Вече е известен точният брой мутации в ДНК, предизвикани от цигарите
Нови научни данни показват пряка връзка между изпушените през живота цигари и броя на мутациите в ДНК на раковите тумори.
"Промените остават, дори когато човек да откаже цигарите. Мутациите са най-много при рак на белите дробове, но туморите в други части на тялото - черния дроб, пикочния мехур, гърлото, също са с променена ДНК. Това обяснява и защо пушенето причинява много други видове рак, освен на белите дробове", заяви роденият в България Людмил Александров от националната лаборатория Лос Аламос в САЩ.
Той допълни, че до момента е било трудно да се обясни как цигарите повишават опасността от рак в органи, които не са в пряк контакт с дима.
"Всяка мутация е възможна начална точка за "каскада от генетични увреждания", които могат да доведат до развитие на рак", обясни още Александров.
Резултатите от изследванията, извършени от международна група учени от британския институт "Сангър" и националната лаборатория Лос Аламос в Ню Мексико, показват още, че пушенето на 20 цигари на ден води до средно 39 мутации годишно във всяка клетка на фаринкса, 97 мутации – на ларинкса, 23 - на устата, 6 – на черния дроб, 18 - на пикочния мехур.
Снимка: exploratv.ca
Коментари към Вече е известен точният брой мутации в ДНК, предизвикани от цигарите