Властите в Индия полагат усилия да ограничат разпространението на вируса Нипа
След смъртта на двама души здравните власти в южния индийски щат Керала правят всичко възможно да ограничат разпространението на смъртоносния вирус Нипа. Това е четвъртото по ред огнище на заболяването от 2018-а.
Действията на властите
Властите в щата Керала предприемат бързи мерки в опит да ограничат огнището на вируса Нипа. Затворени са училища, административни сгради, офиси, религиозни центрове. Спрян е транспортът. До момента са тествани над 700 души. Министърът на здравеопазването в щата Вийна Джордж съобщава, че от тях за 77 души се смята, че има голям риск да бъдат заразени. Те са помолени да не напускат домовете си и да следят здравословното си състояние.
>>>Tанзания потвърждава огнище на вируса Марбург
Вийна Джордж уточнява, че хората, които са от Керала и отиват в други щати, ще бъдат тествани задължително и ако имат симптоми подобни на грип, ще бъдат изолирани.
По време на среща със здравни работници министър Вийна Джордж информира, че хората, които имат съмнение, че са заразени не е нужно да ходя лично при лекаря. Те могат да използват системата за телемедицина, която ще бъде достъпна за всички от 8 сутринта до 17 часа. Става дума за платформата e-sanjeevani.
Главният министър на щата Пинарай Виджаян заявява, че огнището е открито в окръг Кожикоде и призовава хората в този район да бъдат внимателни и да спазват стриктно указанията за безопасност на здравните власти.
„Не трябва да се страхуваме, а да посрещнем ситуацията с повишено внимание“, казва Пинарай Виджаян.
Екип от медици взема проби от ядки арека (от вид палма), плодове от гуава, както и от урина на прилепи и изпражнения на животни. Те са най-вече от района на селото, откъдето е първата жертва на вируса. Пробите се тестват и резултатите ще бъдат готови до дни.
Щатът Керала преживява за пореден път епидемия от вируса Нипа. През 2018 г. негови жертви са 17 души. Огнища избухват и през 2019-а и през 2021 г.
Вирусът Нипа
Нипа е зоонозен вирус (предава се от животни на хора). Може да се предава и чрез замърсена храна, но и директно от човек на човек.
По данни на СЗО е разпознат за първи път през 1999 г. по време на епидемия в Малайзия. Тогава са заразени над 300 души, а повече от 100 са починалите. Властите евтанизират над 1 000 000 прасета, за да спрат разпространението на вируса. Хората се заразяват при контактите си с болните прасета. През 2001 г. избухва първото огнище в Бангладеш, последвано от множество други през годините.
Половината от случаите са в следствие на предаване на заразата от човек на човек. Освен в Бангладеш заболяването се появява периодично и в Индия. Сред другите страни, изложени на риск от инфекцията са Камбоджа, Гана, Индонезия, Тайланд, Филипините.
Негов естествен гостоприемник са плодовите прилепи от семейство Pteropodidae и най-вече тези от рода Pteropus.
При човека инфекциите варират от лека и подобна на грип до остра респираторна инфекция и фатален енцефалит.
Първите симптоми са главоболие, треска, болки в гърлото и мускулите, повръщане. В най-тежките случаи се стига до енцефалит и гърчове, които водят до кома в рамките на 48 часа. Инкубационният период е от 4 до 14 дни. Смъртността е до 75%.
>>>Екваториална Гвинея потвърди огнище на марбургска хеморагична треска
Вирусът е силно заразен и при прасетата, но и при коне, кози, овце, кучета и котки.
До момента няма лекарства или ваксини за инфекцията от вируса нипа.
Вирусът е в списъка на Световната здравна организация с епидемични заплахи, за които са нужни спешни изследвания и разработки.
Коментари към Властите в Индия полагат усилия да ограничат разпространението на вируса Нипа