Бързото навлизане на новите методи и технологии променят лечението на онкоболните у нас
Специалисти, национални консултанти и представители на пациентски организации проведоха работна среща, на която представиха актуални данни и информация за заболеваемостта от рак в страната. Те се събраха в Аджибадем Сити Клиник Онкологичен център и дискутираха на тема “Ролята на мултидисциплинарния подход и екипността в комплексното лечение на рака. Иновации и нови измерения при високите технологии в арсенала на специалистите за лечение на рака“. Срещата е по повод Световния ден за борба с рака.
Като безспорен успех специалистите отчитат промяната в лечението на онкологичните заболявания, която доведе до увеличаване на преживяемостта при онкоболните. През 1900 г. тя е била 5%, а през 1990 г. – 10 пъти по-голяма, или цели 50%. Този показател дава увереност и ориентир на лекарите доколко е успешно лечението пациентите. „Последните данни на СЗО показват, че през 2015 г. процентът нараства до 78-80“, допълва проф. Асен Дудов, дмн, председател на Българското онкологично дружество и медицински директор на Аджибадем Сити Клиник Онкологичен център.
За съжаление в България няма актуални национални данни за онкоболните в страната и няма реално измерване на най-честите локализации на рака, за честотата на заболеваемост и болестност. Често се разчита на достоверна информация от европейски и американски източници.
И в България повишаването на преживяемостта сред пациентите с онкологични заболявания се дължи на бързото навлизане на новите технологии и методи за лечение. Най-голям напредък се забелязва при образната диагностика и нуклеарната медицина, които имат отношение към първоначалното откриване и диагностициране на онкозаболяванията. Нововъведенията, които се прилагат в тези области, са контраст-усилена мамография, МРТ на гърди и 3D мамография. Чрез тях може да се открие раково образувание при млади жени, които имат по-голяма плътност на жлезистата тъкан на гърдата. Началникът на Клиниката по образна диагностика към Аджибадем Сити Клиник Онкологичен център доц. Веселка Стойнова коментира, че всяка шеста жена от развилите рак на гърдата е между 40- и 49-годишна възраст. Новите технологии и изследването с томосинтез позволява на специалистите да получат „нарязан“ образ на млечната жлеза и да установят туморните ядра в много по-ранен етап.
Сравнително ново изследване при рака на дебелото черво е виртуалната колоноскопия, която дава възможност да се открият както предраковите форми (полипи на колона), така и туморните образувания на дебелото черво. Прилагането му редуцира с 60-70% опасността от този вид рак.
През последните години е въведен и специфичен радиофармацевтик - 68Ga-PSMA, чрез който специалистите получават ранна функционална информация за развитието на простатния карцином и за детекцията на рецидивите.
Все по-сериозно и стабилно навлизат при определяне лечението на пациента клиничната патология и генетиката. Прилагат се иновативни хистопатологични и имунохистохимични изследвания, които показват дали има възможност за провеждане на таргетна терапия или за използването на имуноонкологично лечение. През последните години при генетичните изследвания все повече се прилагат течните биопсии съвместно с класическия подход – тъканен материал. Чрез тях се търсят туморни маркери във венозната кръв, дават данни за прогресия на заболяването и могат да окажат помощ при прецизирането на терапията. Една от последните новости е секвенирането от ново поколение, при което се изследват мултигенни панели и така се научава повече за първичното заболяване. Също така се разкриват повече възможности за персонализирано лечение.
Ролята на личните лекари е от голямо значение. Често пациентите преминават през доброкачествени заболявания, що се касае до онкогастроентерологията, и задачата на общопрактикуващия е да предвиди, че те могат да са предпоставка за злокачествено заболяване. Затова от особена важност са скрининговите програми и ранната диагностика.
Вече активно специалистите в българските клиники лекуват рака на маточната шийка чрез брахитерапия. Преди тя се е използвала като допълнение на лъчетерапията при цервикален рак и то много рядко. Голям брой жени са били подлагани на радикална операция след перкутанно лъчелечение. При брахитерапията се провеждат няколко лъчетерапевтични сеанса, като източникът се поставя в специални апликатори, които от своя страна се вкарват във влагалището и маточната кухина. По този начин високите дози лъчение се отправят директно в тумора. Този метод позволява да се лекуват локално напреднали случаи на рак на шийката на матката, които преди са смятани за безнадеждни.
Развитието на лъче- и химиотерапията позволява на хирурзите да премахват по-малка част от засегнатия от рака орган, прилагайки инвазивни или лапароскопски методи.
Редактор: Ирина Тенева
Източник и снимка: Аджибадем Сити Клиник Онкологичен център
- Прилагането на брахитерапия с ниска мощност води до пълното излекуване на 94,75% от пациентите с рак на простатата в ИСУЛ
- В УМБАЛ Св. Георги – Пловдив ще се извършва метаболитна брахитерапия
- УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ с лечение чрез нискодозова брахитерапия за пациенти с рак на простатната жлеза
- 81% от публикациите за лечение на рак в TikTok са неверни
Продукти свързани с НОВИНАТА
ИМПЕРАТОРЪТ НА ВСИЧКИ БОЛЕСТИ - СИДХАРТ МУКХЪРДЖИ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЕРАПИЯТА ГЕРСОН. ДОКАЗАНАТА ХРАНИТЕЛНА ПРОГРАМА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА РАКА И ДРУГИ НЕЛЕЧИМИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ШАРЛОТ ГЕРСОН, МОРТЪН УОКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- БЦЖ ваксина
- Как гладът убива рака
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Бързото навлизане на новите методи и технологии променят лечението на онкоболните у нас