Високите нива на протеина интерферон капа – възможна причина за тежките симптоми на псориазис
Резултатите от изследване, проведено от медицинския университет в Мичиган, разкриват, че промяна в нивото на протеина IFN-капа в кожата може да облекчи симптомите при псориазис.
Интерфероните играят основна роля при отключване на реакцията на организма срещу вирусни заплахи. Учените обаче установяват, че количеството им при пациенти с псориазис е значително завишено.
Псориазисът е автоимунно заболяване, което е свързано със свръхпроизводството на кожни клетки. Той засяга близо 30 милиона души по целия свят.
Екипът използва модел, който симулира псориазис при лабораторни мишки и открива, че чрез промяна нивата на интерферон капа (IFN-капа), образуван от клетките на кожата, се регулира степента на възпаление и скоростта на производство на цитокини – молекулите, които задълбочават възпалителните процеси. Колкото повече са IFN-капа, толкова по-сериозно е възпалението*, и обратно.
Заключенията на специалистите са публикувани в списание „Journal of Investigative Dermatology“ и дават надежда, че може да бъде намерена терапия, с която да се регулират нивата на интерферона и съответно да се ограничи възпалението при пациенти с псориазис.
„За нас връзката между генната експресия на интерферон капа и възпалението при псориазис не е нещо ново. Не знаехме обаче, че нивата му в организма определят степента на тежест на симптомите. Сега, когато имаме повече яснота за ролята му, можем да оптимизираме и формите на лечение.“ Ж. Мишел Каленберг, доцент по ревтамология към Мичиганския университет и автор на проучването |
Завишеното количество IFN-капа не отключва псориазис, а създава предпоставки за тежкото му протичане
По време на експеримента учените разделят лабораторните мишки на две групи – с нормални и изкуствено завишени нива на интерферон капа. Свърхекспресията на протеина не води пряко до отключване на заболяването, но създава нужните предпоставки за съответната възпалителна реакция на кожата на по-късен етап.
Мерназ-Гаре Кермани, ръководител на проучването и лабораторен експерт в медицинския университет в Мичиган, пояснява „Резултатите ясно показват колко важни са процесите, развиващи се в кожата, за това дали и до каква степен организмът ще отключи възпалителна реакция. Интересно би било да разберем доколко приложими са нашите наблюдения в клиничната практика.“
Изследователският екип продължава с научната си работа върху пациенти с псориазис, благодарение на финансиране, осигурено от института „Taubman“.
Към настоящия момент са познати няколко терапии срещу псориазис, но не е открит лек срещу болестта. Има медикаменти, които доказано блокират активността на интерфероните, но много други, с по-тясно насочено действие, са на етап клинични изпитвания.
Каленберг допълва още: „Досега изпитванията върху различните видове терапии се състояха в разглеждането на ефектите на определено лекарство върху стотици пациенти, след което данните се усредняваха. Както обаче всеки болен от псориазис човек би казал, подходът, основан на принципа „проба-грешка“ по време на лечението губи и времето, и парите му, без да гарантира успех. Ако с по-нататъшните си проучвания успеем да докажем безспорната връзка между нивата на IFN-капа и тежестта на състоянието, за лекуващите лекари би било много по-лесно да назначат правилното лечение, което да облекчи симптомите и да ги задържи в ремисия.“
*Gharaee-Kermani, M., et al. (2021) Interferon Kappa Is a Rheostat for Development of Psoriasiform Inflammation. Journal of Investigative Dermatology.
- Targeting a skin protein may reduce the severity of psoriasis, study reveals: https://www.news-medical.net/news/20210812/Targeting-a-skin-protein-may-reduce-the-severity-of-psoriasis-study-reveals.aspx
- IFN-κ Is a Rheostat for Development of Psoriasiform Inflammation: https://www.jidonline.org/article/S0022-202X(21)01452-4/fulltext
Коментари към Високите нива на протеина интерферон капа – възможна причина за тежките симптоми на псориазис