосигурени пациенти, неплатили лечението си