Броят на сперматозоидите в спермата намалява прогресивно: Изправени ли сме пред репродуктивна криза
Международни данни разкриват, че през последните 40 години броят на сперматозоидите в еякулата е намалял наполовина, като прогнозите са, че тенденцията ще се запази. Учените предупреждават за възможна репродуктивна криза, ако не се вземат навременни мерки, насочени към повишаването му.
За 35 години сперматозоидите в спермата на мъжете са намалели наполовина
Изследването е публикувано в списание „Human Reproduction Update“. В него се разглеждат стойностите от проби на 153 мъже, като заключението е, че концентрацията на сперматозоиди се е понижила от 101,2 милиона/мл до 49 милиона/мл за периода 1973 г. – 2018 г, или спад от 51,6%. Общият брой сперматозоиди пада с цели 62,3% за същия времеви период.
Друго проучване на същия екип, проведено през 2017 г. , потвърждава данните за драстичен спад в количеството сперматозоиди, но участниците в него са основно от Европа, Северна Америка и Австралия. Най-новият анализ включва последни данни за хора от общо 53 страни от различни континенти.
Началото на изследването е поставено през далечната 1972 г., като от тогава до 2000 г. броят на сперматозоидите пада с 1,62% на година. След 2000 г. понижението е 2,64% годишно, което кара експертите да смятат, че то ще продължи да расте.
„Това е поредното предупреждение, че нещо не е наред и че е време да предприемем действия. Да, мисля, че сме изправени пред криза и за нас ще бъде по-добре да се справим с нея днес, докато има шанс да обърнем тенденцията“, пояснява проф. Хагай Левин, автор на проучването от Еврейския университет в Йерусалим.
>>> Нормализирането на теглото повишава качеството на спермата и плодовитостта при мъжете
Нарушена фертилност под 40 милиона /мл
В по-стари изследвания се твърди, че плодовитостта на мъжа е нарушена, ако концентрацията на сперматозоиди е под 40 милиона/ мл. Макар по последни данни броят им да е над посочената прагова стойност, Левин е уточнява, че става въпрос за усреднено число, което означава, че процентът на мъжете под нея е нараснал.
Според професора спадът може да забави или възпрепятства процеса по възпроизвеждане на човечеството.
Ограничение на изследването
Въпреки че разглежда някои фактори като например възраст и продължителност на периода без еякулация, изследването има някои слаби страни. Една от тях е, че не се анализират другите маркери за качество на сперматозоидите.
Алън Пейси, професор по андрология от Университета в Шефийлд, е впечатлен от научния труд, но признава, че не е убеден в наличието на такъв спад. Той допълва: „Броенето на сперматозоиди е трудоемко, дори когато се използва техниката, приета за златен стандарт, а именно хемоцитометрия. Мисля, че с течение на времето специалистите станаха по-бързи, благодарение на специализираните обучения и разработените нови програми за контрол на качеството по света.“
Фактори, водещи до прогресивно намаляване броя на сперматозоидите
Според Левин най-сериозен спад се наблюдава през последните няколко години. Една от хипотезите е, че той се дължи на химикали, които увреждат функциите на ендокринната система на бебето, докато е в утробата, или на други външни причини.
Възможно е понижената концентрация на сперматозоиди да е резултат и от нездравословен начин на живот, който включва тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, затлъстяване и вредни хранителни навици.
Тина Колд Йенсен от Университета на Южна Дания смята, че проучването изтъква достатъчно доказателства за наличието на една наистина тревожна тенденция. „Каквито и данни да използваме, изводът остава един и същ“, заключава тя.
Според проф. Ричард Шарп, който е експерт по мъжко репродуктивно здраве към Университета на Единбург, тенденцията е световна. Той напомня, че спадът в броя на сперматозоидите* означава по-трудно зачеване. Затова отлагането му не е разумно особено когато жената е над 30 години и фертилността й вече е понижена.
Шарп обаче уточнява, че ниската концентрация на сперматозоиди не е проблем само за двойките, които искат да имат дете, а и за цялото общество в следващите 50 години, тъй като възрастните хора ще бъдат много повече от младите.
* Hagai Levine, Anderson Martino-Andrade, Jaime Mendiola, Dan Weksler-Derri, Irina Mindlis, Rachel Pinotti, Shanna H Swan. Temporal trends in sperm count: a systematic review and meta-regression analysis. Human Reproduction Update.
- Humans could face reproductive crisis as sperm count declines, study finds: https://www.theguardian.com/society/2022/nov/15/humans-could-face-reproductive-crisis-as-sperm-count-declines-study-finds
- Temporal trends in sperm count: a systematic review and meta-regression analysis: https://academic.oup.com/humupd/article/23/6/646/4035689?login=false
Продукти свързани с НОВИНАТА
ХЕПИ МЕН капсули * 60 БИОТИКА
КАУНТ БУУСТ капсули * 60 за мъже FAIRHAVEN HEALTH
ФЕРТИЛ ЕЙД капсули * 90 за мъже FAIRHAVEN HEALTH
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Билки за повишаване на потентността и половата мощ при мъжете
- Карнитин (L-Carnitine): действие, полезни ефекти, приложение
- Спермограма
- Лечение при варикоцеле
- Сперматогенеза
- Безплодие
- Алтернативна медицина срещу безплодие при мъжете
- Бебето се бави – какво да направя? Кратко указание за мъже от д-р Мариела Даскалова
- Варикоцеле - разширените вени на тестисите като причина за безплодие
- Алтернативно лечение на безплодие
Коментари към Броят на сперматозоидите в спермата намалява прогресивно: Изправени ли сме пред репродуктивна криза