Лекуват ли се по различен начин бедни и богати пациенти
Като легенда от години в интернет обикаля новината, че шефът на една от държавните болници се направил на бедняк и със симптоми на инфаркт се опитал да влезе да бъде прегледан в болничното заведение, което управлява. За съжаление, бил оставен пред вратата. Изминали са години, дали нещо се е променило в обслужването във въпросната болница?
Възможно ли е в България лекарите да налагат различен стандарт на обслужване на бедни и богати? Дали по парите те посрещат и по тях те изпращат? Има ли значение дали си осигурен или не?
Осигуровките са почти задължителни навсякъде, но за да се спестят пари, те никога не са на реалния размер на заплатата. Ако лекарите взимат пари, те пък много често са под масата и не се обявяват никъде. Получава се парадокс – хем осигурен, хем не достига, а няма и как да заплатиш.
Много вероятно безплатното здравеопазване в България е мит, особено ако разчитате само на него. Често хората предпочитат да платят и да не ползват правата си като здравноосигурени, само и само за да минат по-бързо и при лекаря, при когото желаят. Кое му е безплатното, ще се запитате вие тогава?
Неплатените здравни застраховки: проблем за българското здравеопазване
В България има над 1,5 милиона души, които не плащат здравни застраховки, според данни на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това означава, че тези хора нямат право на безплатна медицинска помощ, освен в извънредни ситуации. Какви са причините за този феномен и какви са последиците за здравеопазването в страната?
Една от основните причини за липсата на здравни застраховки е бедността. Много хора не могат да си позволят да плащат редовно здравните си вноски, които са около 8% от дохода им. Друга причина е ниската информираност и интерес към здравната система. Много хора не знаят какви са правата и задълженията им като застраховани лица, или не виждат ползата от плащането на здравни застраховки. Още един фактор е корупцията и неефективността на здравната система. Много хора се чувстват разочаровани от качеството на медицинските услуги, които получават, или смятат, че трябва да дават подкупи, за да получат лечение.
Липсата на здравни застраховки има сериозни последствия за здравеопазването в България.
Първо, тя води до по-ниска превенция и профилактика на заболяванията. Хората, които не плащат здравни застраховки, нямат достъп до безплатни прегледи, ваксинации, скрининги и други мерки за предотвратяване на болести. Това увеличава риска от развитие на хронични и тежки заболявания, които изискват по-скъпо и сложно лечение. Второ, тя води до по-голяма неравнопоставеност в достъпа до здравеопазване. Хората, които не плащат здравни застраховки, са изложени на дискриминация и социално изключване. Те са по-зависими от благотворителността и доброволчеството на лекарите и организациите, които предоставят безплатна помощ. Трето, тя води до по-голямо натоварване на бюджета на НЗОК и на данъкоплатците. Хората, които не плащат здравни застраховки, все пак използват медицинските услуги в случай на извънредна нужда. Тези разходи се покриват от НЗОК, която е финансирана от данъците на всички граждани. Това означава, че хората, които плащат здравни застраховки, субсидират тези, които не плащат.
Какво може да се направи, за да се реши проблемът с неплатените здравни застраховки?
Едно от възможните решения е да се увеличи контролът и наказателността над хората, които не плащат здравни застраховки. Това би могло да стимулира повече хора да изпълняват своите задължения като застраховани лица. Друга възможност е да се подобри качеството и ефективността на здравната система. Това би могло да повиши доверието и удовлетвореността на хората от медицинските услуги, които получават, и да ги мотивира да плащат здравни застраховки. Още едно възможно решение е да се повиши информираността и образованието на хората за здравната система. Това би могло да помогне на хората да разберат какви са правата и задълженията им като застраховани лица, и какви са ползите от плащането на здравни застраховки.
Ще ни се да чуем и вашето мнение по темата! Разкажете ни за всичко това, което ви вълнува. Има ли двоен стандарт в здравеопазването, или това са само твърдения, които не могат да бъдат доказани.
изображение: Pexels
Гласуване
Резултати
Продукти свързани с АНКЕТАТА
ПРЕХОДЪТ - ХАДЛИ ВЛАХОС - ХЕРМЕС
НовАНКЕТАТА е свързана към
- Общество
- Здравето на жените в Туркменистан: Мълчанието ни лишава от свобода на избор
- Послание към трансджендърите: „Не се отказвайте от правото си на медицинска помощ“
- Дават ни 8 месеца гратисен период да си платим здравните осигуровки
- Права на здравнонеосигурените пациенти
- Лили Минока и ролята й за развитието на здравните грижи в индианските общности в САЩ от 19 век
- Чистим дължимите вноски за здраве до края на 2015 г. или плащаме за 5 години назад
- Какво е вашето мнение за здравните застраховки
- Живот с редки болести – с какво се сблъскват хората и защо трябва да се подобрят здравните услуги
- 1/3 от увеличения брой смъртни случаи през 2020 не се дължи пряко на COVID-19, а на влошени здравни услуги
- Над 700 000 българи не си плащат трайно здравните осигуровки
Коментари към Лекуват ли се по различен начин бедни и богати пациенти
Христо
Къде са резултатите от анкетата ?
Резултати
Къде са резултатите от анкетата ?