Български студенти разработиха приложение за хора с увреден слух – жестове заговарят с глас

Група български студенти от Софийски университет са разработили уникално приложение, чрез което хора с увреден слух да комуникират с думи, предава БНТ.
Студентите работят над година върху разработката, провокирани от случка между двама глухонеми колеги, които са водили разпалено разговор, който те не са успели да разберат. Това е била причината Олег Каменщик, Владислав Тимофеев, Георги Пеев и колеги да измислят начин, по който да предадат подобен език.
Седем млади програмисти, икономист и промишлен дизайнер разработват първото по рода си приложението – работа с думи, но посредством езика на математиката. Приложението е наречено "Velar" (в лингвистиката веларните букви се отбелязват с гръцката буква „Гама“, а значението и в глаголицата е „казвам, говоря“). Създателите смятат, че това е символична приемственост между Кирило-Методиевото дело и възможността то да бъде надградено.
„Сензорите по пръстите ни отчитат сгъванията на самите пръсти чрез ротации на определени плоскости. Те се предават по безжична връзка на компютър, където сгъванията се обработват и се трансформират в 3D визуализация на ръката“, коментира Олег Каменщик.
От скоро ръката е сведена до гривна. С помощта на изкуствен интелект разпознатите жестове от ръката ще се превръщат в акустична реч, която ще може да се приеме от всеки смартфон. По този начин събеседникът на глухоням човек ще може да чува думи, а човекът с увреден слух ще може да ги вижда визуално на същия мобилен телефон. Приложението ще бъде с опция да се адаптира към жестовете на своя потребител, които ще се приемат като уникални с индивидуален почерк.
Според създателите на "Velar" езикът на жестовете е доста по-емоционален и труден за улавяне от говоримия. Това обуславя предстоящата немалка работа пред специалистите. До момента екипът е работил без никакво финансиране, но вече се нуждае от средства за доразвиване на устройството, което да може да се ползва ежедневно. Една от следващите задачи е устройството да позволява свободния превод в реално време.
Според данни на Световната здравна организация хората с бариера в общуването са над 360 милиона. Използването на приложението ще даде възможност да бъдат разбрани над 360 милиона идеи, истории и непознати светове.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: БНТ
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЕЛЕКТРОНЕН СМАРТ ТЕРМОМЕТЪР TUCKY
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Естествени средства за лечение на намаляване и загуба на слуха
- Видове лекарствени форми
- Бетовен избирал по-ниския регистър на нотите, за да компенсира на слуха си
- Използвайте 9 практични приложения на стреч фолиото
- Приложението MindEar може да намали изтощителното въздействие на шума в ушите
- Двегодишните деца трябва да употребяват най-малко по 25 думи
- Използвайте 6 практични приложения на майонезата за дома и външния си вид
- Да чуеш гласа си след пет години тишина или историята на Игнат от руския град Улан-Уде
- Човекът след 100 века - грозен, ням и глух
- Генна терапия ще може да лекува наследствена глухота
Коментари към Български студенти разработиха приложение за хора с увреден слух – жестове заговарят с глас