Бременни с фенилкетонурия настояват здравната каса да поеме част от лекарствата им
Става дума за доживотно заболяване, което се дължи на дефект в обмяната на аминокиселината фениламин. Тя се съдържа в много храни. Болните от ФКТ не могат да я разграждат и ако не спазват специална диета с лечебни добавки, аминокиселината се натрупва в организма и дава тежки последствия върху умственото развитие.
До 18 г. касата поема част от разходите за добавките, поясни Дуцов. След навършване на пълнолетие обаче препаратите вече не се отпускат. Пациентите с ФКТ под 18 г. също са 30-40 души. Разходите на човек са между 1800 и 2500 лв. месечно. Добавките съдържат хидролизирани по синтетичен път белтъчини, които се понасят добре от организма на болните.
В момента три от жените са бременни и може да се наложи аборт по медицински причини, каза още Дуцов. Ако те не приемат лечебните добавки, рискът да родят дете с увреждания е много голям - 30-40%. Без терапия пациентите с ФКТ трябва да се хранят почти само с картофи и ориз. Пълноценното меню обаче е много важно при бременните, за да се развива добре плодът.
Поне от 10 г. водя битка с институциите, но никой не взема проблема на сериозно, обяснява Дуцов. От касата му отговаряли стандартно, че става дума за специален хранителен режим, а не лечение.
"Независимо че специалните миксове и диетичните храни се разглеждат като хранителни добавки, те в случая са и лекарствени продукти. Необходимо е да се промени законовата наредба и те да минат окончателно в рубриката на лекарствата", е становището на националния консултант по ендокринология и обмяната на веществата в детска възраст доц. Калинка Коприварова. Това мнение е дадено и като официално писмено становище до организацията. Млади жени с фенилкетонурия, които искат да имат дете, трябва да бъдат включени в специална програма за планирана бременност, препоръчва доц. Коприварова.
Коментари към Бременни с фенилкетонурия настояват здравната каса да поеме част от лекарствата им